Biegły rewident – zawód z przyszłością
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Młodzi ludzie stają przed niezliczonymi perspektywami zawodowymi, jednak często nie potrafią jednoznacznie wskazać, która z nich jest dla nich najatrakcyjniejsza. Czy przy wyborze zawodu kierować się łatwością zdobycia stanowiska, przyszłymi zarobkami, czy możliwościami przekwalifikowania? Tytuł biegłego rewidenta może być odpowiedzią na pytanie „studia, i co dalej?”.
– W naszej Izbie mamy obecnie 3 tysiące zarejestrowanych aktywnych biegłych rewidentów, czyli osób wykonujących zawód, a więc wąskie grono najlepszych z najlepszych. Jak wszystkie instytucje, przyglądamy się nadchodzącym zmianom i z zadowoleniem zauważamy, że kierunki takie jak ekonomia, zarządzanie czy prawo wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem studentów. Dzięki temu możemy liczyć, że nie zabraknie chętnych na zdobycie uprawnień – mówi Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Zawód, który wymaga połączenia interdyscyplinarnej wiedzy z bardzo wielu różnych dziedzin, jak np. rachunkowość, podatki, ekonomia, finanse, prawo cywilne, handlowe i gospodarcze, może budzić obawy młodych osób będących na początku swojej ścieżki zawodowej. Często jest on też mylony z zawodem księgowego. Biegły rewident atestuje (bada lub przegląda) sprawozdania finansowe przygotowane przez firmy korzystające z jego usług i potwierdza, że zostały one prawidłowo sporządzone. Dzięki temu nie tylko inwestorzy, wspólnicy czy właściciele, ale także szeroko rozumiane grono interesariuszy, np. banki finansujące działalność jednostki, zyskują potwierdzenie niezależnego zewnętrznego eksperta jakim jest biegły rewident.
Praca biegłego rewidenta wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga zdobycia wszechstronnej wiedzy, jednak może okazać się doskonałą propozycją dla osób ambitnych, chcących się ciągle rozwijać, cechujących się sumiennością i dokładnością. Badanie sprawozdań finansowych nie jest zadaniem, które odpowiada każdemu, jednak jego prawidłowe wykonanie daje dużą satysfakcję. Niewątpliwie plusem są również atrakcyjne zarobki – biegli rewidenci są najlepiej opłacalnymi pracownikami w sektorze rachunkowości.
Wyzwania stojące przed kandydatami
Zawód biegłego rewidenta jest zawodem prestiżowym i elitarnym. Aby zostać biegłym rewidentem, trzeba spełnić szereg wymogów. Konieczne jest nie tylko zdobycie wyższego wykształcenia w Polsce lub za granicą. Należy odbyć praktykę z zakresu księgowości i aplikację, podczas której zdobywa się niezbędne praktyczne doświadczenie zawodowe, ale także i zdać egzaminy przed powołaną przez Ministra Finansów Komisją Egzaminacyjną.
– Biegły rewident jako przedstawiciel zawodu zaufania publicznego musi spełniać najwyższe standardy. Nie wystarczy zdobycie odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia, liczy się również nieposzlakowana opinia w środowisku. – dodaje Barbara Misterska-Dragan. – Warto mieć to na uwadze już na samym starcie kariery, nawiązując pierwsze relacje zawodowe i profesjonalne kontakty. Do egzaminów można podchodzić w każdym wieku, ale wyrobienie własnej marki jako osoby godnej zaufania i rzetelnie wykonującej obowiązki to praca trwająca całe życie. Tym bardziej jesteśmy dumni, że takie osoby należą do naszej Izby.
Bezpieczna rozmowa z VeloBankiem dzięki elektronicznej wizytówce pracownika
Black Friday: polując na okazje, nie daj się złowić oszustom
Black Week: Polacy polują na produkty, które wcześniej odłożyli na półkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.