Bitdefender o ofensywie mobilnych wirusów
Bitdefender Labs wykrywa co minutę około 400 nowych incydentów bezpieczeństwa, a codziennie weryfikuje 30 miliardów zapytań o zagrożenia. Dostęp do tego typu danych pozwala uzyskać stosunkowo szeroki obraz na temat cyberataków. W raporcie po raz pierwszy znalazły się dane z telemetrii Bitdefender Mobile Security, obejmującej platformy Android oraz iOS.
Użytkownicy mobilnych terminali już od dawna znajdują się na celowniku hakerów, a jedną z ulubionych metod napastników jest zamieszczanie złośliwych aplikacji szczególnie na platformie Google Play. Badacze z firmy Bitdefender zwracają uwagę na projekt ustawy Unii Europejskiej o rynkach cyfrowych. Jeden z jej zapisów nakazuje producentom smartfonów zezwolić na obsługę oprogramowania firm trzecich z nieoficjalnych sklepów z aplikacjami. Chociaż ustawa prawdopodobnie nie wejdzie w życie przed 2023 rokiem, jest to ważny temat bezpieczeństwa, wobec którego nie można przejść obojętnie. Wielu ekspertów uważa, że zezwolenie na tzw. boczne ładowanie aplikacji, otwiera wrota przed cyberprzestępcami. Jak wynika z danych telemetrycznych Bitdefendera najczęściej występującym wirusem na Androida był w listopadzie Android.Trojan.Downloader.DN. Jego udział wśród szkodników atakujących smartfony pracujące pod kontrolą systemu z zielonym ludzikiem wyniósł aż 60 proc. Malware jest dołączany do aplikacji pobieranych z Google Play i działa jako agresywne oprogramowanie reklamowe. Niektóre programy typu adware pobierają inne warianty złośliwego oprogramowania. Na drugim miejscu znalazł się Android.Trojan.HiddenApp.AID (19 proc.), a kolejny lokaty zajęły trojany bankowe Banker XK (5 proc.), Banker VF (5 proc.), Banker VQ (2 proc.), Banker XC (2 proc.).
Nowoczesne smartfony wymagają zabezpieczeń na wysokim poziomie, jednak wiele osób nadal zakłada, że zabezpieczenia są już wbudowane w telefony, a cyberprzestępcy rzadziej atakują urządzenia mobilne. Według badania przeprowadzonego przez Bitdefendera w październiku 35 proc. użytkowników telefonów komórkowych nie korzysta z antywirusa, a 61 proc. doświadczyło co najmniej jednego zagrożenia mobilnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.