Bitdefender wykrył serwer szpiegujący irańskich dysydentów
Bitdefender wykrył w jednym z holenderskich centrów danych podejrzany serwer należący do firmy zarejestrowanej na Cyprze. Wnikliwa analiza pokazała, że urządzenie jest wykorzystywane przez irański rząd do inwigilacji swoich krytyków mieszkających za granicą.
Informację o działaniach irańskich służb ujawniła holenderska stacja radiowa NPO Radio 1. Odkrycia dokonano przypadkowo, po tym jak jeden z irańskich działaczy opozycyjnych otrzymał zainfekowany plik od użytkownika komunikatora internetowego Telegram. Odbiorca nie otworzył dokumentu, lecz zwrócił się z prośbą o pomoc do ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Ci zauważyli, iż przesłany plik jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które już wcześniej wykorzystywały irańskie służby specjalne. Malware oprócz tego, że nagrywał rozmowy, dodatkowo wykonywał zrzuty ekranu.
Wykryty przez Bitdefendera serwer to typowy przykład urządzeń Command and Control (C&C). Ich rola polega na kontrolowaniu botnetu, wysyłaniu szkodliwego oprogramowanie i regulowaniu pracą oprogramowania szpiegowskiego. Co ciekawie, serwer kontrolował pracę przejętych komputerów nie tylko w Holandii, ale również Szwecji, Niemczech, Indiach i kilku innych krajach.
Zainfekowany plik został dostarczony za pośrednictwem serwera internetowego znajdującego się w holenderskim mieście Haarlem. Bitdefender stwierdził, że serwer należy do rumuńskiego dostawcy usług, który jest zarejestrowany na Cyprze.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.