Biznes i podatki. Ekspert radzi, jak rozliczyć świąteczne upominki w firmie
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Czy wigilię firmową i świąteczne prezenty dla pracowników można odliczyć od podatku? A co z kontrahentami - czy upominki dla partnerów biznesowych mogą być kosztem uzyskania przychodu?
O to, jak rozliczyć świąteczne wydatki w firmie zapytaliśmy Eryka Skłodowskiego, członka zarządu kancelarii podatkowej Skłodowscy:
- Prezenty dla pracowników, dla współpracowników – ta pierwsza grupa jest stosunkowo najmniej wdzięczna, ponieważ - jeżeli wręczamy coś pracownikowi, to jest to traktowane, jak wynagrodzenie - dlatego płacimy od tego składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatek. Jedynym wyłączeniem z tego jest sytuacja, kiedy wręczamy coś pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – wtedy oczywiście składek ZUS i podatku nie odprowadzamy, o ile jest to zgodne z regulaminem tego funduszu.
Zupełnie inaczej jest, kiedy wręczamy coś naszemu partnerowi biznesowemu. Jeśli chcemy taki prezent wrzucić w koszty – musi on być związany z naszą działalnością gospodarczą. Jak to zrobić ? - wystarczy na darowanym produkcie lub jego opakowaniu zamieścić nasze logo. Nie ma z tym większego problemu – wielu producentów np. słodyczy robi taką usługę na zamówienie. Wszelkie gadżety o niewielkiej wartości – kalendarze, długopisy, notatniki, albumy, zaopatrzone w firmowe logo - to wszystko wrzucamy w koszty uzyskania przychodu i odliczamy podatek VAT, ponieważ ten wydatek będzie potraktowany jako koszt reklamy firmy.
Często w charakterze upominku wręczany jest alkohol – butelka wykwintnej wódki, dobrej whisky lub markowego wina. Oczywiście alkoholu nie możemy potraktować jako kosztu i nie możemy odliczyć od niego VAT-u. Natomiast jeśli nasz księgowy otrzyma fakturę na zestaw upominkowy, jak najbardziej może ją zaksięgować w koszty podatkowe, jeśli na upominku umieścimy nasze logo.
Podsumowując: wszystko, co jest związane z działalnością gospodarczą, jest kosztem uzyskania przychodu w firmie. A więc wszelkie prezenty dla naszych partnerów biznesowych – naszych dostawców i partnerów handlowych, a także wigilie, imprezy firmowe, szkolenia – wszystko to, jeśli ma związek z naszą działalnością gospodarczą, jest kosztem – za wyjątkiem alkoholu. Natomiast świadczenia dla pracowników, realizowane z bieżących środków firmy, są ozusowane i opodatkowane.

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.