Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Way Co.
ul. Terespolska 17 lok B4
03-813 Warszawa
mszadkowska|wayco.pl| |mszadkowska|wayco.pl
+48 600 521 455
www.wayco.pl
Zgodnie z najnowszymi regulacjami księgowymi i podatkowymi przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczanie korekt. To pozwoli im uniknąć nieścisłości oraz ewentualnych sankcji. Jak niwelować błędy i jakie kroki podjąć, aby dostosować się do obowiązujących wymogów? Ekspert radzi.
– Podstawowy dokument sprzedaży to faktura. Jest dowodem zawarcia umowy kupna – sprzedaży lub wykonania danej usługi i nie powinna zawierać żadnych błędów. Natomiast faktura korygująca to dokument, którego celem jest poprawienie wcześniej błędnie wystawionej faktury – wyjaśnia Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl
Gdy faktura zawiera błędy…
– Jeśli pojawi się błąd dotyczący danych jednej ze stron, kwoty do zapłacenia czy np. liczby sztuk na wystawionej fakturze, konieczna jest korekta – zaznacza Beata Tęgowska. – W Polsce nie mamy ustawowego terminu, do którego faktura ma zostać skorygowana, jednak powinniśmy to wykonać niezwłocznie po odkryciu błędu – dodaje. Faktura powinna być również zmieniona na przykład w przypadku udzielenia rabatu lub z powodu zwrotu towaru.
Przedsiębiorca powinien pamiętać, że faktura korygująca musi zawierać: oznaczenie/ informację dotyczącą tego, że jest to korekta, na przykład „korekta” lub „faktura korygująca”, numer, datę wystawienia oraz dane z pierwszego, oryginalnego dokumentu (dane kontrahentów, numery NIP, cenę, liczbę sztuk etc.).
Faktura korygująca jest wystawiana w dwóch egzemplarzach – dla wystawcy i odbiorcy.
A co z przyczyną korekty?
– Często przedsiębiorcy zastanawiają się, czy na fakturze korygującej należy podać przyczynę korekty – zauważa ekspertka w Systim.pl. – Od 2022 roku nie ma takiego obowiązku. Warto jednak zawrzeć taką informację. Może się przydać podczas kontroli podatkowej, wówczas nie musimy pamiętać szczegółów danego zdarzenia gospodarczego, ponieważ mamy wszystko dokładnie, transparentnie opisane na fakturze – podkreśla.
Ułatwieniem dla przedsiębiorców przy m.in. wystawianiu tego typu dokumentów mogą być programy e-księgowe. – Wystawienie faktury korygującej w takim programie jest proste, bo zawiera on gotowe wzory do wykorzystania. Wystarczy wybrać z menu odpowiednią opcję dokumentu i uzupełnić rubryki – podpowiada Beata Tęgowska.
***
Systim.pl to nowoczesny program do zarządzania firmą łączący zalety programów ERP do obsługi sprzedaży, magazynu i księgowości oraz systemów typu Intranet i CRM, przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm.

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.