Branża nieruchomości zapewnia dach nad głową dla 3 tys. uchodźców
Globalworth
Twarda 18
00-105 Warszawa
michal.nitychoruk|globalworth.pl| |michal.nitychoruk|globalworth.pl
+48 886 201 362
https://www.globalworth.com/
W sumie 3 tys. uchodźców przyjmą w czterech budynkach: Archicom, Echo Investment, Globalworth oraz Skanska. Branża nieruchomości jednoczy się w pomocy, by zapewnić schronienie imigrantom z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. W inicjatywę zaangażowało się już dwanaście podmiotów: AFI Europe, Atenor, Cornerstone Investment Management, Echo Investment, EPP, Globalworth, Griffin Capital Partners, GTC, HB Reavis Poland, Immofinanz, Panattoni oraz Skanska. Zostały też uruchomione formalne mechanizmy, dzięki którym projekt mogą wspierać finansowo chętne firmy i osoby prywatne.
24 lutego znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Atak wojsk rosyjskich na wolną Ukrainę zmienił wszystko z dnia na dzień, a my w Warszawie musieliśmy przestawić się na funkcjonowanie w warunkach kryzysowych. Wszyscy zameldowaliśmy się do pracy, ale nie moglibyśmy przygotować wsparcia na taką skalę i o tak wysokim standardzie, gdyby nie wsparcie prywatnych firm. To ogromny wyraz solidarności, za który dziękuję!
Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy
Firmy, które dołączyły do akcji #Property4Ukraine, chcą pomagać uchodźcom w sposób najbardziej dla nich oczywisty i naturalny – oddając w ich ręce zaaranżowaną na potrzeby sytuacji przestrzeń biurową w swoich budynkach. Echo Investment, Globalworth i Skanska dostosowują biurowce do potrzeb uchodźców na własny koszt. Wydatki związane z funkcjonowaniem tych obiektów będą ponoszone wspólnie z innymi firmami, które zdecydują się dołączyć do inicjatywy. Wsparcie organizacyjne i merytoryczne zapewnia United Nations Global Compact Network Poland.
W obliczu kryzysu humanitarnego w Ukrainie kwestią absolutnie kluczową jest ochrona i zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej. UN Global Compact został włączony w ONZ-owski łańcuch pomocy humanitarnej w ramach Connecting Business initiative (CBi), koordynowanej przez UN OCHA (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej). Zadaniem UN Global Compact Network Poland jest mobilizacja sektora prywatnego oraz koordynacja współpracy biznesu z agendami ONZ, kluczowymi polskimi organizacjami pozarządowymi i innymi interesariuszami zaangażowanymi w pomoc humanitarną.
Według danych UNHCR, mówimy o najszybciej rosnącym kryzysie uchodźczym od czasu II wojny światowej. Dlatego szczególną troską jest zadbanie już dziś o długoterminowe wsparcie uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy, m.in. w zakresie miejsca zamieszkania. To niezmiernie ważne, że firmy z branży nieruchomości wspólnie i solidarnie, w myśl apelu UN Global Compact Network Poland – Zjednoczony biznes dla Ukrainy! – zdecydowały się na udzielenie pomocy w tym tak newralgicznym obszarze. Mam nadzieję, że ten przykład zachęci także inne podmioty z branży, zarówno w polskich, jak i europejskich miastach, do działań o podobnym charakterze. UN Global Compact jest inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ, skupiającą biznes respektujący 10 Zasad UN Global Compact, w tym w zakresie praw człowieka i przeciwdziałania korupcji, co jest gwarancją transparentności działań w ramach tego rodzaju skomplikowanych projektów. Cel nadrzędny to efektywna i długofalowa, mądra pomoc.
Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland
Obecnie powierzchnie biurowe są sukcesywnie przekształcane na tymczasowe centra dla uchodźców. Adaptowane są przestrzenie w czterech warszawskich obiektach: dwa budynki kompleksu Empark należące do Echo Investment i Archicom, a także dwa wieżowce w centrum Warszawy: Ilmet będący w portfelu Skanska oraz Warta Tower, której właścicielem jest Globalworth. W budynku Echo Investment już mieszka około 400 osób. Gotowa na przyjęcie uchodźców powierzchnia wraz z zapleczem sanitarnym jest przekazywana pod opiekę Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, które następnie będą zarządzać udostępnioną przestrzenią.
Inicjatywę można wesprzeć poprzez wpłaty na konto UN Global Compact Network Poland – The business community united for Ukraine!
Bank Millennium S.A.
Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa
IBAN: PL 57 1160 2202 0000 0005 1908 0243
SWIFT: BIGBPLPW
Tytuł przelewu: #Property4Ukraine

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.