Komunikaty PR

Brydż kontra depresja - choroba XXI w

2022-01-31  |  14:20
Biuro prasowe
Kontakt

Karolina Kowalska
Agencja Public Relations KEY PR

ul. Mickiewicza 35
05-074 Halinów
karolina|keypr.pl| |karolina|keypr.pl
500466188
keypr.pl

Badania naukowe udowadniają, że gra w brydża może korzystnie wpływać na kondycję naszego mózgu i bezpośrednio przekładać się na jego lepsze funkcjonowanie. W czasach ciągłego stresu i zatarcia się granic między pracą, a odpoczynkiem. Podczas pracy zdalnej i hybrydowej, brydż może przyjść nam z pomocą nie tylko w walce z wieloma chorobami neurologicznymi, ale też następstwami życia zawodowego.

 

Gra w brydża choć kojarzona z “karcianą zabawą” tak naprawdę jest świetnym treningiem dla umysłu. Badania prowadzone przez fundację Bridge to The People dowodzą, że gra ma realny wpływ na zdrowie psychiczne i pamięć. Wynika z nich, że wiele chorób neurodegeneracyjnych, występujących najczęściej u osób w wieku 60+, dzięki grze w brydża zaczyna się degradować. Jak jednak wykorzystać tę grę w pracy umysłowej i poprawić tym samym kondycję swojego mózgu?

 

Gra w brydża a depresja

Cukrzyca, nowotwory i depresja, tak obecnie wygląda niechlubne podium chorób cywilizacyjnych. Według badań z 2021 roku ponad 350 mln ludzi na świecie zmaga się z depresją. Z nieoficjalnych szacunków wynika, że w Polsce ten problem może mieć nawet 10 proc. społeczeństwa, a przez pandemię Covid 19 aż 42 procent Polaków zaczęło zauważać u siebie pogorszenie kondycji psychicznej.

 

Fundacja Bridge to The People swoimi badaniami dowiodła, że u osób, które przez 20 tygodni uczyły się gry w brydża poziom depresji początkowo patologicznie wysoki zmalał w sposób znaczący, a „dobrostan” (wellbeing) także wzrósł w sposób statystycznie istotny.

Prof. M.C. Diamond z Berkeley California University około 20 lat temu przeprowadziła także eksperyment polegający na zbadaniu, jak gra w brydża stymuluje produkcję przez nasz organizm pewnej grupy limfocytów. Okazało się, że jedynym, którego poziom wzrósł w sposób znaczący, to ten odpowiadający za zwalczanie wirusów.

 

Planowanie, analiza i realizacja

W wielu szkołach na całym świecie gra w brydża jest obowiązkowym przedmiotem szkolnym, dlaczego więc nie zorganizować tego typu zajęć dla samego siebie w domowym zaciszu? Zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, które grają w brydża, szkolą u siebie umiejętności logicznego myślenia, tworzenia planów postępowania, analizy zmieniających się warunków realizacji planu i jego modyfikowania, stworzenia możliwości takiej modyfikacji, współpracy w parze i w zespole (to gra parami, a także drużynowa), odpowiedzialności przed partnerem i drużyną za podejmowane decyzje, a na wyższym poziomie – umiejętności obliczania szans. Jest to gra dla przyszłych liderów.

 

Gra w brydża przepisem na sukces

„Nie miałbym nic przeciwko spędzeniu reszty życia w więzieniu, pod warunkiem, że w celi miałbym jeszcze trzech grających w brydża” - mówi miliarder Bill Gates, który wymienia brydża jako jedną z dziesięciu umiejętności warunkujących odnoszenie sukcesów w życiu. Sam oczywiście gra i to na wysokim poziomie. Z kolei Warren Buffet określa grę w brydża jako fantastyczną przygodę intelektualną, gdzie musimy planować działania i plany te modyfikować, analizując ciąg pojawiających się informacji.

 

—----------------------------------------------

Fundacja „Bridge to the People” powstała w celu prowadzenia i finansowania badań naukowych w następujących obszarach: zapobiegania demencji, wzmacniania układu odpornościowego oraz poprawiania wyników w nauce poprzez grę w brydża. Wyniki prowadzonych badań zostaną opublikowane w artykułach naukowych, a także zostaną wykorzystane do promowania gry w brydża. Badania można wesprzeć finansowo!

Więcej informacji na temat fundacji na bridgetothepeople.eu

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Public Relations KEY PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.