Centrum Medyczne CMP rusza z badaniami klinicznymi nad lekami na COVID-19
Good One PR
Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
ewelina.jaskula|goodonepr.pl| |ewelina.jaskula|goodonepr.pl
665 339 877
www.goodonepr.pl/
Na początku kwietnia w Centrum Medycznym CMP wystartowało pierwsze badanie kliniczne nad nowym lekiem na COVID-19. Specjaliści będą oceniać skuteczność i bezpieczeństwo leków opartych o technologie przeciwciał monoklonalnych. Ich działanie ma polegać na hamowaniu rozwoju wirusa w organizmie, a co za tym idzie łagodzić przebieg choroby. W następnych tygodniach rozpoczną się dwa kolejne badania.
Centrum Medyczne CMP dołącza do najważniejszego procesu globalnej walki z pandemią, czyli do oceny skuteczności i bezpieczeństwa nowych leków na COVID-19. W ciągu najbliższych 3 miesięcy przeprowadzi 3 badania nad różnymi lekami, opartymi o technologie przeciwciał monoklonalnych.
– Jeden z badanych przez nas farmaceutyków dostał wstępną pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków i był testowany w innych krajach, zatem efekty są obiecujące. Liczymy, że wkrótce ogłosimy nazwę skutecznego leku w walce z koronawirusem, co będzie kluczowe w opanowaniu światowej ekspansji wirusa – podkreśla Piotr Sawicki, Kierownik Działu Badań Klinicznych w Centrum Medycznym CMP.
Trwają zgłoszenia do pierwszego badania
Badania prowadzone są w placówce CMP w Piasecznie, dlatego do udziału kwalifikowani są mieszkańcy głównie z tej miejscowości i okolic. Osoby, które dotychczas zostały dopuszczone do udziału w badaniu otrzymały już nowy lek. Zgłoszenia trwają do końca kwietnia, a do kolejnych badań rozpoczną się w maju.
– Do udziału w badaniu zapraszamy osoby dorosłe z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19, ze skąpymi objawami, nie wymagające hospitalizacji i tlenoterapii. Pacjenci mogą się zgłaszać maksymalnie 72 godziny od otrzymania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 i maksymalnie 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Badania kliniczne to szansa na skorzystanie z potencjalnie nowej terapii oraz udział w ważnym społecznie projekcie – mówi Piotr Sawicki z CMP.
Przebieg badania
Po zakwalifikowaniu do badania, pacjenci odwiedzają oddział CMP w Piasecznie tylko raz, z zachowaniem pełnego reżimu i wymogów sanitarnych. Następnie przebywają w swoich domach na izolacji, a członkowie zespołu badawczego kontrolują ich stan zdrowia, odwiedzając ich w miejscach pobytu.
– Najważniejszy jest pierwszy etap, czyli podanie leku i kontrolowanie czy faktycznie wyhamował namnażanie się wirusa w organizmie. Później przez około pół roku, specjaliści obserwują jeszcze stan zdrowia pacjentów i na tej podstawie mogą ocenić skuteczność i bezpieczeństwo leku – wyjaśnia Piotr Sawicki z CMP.
Badaniom klinicznym nad nowymi lekami na COVID-19 w Centrum Medycznym CMP przewodniczy dr Adam Deres, internista z wieloletnim doświadczeniem, we współpracy z dedykowanym zespołem badawczym. CMP prowadzi badania kliniczne od 2019 r. Dotyczą m.in. leczenia grypy czy chorób z obszaru pulmonologii, kardiologii i ginekologii.
Osoby chętne do udziału w pierwszym badaniu nad lekiem na COVID-19, mogą zgłosić się do końca kwietnia br. poprzez infolinię (22 737 50 50) lub za pośrednictwem e-maila (badaniakliniczne@cmp.med.pl).

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.