Chipowa panika i boom na roboty sprzątające
Wzrost cen surowców i braki na rynku chipów sprawiają, że inteligentne urządzenia domowe stają się coraz cenniejsze.
Koszty materiałów wykorzystywanych do produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń domowych rosną w zawrotnym tempie. Świat ogarnia „chipowa panika” i przemysł AGD zaczął napotykać trudności w produkcji i rozwoju.
Przemysł wytwórczy w wielu krajach dotkniętych epidemią został niemal sparaliżowany. Wpłynął na to szereg czynników, m.in. zmniejszenie nakładów na inwestycje i częstsze strajki w zakładach produkcyjnych. Jednocześnie trudności w dostawach podstawowych materiałów, takich jak stal, blacha stalowa, miedź czy aluminium, powodują wzrost ich cen.
Elektronika użytkowa w górę
Coraz większa popularność inteligentnych urządzeń domowych dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na półprzewodniki. Ich ceny wzrosły od 20% - 40%, a proces dostawy jest znacznie dłuższy niż przed pandemią. Qualcomm, jeden z największych dostawców chipów na rynku, wydłużył czas ich dostawy do ponad 30 tygodni. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku ten trend będzie utrzymany. Jeśli produkcja chipów nie spełni obecnego zapotrzebowania rynku, to spodziewane są wzrosty cen o kolejne 30%. Polityka cenowa wielu producentów AGD, szczególnie w kategorii robotów sprzątających, już odzwierciedla sytuację na rynku półprzewodników.
Sztuczna Inteligencja
Popyt na inteligentne roboty sprzątające mimo wszystko jest bardzo wysoki, a utrzymujące się wciąż na rozsądnym poziomie ceny serii Roidmi pozwalają sądzić, że producent na razie dobrze radzi sobie z surowcami. Tylko w 2020 r. sprzedaż tego sprzętu wzrosła o 30%.
Rozwijana jest technologia nawigacji LDS, inteligentny system wykrywania przeszkód i stacje odpylające, co czyni te roboty niemal samowystarczalnymi. Mimo że łańcuch dostaw chipów ma olbrzymi wpływ na rozwój tego sektora, seria Roidmi wciąż otrzymuje nowe aktualizacje i zachowuje stabilny poziom cen.
Poznaj serię robotów sprzątających Roidmi - https://bit.ly/3r7eJtv!

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.