Komunikaty PR

Chirurgia robotyczna skutecznie walczy z rakiem

2021-11-03  |  09:00

Jak rozpoznać pierwsze objawy raka prostaty?

Dr n. med. Paweł Salwa: Rak prostaty jest, niestety, chorobą, która bardzo długo nie daje charakterystycznych symptomów i potrafi rozwijać się w ukryciu. Jednak, wraz z postępem choroby, są one coraz bardziej typowe. Objawami, na które powinni zwrócić uwagę mężczyźni, a które mogą sugerować zaawansowaną postać choroby, są krwiomocz, krew w nasieniu i zatrzymanie moczu. Zdarza się, że rak prostaty powoduje problemy z erekcją. Jeśli mężczyzna tych objawów nie lekceważy, mamy szansę na zadziałanie w odpowiednim momencie. Coraz częściej powodem szukania pomocy lekarskiej jest także pojawienie się bólów kości, co niestety jest sygnałem przerzutów komórek nowotworowych do układu kostnego.

Co może zrobić mężczyzna, by ustrzec się tej choroby?

Najważniejsze, to wykonywać regularne badania wartości PSA we krwi i chodzić na konsultacje urologiczne. Jeśli cokolwiek wzbudzi wątpliwości lekarza, może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego prostaty i ewentualnie jej biopsję.

Na czym polega badanie PSA?

Jest to proste badanie polegające na pobraniu krwi i wykonaniu odpowiednich analiz. Oznaczenie poziomu PSA powinno być przeprowadzane regularnie. Zaleca się, aby mężczyźni po 50. roku życia wykonywali badanie co rok. Według wytycznych badanie powinno wykonywać się od 50, 45, lub 40 roku życia – w zależności od obciążenia rodzinnego. Osobiście zalecam każdemu mężczyźnie, który do mnie trafia aby wykonał to proste, bezbolesne i nieobciążające badanie. Sam pierwsze oznaczenie wykonałem w wieku 27 lat, tj. blisko dekadę temu.

Jakie są sposoby leczenia raka prostaty? 

Najbardziej zaawansowanym technologicznie i zarazem sprawdzonym rozwiązaniem jest operacyjne usunięcie chorej prostaty w asyście robota da Vinci przez doświadczonego operatora, tzw. prostatektomia radykalna. Według międzynarodowych standardów jest to tzw. złoty standard leczenia raka prostaty i dokładnie tym zajmuję się w Szpitalu Medicover. Kluczowe znaczenie ma dla mnie takie przeprowadzenie operacji,  aby odbyło się to bez szkody dla jakości życia pacjenta, aby dobrze oddawał i trzymał mocz – żeby nie interesowały go kwestie pieluch oraz miał satysfakcjonujące życie erotyczne. To holistyczne spojrzenie na chorego mężczyznę, gdyż taką samą uwagę poświęcam uratowaniu życia co zachowaniu dotychczasowej wydolności i sprawności, tak zawodowej jak i społecznej, rodzinnej i seksualnej.

W jaki sposób usuwa się raka prostaty w asyście robota da Vinci? 

Operacja w asyście robota da Vinci polega na wykonaniu kilku małych otworów na skórze brzucha, wielkości zaledwie 1,5 cm, przez które wprowadzane są do ciała pacjenta cztery ramiona urządzenia. Na jednym umieszczona jest stereoskopowa kamera, dzięki której widzimy w 3D operowaną przestrzeń pod dużym, nawet 10-20-krotnym powiększeniem. Zabieg polega na tym, że precyzyjnie kieruję pozostałymi ramionami, które wyposażone są w zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne, by usunąć chore tkanki z dokładnością do ułamka milimetra. Z pomocą robota, dzięki jego precyzji niejednokrotnie świadomie decyduję o losie pojedynczych zajętych nowotworowo włókien mięśniowych, np. w obrębie pęcherza. Jest to precyzja, o której moi starsi koledzy mogli dawniej jedynie pomarzyć. Chcę podkreślić, że całą operację, każdy ruch i każdy jego milimetr wykonuje operator, a nie maszyna. Dla chorego operacja robotem da Vinci oznacza mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsze ryzyko powikłań, skrócony czas gojenia się rany, szybszy powrót do zdrowia, a przede wszystkim zachowanie jakości życia.

Czy operacja w asyście robota da Vinci daje szansę na pełne wyzdrowienie? Jak wygląda jakość życia osoby po operacji w porównaniu do starszych metod?

Jeśli operacja prostaty robotem da Vinci zostanie przeprowadzona przez doświadczonego operatora, to różnica w jakości życia w stosunku do operacji otwartej czy laparoskopowej jest olbrzymia. Większość pacjentów ma bardzo dobre trzymanie moczu, podczas gdy dotychczas tacy pacjenci często skazani byliby na pieluchy. Jeszcze większą korzyść odnoszą pacjenci w kontekście potencji – czyli możliwości uzyskania wzwodu i odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Obserwowałem pacjentów leczonych wszystkimi wymienionymi metodami i zarówno siebie, jak i każdego bliskiego poddałbym tylko i wyłącznie operacji robotycznej przez doświadczonego operatora, czyli takiego, który osobiście i w całości wykonał minimum 1000 – 1500 tego rodzaju operacji. Dokładnie takie leczenie możemy zaproponować w Szpitalu Medicover.

Jakie wnioski może Pan wyciągnąć na podstawie operacji przeprowadzonych nowatorską metodą SMART?

Najważniejszym wnioskiem i obserwacją z ponad 1200 przeprowadzonych w Szpitalu Medicover prostatektomii metodą SMART jest przełomowy wzrost zadowolenia pacjentów ze skuteczności i bezpieczeństwa stosowanego przez nas leczenia. Z jednej strony chodzi o to, że nowotwór został usunięty w całości, a pacjent wyleczony, z drugiej zaś, że jego codzienne życie w ogóle się nie zmieniło – trzyma mocz i ma udane życie seksualne. Po trzecie odbywa się to bezpiecznie, komplikacje są rzadkością, a pacjent bardzo szybko wraca do pełnej formy.

Problemy urologiczne to dla mężczyzn nadal temat tabu. Panowie niechętnie dzielą się informacjami, nawet z bliskimi, a co dopiero z „obcym” lekarzem, o odczuwanych zaburzeniach w okolicach swego krocza. Dlatego naszym zadaniem jest pokazać, że warto się przede wszystkim badać, a leczenie dzisiaj jest skutecznie i bezpieczne.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0. Biuro prasowe
2024-05-13 | 11:45

Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0.

Sanofi redefiniuje organizację pracy wprowadzając w Polsce globalną strategią Work X 2.0. Innowacyjne podejście do kształtowania środowiska pracy wychodzi naprzeciw nowym oczekiwaniom
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-13 | 10:30

Więcej pacjentów w gabinetach weterynaryjnych, rośnie świadomość opiekunów

Jedna trzecia (31 proc.) weterynarzy spodziewa się, że właściciele zwierząt będą korzystać z coraz szerszego wachlarza usług w gabinetach weterynaryjnych. Wśród nich znajdzie się nie tylko leczenie, ale też profilaktyka,
Zdrowie Centrum Diagnostyczne 4DCenter otwiera się na Placu Zamkowym
2024-05-08 | 11:12

Centrum Diagnostyczne 4DCenter otwiera się na Placu Zamkowym

Otwórz drzwi do zdrowia w sercu Warszawy - Centrum Diagnostyczne 4DCenter to nowy punkt na mapie stolicy. Domem świeżo otwartego Centrum Diagnostycznego został należący do Senatorska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Finanse

Trwają prace nad reformą finansowania samorządów. Mają zyskać większą autonomię i niezależność budżetu od zmian w podatkach

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Resort przekonuje, że po jej wprowadzeniu dochody samorządów będą wyższe i niezależne od decyzji podatkowych podejmowanych na szczeblu centralnym. Dochody JST mają być określane poprzez wskazanie procentowego udziału danej jednostki w dochodach podatkowych na jej terenie, nie tylko w przypadku PIT-u i CIT-u, ale też podatku zryczałtowanego. Ministerstwa do końca maja mają też dokonać przeglądu zadań zlecanych samorządom, co będzie służyć ich wystandaryzowaniu.

Transport

Nadchodzi kumulacja inwestycji finansowanych ze środków UE. Wykonawcy muszą się przygotować na problemy z dostępnością kadr i zasobów

W związku z odblokowaniem środków unijnych firmy – zwłaszcza z sektora budowlanego – spodziewają się w tym roku boomu w inwestycjach infrastrukturalnych. Barierą dla ich realizacji może się jednak okazać dostępność rąk do pracy. Przedsiębiorcy obawiają się też, że kumulacja inwestycji w krótkim czasie może pociągnąć za sobą wzrost popytu nie tylko na kadry, ale i materiały czy specjalistyczne usługi podwykonawcze, co z kolei może się przełożyć na wzrost cen. – Od strony formalnej jesteśmy przygotowani do poradzenia sobie z tą kumulacją. Jest możliwość punktowych zmian w prawie zamówień publicznych i tego nie wykluczam – mówi Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.