Komunikaty PR

CO ROBIĆ, BY WZMOCNIĆ AKTYWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ SENIORÓW?

2021-02-24  |  10:00
Biuro prasowe

Zarówno aktywność fizyczna, jak i umysłowa są kluczem do zachowania dobrego zdrowia, pozytywnego nastroju i chęci do życia przez długie lata. Seniorzy będący na emeryturze nie powinni zapominać o gimnastyce, spacerach, a przede wszystkim o ćwiczeniu pamięci, która w podeszłym wieku nie jest tak dobra jak wcześniej. Istnieje wiele ćwiczeń, które pomogą zachować pełnię umysłu jak najdłużej.

Po przejściu na emeryturę oraz odchowaniu dzieci większość seniorów nie wie, co robić z tak dużą ilością wolnego czasu. Dużym problemem w szczególności jest sytuacja, gdy mieszkają sami. Coraz rzadziej sobie gotują, wychodzą z domu, spotykają się ze znajomymi, a ich głównym zajęciem jest siedzenie w fotelu i oglądanie telewizji. To duży błąd! Mózg człowieka, tak jak i jego ciało, ulega procesom starzenia, dlatego każdego dnia należy wykonywać proste ćwiczenia by cieszyć się dobrą pamięcią jak najdłużej.

Dobrym pomysłem jest układanie puzzli. To nie tylko świetna rozrywka dla dzieci, ale również osób starszych. Osoby, które regularnie układają puzzle lub rozwiązują łamigłówki logiczne czy krzyżówki rzadziej chorują na wszelkiego rodzaju choroby neurologiczne. Dzięki takiej rozrywce opóźniamy wystąpienie demencji, otępienia bądź utraty pamięci. Mogą być one również skuteczną formą rehabilitacji po udarach, ponieważ pomagają ćwiczyć koncentrację oraz skupienie.

Duże znaczenie dla seniorów ma również kontakt z rówieśnikami, z którymi mogą miło spędzić czas, porozmawiać , czy pójść na spacer. W Internecie znaleźć można wiele miejsc, które dedykowane są seniorom, np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Kluby Seniora, dancingi, a także pobyty opiekuńczo-lecznicze dla seniorów, w których nie tylko zadbają o swoje zdrowie, ale również mogą poznać nowe osoby.

- Wiemy, jak ważna jest aktywność intelektualna w wieku senioralnym, dlatego w naszym centrum medycznym każdego dnia zachęcamy podopiecznych do zajęć manualnych, terapeutycznych, które pomogą ćwiczyć ich pamięć. Układamy wspólnie puzzle, rysujemy, rozwiązujemy krzyżówki. Staramy się zapewnić seniorom jak najbardziej domową atmosferę i zagwarantować opiekę na najwyższym poziomie. Nasi podopieczni mają do dyspozycji wiele różnych atrakcji, począwszy od spacerów w ogrodzie, spotkania towarzyskie, po występy muzyczne i teatralne, a nawet dancingi i muzykoterapię. Wspólne zabawy i możliwość spędzania czasu w większym gronie jest niezwykle ważne dla osób starszych, które niestety tracą swoich przyjaciół z młodszych lat oraz nie czują się potrzebni swoim najbliższym. Spędzanie czasu z rówieśnikami daje im poczucie, że są dla kogoś ważni i interesuje kogoś ich los. A jak wiadomo każdy człowiek chce czuć się ważny i kochany. Dlatego towarzystwo oraz zajęcia manualne pomogą zachować im zdrowie przez wiele lat – mówi Beata Drzazga, właścicielka Centrum Medycznego BetaMed S.A.

Dobrym sposobem na ćwiczenie pamięci jest również czytanie książek. Wystarczy poświęcić dziennie ok. 2 godzin na czytanie książki, którą można wypożyczyć z biblioteki czy miesięczniki. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia dieta. Należy unikać dużej ilości cukrów orz tłuszczów zwierzęcych, ponieważ powodują zanik komórek mózgowych i mogą prowadzić do choroby Alzheimera. Dieta powinna opierać się na produktach bogatych w białko, a także być bogata w owoce i warzywa, zboża, orzechy oraz kiełki.

By zachować dobrą pamięć na długie lata warto ćwiczyć umysł poprzez rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek, czytanie książek czy układanie puzzli. Dodatkowo duże znaczenie ma odpowiednia dieta oraz ruch na świeżym powietrzu. Również kontakt z drugim człowiekiem ma ogromne znaczenie dla mózgu. Wspólne rozmowy i spędzanie czasu pomoże seniorowi zachować dobre zdrowie o wiele dłużej niż siedzenie przed telewizorem i oglądanie seriali.

 

BetaMed S.A.– centrum medyczne istniejące na rynku od 20 lat. Posiada około 90 filii na terenie 11 województw, a jego główna siedziba znajduje się w Chorzowie. Spółka jest największą firmą medyczną w Polsce świadczącą usługi z zakresu opieki domowej i stacjonarnej, w tym opiekę senioralną.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Ustawa o zawodzie farmaceuty - wiedza studentów farmacji i medycyny Biuro prasowe
2021-04-16 | 11:35

Ustawa o zawodzie farmaceuty - wiedza studentów farmacji i medycyny

Dziewięćdziesiąt trzy  proc. studentów farmacji słyszało o ustawie o zawodzie farmaceuty. Dla porównania wśród studentów na kierunku lekarskim jest to grupa
Zdrowie Pandemia wyzwala epidemię stresu, złości i samotności
2021-04-15 | 01:00

Pandemia wyzwala epidemię stresu, złości i samotności

W wyniku pandemii Covid-19 w Polakach narasta poczucie stresu, złości i samotności. Dotyczy to głównie kobiet, osób młodych oraz tych, będących w najstarszej grupie
Zdrowie Zamień alkohol na zdrową alternatywę i świętuj na zdrowie!
2021-04-14 | 11:00

Zamień alkohol na zdrową alternatywę i świętuj na zdrowie!

Światowy Dzień Trzeźwości 15 kwietnia.  Zamień alkohol na zdrową alternatywę i świętuj na zdrowie! Na całym Świecie rośnie spożycie alkoholu. Ten trend można było

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Globalna pozycja węgla nie jest zagrożona w najbliższych latach. Popyt napędzają państwa azjatyckie, głównie Chiny i Indie

W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocniej od II wojny światowej. To w dużej mierze efekt globalnego spowolnienia w przemyśle wywołanego przez COVID-19. W tym roku wraz ze stopniowym powrotem gospodarek do normalności Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się wzrostu popytu na czarny surowiec o 2,6 proc., głównie za sprawą państw azjatyckich. – Energetyka światowa jest oparta na węglu i takie państwa jak Chiny, Indie, Indonezja nie odstąpią od tego najtańszego, najbardziej bezpiecznego nośnika energii. Czyli praktycznie świat poza Unią Europejską będzie nadal opierał swoje systemy energetyczne na tym paliwie – mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Farmacja

Od dziś farmaceuci zyskują nowe uprawnienia. Właścicieli aptek czeka szereg wyzwań

16 kwietnia wchodzi w życie większość zapisów nowej ustawy o zawodzie farmaceuty, która rozszerza uprawnienia tego zawodu. Magister farmacji będzie mógł przeprowadzić z pacjentem wywiad farmaceutyczny, doradzić mu w kwestii przyjmowanych leków, przeprowadzić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne i przeszkolić w używaniu prostego sprzętu medycznego, np. glukometru. Otwartą kwestią pozostaje to, kto będzie płacił za opiekę farmaceutyczną jako świadczenie – sam pacjent czy może NFZ. Z kolei dla właścicieli aptek wyzwaniem będzie stworzenie miejsca, gdzie takie konsultacje mogą się odbywać, oraz zapewnienie odpowiednich zasobów kadrowych.

Problemy społeczne

W Polsce co roku przeprowadza się ok. 145 transplantacji serca, ale oczekujących jest trzy razy więcej. Problemem często jest brak zgody rodziny zmarłego

W 2020 roku wykonano 145 operacji transplantacji serca i podobna liczba utrzymuje się od kilku lat. Potrzeby są jednak znacznie większe, bo liczba osób oczekujących na przeszczep to 415 – wynika ze statystyk Poltransplantu. Choć większość Polaków zgadza się zostać dawcą narządów po swojej śmierci, rzadko informują o tym bliskich. – Nawet w 10–20 proc. przypadków rodzina nie zgadza się na przeszczep – wskazuje dr n. med. Zygmunt Kaliciński, transplantolog ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Problemami są także nieodpowiednie przygotowanie szpitalnych koordynatorów oraz ich częsta rotacja.

Problemy społeczne

Pandemia ograniczyła aktywność fizyczną dzieci o ponad 30 proc. Wśród najmłodszych rośnie problem nieprawidłowej masy ciała i problemów z kręgosłupem

Już od ok. 20 lat poziom kondycji fizycznej dzieci i młodzieży systematycznie spada, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Nauka online, zamknięte szkoły, baseny, sale sportowe i boiska spowodowały, że aktywność fizyczna wśród najmłodszych spadła o 33 proc. – wynika z raportu „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”. – Możemy mieć przyrost populacji osób otyłych i z nadwagą, prawdopodobnie zwiększy się także częstotliwość występowania wad postawy i bólu  kręgosłupa – wymienia prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie. Na zdrowie i kondycję dzieci przełożenie może mieć także coraz częściej diagnozowany zespół pocovidowy.