Coraz większa popularność cashless wyzwaniem dla sektora finansowego
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Liczba transakcji bezgotówkowych rośnie na całym świecie, a metody płatności bez udziału fizycznego pieniądza są postrzegane przez konsumentów w coraz bardziej pozytywny sposób. Również w Polsce – od uruchomienia programu Polska Bezgotówkowa wykonano już ponad miliard takich płatności.
Polacy odchodzą od gotówki
Najwięcej płatności bezgotówkowych w 2021 roku wykonywano w regionie Azji i Pacyfiku – ponad 440 miliardów – natomiast w Ameryce Północnej i Europie odpowiednio 204 i 244 miliardy. W ubiegłym roku 40 proc. Amerykanów twierdziło, że na co dzień radzi sobie bez fizycznego pieniądza. Do roku 2026 w Azji i na obszarze Pacyfiku spodziewana jest realizacja większej liczby transakcji bez użycia gotówki niż na terenach Ameryki i Europy razem wziętych. W pozostałych regionach – Ameryce Łacińskiej i Afryce – również widać wyraźny wzrost popularności cyfrowych metod płatności.
Cashless rośnie w siłę także w Polsce, szczególnie od 2020 roku. Wpłynęło na to kilka czynników. Jednym z nich jest oczywiście pandemia COVID-19 oraz popularyzacja systemu BLIK, za pomocą którego wykonuje się więcej transakcji w Internecie niż kartami płatniczymi. BLIK jest coraz częściej wykorzystywany również do zakupów offline – wskazuje Robert Czarniewski, CFO w Polcom. Polacy chętnie wykorzystują w życiu codziennym nowinki technologiczne, udostępniane przez banki.Ponad połowa klientów ma dostęp do bankowości elektronicznej z poziomu urządzeń mobilnych. Co więcej – według danych Polski Bezgotówkowej – cashless jest niezmiennie pozytywnie postrzegany przez konsumentów, a chwilowy wzrost sympatii do gotówki nie przełożył się na spadek zainteresowania narzędziami elektronicznymi, udostępnianymi przez instytucje finansowe.
Trend odchodzenia od tradycyjnej formy płatności gotówkowej jest widoczny również w małych punktach sprzedaży, które jeszcze do niedawna były bastionem fizycznego pieniądza. ¼ firm handlowo-usługowych z sektora MŚP deklaruje, że płatności bezgotówkowe stanowią ponad ¾ wszystkich transakcji. Natomiast z badania Fiserv Polska wynika, że ponad 50 proc. przewiduje dalszy wzrost transakcji cashless.
Ochrona danych wyzwaniem dla banków
Tak skokowy przyrost danych, generowanych przez klientów w sektorze finansowym jest szansą i wyzwaniem dla banków i fintechów. Każda transakcja generuje dane, więc wraz z ich rosnącą liczbą potrzebna jest większa przestrzeń dyskowa i moc obliczeniowa. Dzięki coraz powszechniejszemu wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji gromadzone dane, które zostaną odpowiednio przeanalizowane stanowią szansę na budowanie nowych, cyfrowych produktów, które zrewolucjonizują bankowość elektroniczną– podkreśla Robert Czarniewski.
Banki, które przetwarzają ogromne ilości danych wrażliwych swoich klientów, obarczone są – w myśl regulacji krajowych i unijnych – odpowiedzialnością za ich bezpieczne przechowywanie. Przeniesienie chociażby części baz danych i systemów bankowych do chmury obliczeniowej może być odpowiedzią na rosnące wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem. Zaawansowane narzędzia oparte o algorytmy AI i uczenia maszynowego tj. SOC idealnie sprawdzają się do ciągłego monitorowania infrastruktury IT oraz mitygowania zagrożeń na wczesnym etapie – dodaje Robert Czarniewski, CTO w Polcom.
Sektor finansowy jest świadomy rosnącego zagrożenia ze strony cyberprzetępców, czego potwierdzeniem są inwestycje w nowe technologie i bezpieczeństwo IT. W ubiegłym roku wydatki na rozwój w sektorze finansowym wyniosły 628 mld USD – podaje Gartner. Do końca 2023 roku inwestycje te wzrosną jesz

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.