Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki i środowiska znalazło się na Czarnej Liście Barier przygotowanej przez Konfederację Lewiatan.
Pierwsza Czarna Lista Barier - zestawienie przeszkód utrudniających działalność przedsiębiorstw - została opublikowana ponad 20 lat temu. Od tego czasu Konfederacja Lewiatan przedstawiła kilkanaście kolejnych edycji. W ostatnich latach zastąpiły ją sektorowe pakiety deregulacyjne.
- W sytuacji, kiedy deregulacja staje się priorytetem nie tylko rządu, ale i Komisji Europejskiej, wracamy do Czarnej Listy Barier. Jako głos biznesu od lat działamy na rzecz uproszczenia przepisów i ograniczenia biurokracji, aby ułatwić prowadzenie działalności w Polsce. Regularnie przedstawiamy konkretne rozwiązania, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Popieramy każdą inicjatywę likwidującą zbędne formalności i koszty, gdyż silne firmy to silna gospodarka – mówi dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
- Deregulacja zawsze była i jest dla nas ważna. Traktujemy ją nie jako jednorazowe działanie, lecz jako proces, który wymaga stałej współpracy administracji i partnerów społecznych. Wierzymy, że nadchodzą lepsze czasy dla deregulacji, które przyniosą korzyści zarówno firmom, jak i całemu społeczeństwu – dodaje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Najnowsza edycja Czarnej Listy Barier obejmuje prawie 300 propozycji deregulacyjnych dla przedsiębiorców dotyczących m.in. prawa podatkowego, zatrudnienia, energetyki, ochrony środowiska, rynku finansowego, ochrony zdrowia, cyfryzacji i mediów.
W części podatkowej znalazły się postulaty odnoszące się do podatku VAT, CIT, PIT, akcyzowego i od nieruchomości. Propozycje deregulacyjne związane z zatrudnieniem zawierają rozwiązania dotyczące prawa pracy, migracji, postępowania przed sądami czy współpracy z administracją. W dziale energetyka i środowisko zebrano propozycje przepisów mających związek z cenami energii, raportowaniem w zakresie OZE, gospodarką obiegu zamkniętego.
Eksperci Lewiatana zdefiniowali też wiele postulatów dotyczących rynku finansowego i prawa korporacyjnego. Wśród nich te odnoszące się do podatku bankowego, podatku Belki, rejestru akcjonariuszy. Za ważne uznali także regulacje w dziedzinie ochrony zdrowia związane z reklamowaniem usług medycznych, aptekami, standardami opieki anestezjologicznej.
W zakresie obszaru cyfrowego eksperci zwrócili uwagę na deregulację działalności telekomunikacyjnej, e-commerce, cyfryzację w transporcie, a w przypadku mediów zaproponowali nowe przepisy dotyczące prawa prasowego, zasad emisji reklam czy bezpłatnej telewizji strumieniowej.
Wdrożenie propozycji, które znalazły się na „Czarnej Liście Barier” pobudzi wzrost gospodarczy i zwiększy konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Z różnych badań, także przeprowadzanych przez Konfederację Lewiatan, wynika że Polacy, także przedsiębiorcy, zdecydowanie popierają deregulację i ograniczenie biurokracji.
Czarna Lista Barier została przekazana do premiera, ministrów, szefów ważnych urzędów, parlamentarzystów. Jest dostępna dla wszystkich podmiotów pracujących nad deregulacją i będzie na bieżąco aktualizowana.
Czarną Listę Barier znajdziesz tutaj
Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.