Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki i środowiska znalazło się na Czarnej Liście Barier przygotowanej przez Konfederację Lewiatan.
Pierwsza Czarna Lista Barier - zestawienie przeszkód utrudniających działalność przedsiębiorstw - została opublikowana ponad 20 lat temu. Od tego czasu Konfederacja Lewiatan przedstawiła kilkanaście kolejnych edycji. W ostatnich latach zastąpiły ją sektorowe pakiety deregulacyjne.
- W sytuacji, kiedy deregulacja staje się priorytetem nie tylko rządu, ale i Komisji Europejskiej, wracamy do Czarnej Listy Barier. Jako głos biznesu od lat działamy na rzecz uproszczenia przepisów i ograniczenia biurokracji, aby ułatwić prowadzenie działalności w Polsce. Regularnie przedstawiamy konkretne rozwiązania, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Popieramy każdą inicjatywę likwidującą zbędne formalności i koszty, gdyż silne firmy to silna gospodarka – mówi dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
- Deregulacja zawsze była i jest dla nas ważna. Traktujemy ją nie jako jednorazowe działanie, lecz jako proces, który wymaga stałej współpracy administracji i partnerów społecznych. Wierzymy, że nadchodzą lepsze czasy dla deregulacji, które przyniosą korzyści zarówno firmom, jak i całemu społeczeństwu – dodaje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Najnowsza edycja Czarnej Listy Barier obejmuje prawie 300 propozycji deregulacyjnych dla przedsiębiorców dotyczących m.in. prawa podatkowego, zatrudnienia, energetyki, ochrony środowiska, rynku finansowego, ochrony zdrowia, cyfryzacji i mediów.
W części podatkowej znalazły się postulaty odnoszące się do podatku VAT, CIT, PIT, akcyzowego i od nieruchomości. Propozycje deregulacyjne związane z zatrudnieniem zawierają rozwiązania dotyczące prawa pracy, migracji, postępowania przed sądami czy współpracy z administracją. W dziale energetyka i środowisko zebrano propozycje przepisów mających związek z cenami energii, raportowaniem w zakresie OZE, gospodarką obiegu zamkniętego.
Eksperci Lewiatana zdefiniowali też wiele postulatów dotyczących rynku finansowego i prawa korporacyjnego. Wśród nich te odnoszące się do podatku bankowego, podatku Belki, rejestru akcjonariuszy. Za ważne uznali także regulacje w dziedzinie ochrony zdrowia związane z reklamowaniem usług medycznych, aptekami, standardami opieki anestezjologicznej.
W zakresie obszaru cyfrowego eksperci zwrócili uwagę na deregulację działalności telekomunikacyjnej, e-commerce, cyfryzację w transporcie, a w przypadku mediów zaproponowali nowe przepisy dotyczące prawa prasowego, zasad emisji reklam czy bezpłatnej telewizji strumieniowej.
Wdrożenie propozycji, które znalazły się na „Czarnej Liście Barier” pobudzi wzrost gospodarczy i zwiększy konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Z różnych badań, także przeprowadzanych przez Konfederację Lewiatan, wynika że Polacy, także przedsiębiorcy, zdecydowanie popierają deregulację i ograniczenie biurokracji.
Czarna Lista Barier została przekazana do premiera, ministrów, szefów ważnych urzędów, parlamentarzystów. Jest dostępna dla wszystkich podmiotów pracujących nad deregulacją i będzie na bieżąco aktualizowana.
Czarną Listę Barier znajdziesz tutaj
Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.