Komunikaty PR

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

2025-03-27  |  10:00
Biuro prasowe
Amazon

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie wskazują ankietowane przez Amazon i panel Ariadna przedstawicielki polskich przedsiębiorstw handlowych. Najnowsze badanie pokazuje ponadto, że za decyzją o przejściu „na swoje” dla co trzeciej retailerki stoi potrzeba poczucia niezależności finansowej, a zdecydowana większość podkreśla, że docelowy efekt jest wart starań – aż 72. proc. czuje się dziś spełniona zawodowo. Jak kobiety komentują swoje doświadczenia i co radzą innym początkującym businesswomen?

Dom i Ogród, Moda i Akcesoria oraz Artykuły Spożywcze to główne kategorie, w których biznes rozwija średnio 21 proc. ankietowanych przez Amazon przedsiębiorczyń. Co trzecia z nich prowadzi dziś jednoosobową działalność gospodarczą, a 1/4 mikro przedsiębiorstwo, w którym zatrudnia do 10 pracowników. Jak rozpoczęła się ich droga?

Pragnienie niezależności, możliwość zarządzania swoim czasem i większa elastyczność – to zdaniem średnio co trzeciej ankietowanej kluczowe motywacje determinujące założenie własnego biznesu. 25 proc. przedsiębiorczyń wskazuje w tym miejscu także na chęć pracy, której podstawą jest pasja. – Kiedy robisz to, co kochasz, ciągle tworzysz, rozwijasz się i podążasz za tym, co chcesz osiągnąć. Jeśli jesteś przekonana, że Twój produkt czy usługa mają sens i naprawdę mogą pomóc innym, to uwierz, że klienci także to dostrzegą – radzi Aneta Grams, współzałożycielka Fun With Mum, marki produkującej namioty tipi, dekoracje i wyprawkę dla najmłodszych.

Klucz do wolności czy bilet do świata pełnego wyzwań?

Rozwój działalności w sektorze handlowym to ciągła zmiana i nieustanne zawirowania. Szukanie nowych rozwiązań, testowanie materiałów, dobieranie efektywnych kanałów sprzedaży – specyfiką segmentu handlu jest ciągłe odkrywanie. Co więcej, droga kobiet do sukcesu często naznaczona jest nie tylko praktycznymi, ale także psychologicznymi wyzwaniami. Zdaniem 38 proc. badanych próba znalezienia równowagi między rozwojem zawodowym a życiem prywatnym jest jednym z trudniejszych aspektów prowadzenia działalności. Od kobiet często oczekuje się, że będą „ogarniać” wszystko – rodzinę, biznes, pasję, zdrowy styl życia. Doba ma tylko 24 godziny, więc trzeba świadomie wybierać, co w danym momencie jest priorytetem. I co ważne, nie obwiniać się za to – komentuje Anna Migacz-Lesińska, twórczyni marki Cargo by Owee, która stawia na torby, plecaki i nerki stworzone do intensywnego życia.

Blisko 1/3 ankietowanych wskazuje w tym miejscu także na wyzwanie, jakim jest stała konieczność udowadniania swojej wartości (30 proc.), a niemal połowa jest zdania, że mężczyznom w biznesie jest po prostu łatwiej (47 proc.). – Często mierzymy się z ostrzejszą oceną i stereotypami. Nieraz byłam jedyną kobietą na spotkaniu i widziałam, jak niektórzy oczekują, że powiem mniej. W takich momentach kluczowe jest jedno: liczby, jakość i wyniki mówią same za siebie. Największym wyzwaniem jest przestać myśleć o sobie jako „kobieta w biznesie”, a zacząć jako „przedsiębiorczyni z konkretną strategią”. To nie płeć decyduje o sukcesie. To decyzje, jakie sama podejmujesz – dodaje Anna.

Siła, która napędza sukces, pochodzi ze środka

Czy niektóre cechy kobiecej natury mogą być jednak biznesowym sprzymierzeńcem? Zdaniem przedstawicielek segmentu handlowego zdecydowanie tak. To zaangażowanie, kreatywność i dyscyplina czasowa wiodą w tym aspekcie prym (kolejno 52 proc., 43 proc, 39 proc.). – Kluczową rolę odgrywa też pracowitość, pasja i determinacja. W moim przypadku była to przede wszystkim ta pierwsza. Pamiętam, jak dniami i nocami pracowałam, by zrealizować pierwsze zamówienia, nie odpuszczałam. Pomogła mi także umiejętność szukania rozwiązań oraz nawiązywania kontaktów. Nie miałam problemu z budowaniem relacji z ludźmi, co okazało się konieczne w rozwoju marki – podkreśla Aneta Grams.

Zgadza się z nią również producentka toreb i akcesoriów: – Dla mnie kluczowe są także te trzy rzeczy: otwartość, konsekwencja i gotowość na zmiany. Słuchanie klientów i partnerów to fundament – to oni pokazują, co działa, a co trzeba ulepszyć. Konsekwencja pomaga przetrwać momenty, gdy rynek jeszcze nie wie, że tego właśnie potrzebuje. A gotowość na zmiany? To jedyny sposób, by nie utknąć w miejscu – zwłaszcza w branży, która ciągle idzie do przodu.

Samodzielność vs. wsparcie – jak kobiety odnajdują się w świecie e-handlu?

Przedsiębiorczynie zaznaczają, że choć cechy osobowości mają znaczenie dla powodzenia biznesu, to same w sobie nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu. Podkreślają, że niezbędne jest również zdobywanie wiedzy branżowej, śledzenie trendów oraz ciągłe poszukiwanie nowych, skutecznych rozwiązań zwiększających sprzedaż. Co ważne, blisko połowie ankietowanych przedsiębiorczyń zdarzyło się popełnić istotny błąd (43 proc.), ale także przekuć go w sukces (55 proc.).

Kiedy zaczynałam, dostęp do wiedzy był znacznie bardziej ograniczony. Poza książkami praktycznie nie było materiałów, które mogłyby poprowadzić nas za rękę. Działaliśmy „po omacku”, ucząc się na własnych błędach. Przedsiębiorczość powinna być obowiązkowym przedmiotem już na etapie szkoły średniej. Gdybym wiedziała tyle, co po 10 latach doświadczenia, na pewno kilka decyzji podjęłabym inaczej. Niemniej jednak, niczego nie żałuję – podkreśla Aneta Grams.

Skalowanie biznesu, analiza popytu, dotarcie do nowych klientów, ekspansja zagraniczna – przed takimi zadaniami codziennie stają sprzedawcy. Samodzielne poszukiwanie informacji o lokalnych uwarunkowaniach, przepisach, planowaniu logistyki itp. wymaga od nich jednak długiego, pogłębionego research`u.

M.in. dlatego przedsiębiorcy coraz śmielej patrzą w kierunku zaufanych marketplace’ów, które ułatwiają początek podróży i oprowadzają sprzedawców krok po kroku po świecie e-handlu. Co trzecia ankietowana przez nas przedsiębiorczyni podkreśla, że to właśnie rozwiązania wspierające sprzedaż przez internet najbardziej pomogłyby jej w dalszym rozwoju działalności. Dlatego dzielimy się swoim know-how ze sprzedawcami i pomagamy im rozwijać biznes nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami, kiedy są na to gotowi. Cel jest jeden: chcemy, by mogli czuć się w pełni przygotowani i wspierani na drodze do biznesowego sukcesu – komentuje Katarzyna Ciechanowska-Ciosk, Country Leader Amazon.pl.

Praktyczne rozwiązania technologiczne i znaczące usprawnienia w dostępie do infrastruktury sprzedażowej ostatnich lat zwiększają możliwości rozwoju przedsiębiorców w cyfrowej erze. Dzięki nim oraz inspirującym historiom przyszłość może stać się im przychylniejsza. – Nie ma sensu mierzyć się z wyzwaniami w pojedynkę, skoro można czerpać z doświadczeń tych, którzy już tę drogę przeszli. Dobre relacje i otwartość na naukę przyspieszają rozwój lepiej niż jakikolwiek podręcznik biznesu. Sukces rodzi sukces: gdy kobiety widzą inne, które już coś zbudowały, łatwiej jest im podjąć ryzyko. Biznes to maraton, w którym warto mieć inspirujące towarzystwo podsumowuje Anna Migacz-Lesińska.

O badaniu:

Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na próbie liczącej N=109 osób: Kobiety prowadzące przedsiębiorstwo w sektorze handlowym. Termin realizacji: 7-12 lutego 2025 Metoda: CAWI

Źródło informacji: Amazon

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan Biuro prasowe
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG

Europejski biznes zaapelował do instytucji unijnych o szybkie przyjęcie pierwszego tzw. pakietu Omnibus. To zestaw propozycji KE, który ma uprościć obowiązki firm związane z dyrektywą CSRD dotyczącą m.in. oceny wpływu działalności na środowisko. Eksperci podkreślają jednak, że fakt, iż będzie więcej czasu na wdrożenie wymogów czy że mniej firm będzie objętych regulacjami, nie oznacza, że biznes może zaprzestać przygotowań.

Problemy społeczne

Unia Europejska chce wzmocnić prawa kobiet. Zapowiadane działania będą dotyczyć m.in. równości w zatrudnieniu czy zwalczania przemocy

Jedna na trzy kobiety w Unii Europejskiej doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej. Mniej kobiet niż mężczyzn pracuje zawodowo, mniej pełni też rolę kierowniczą, za to więcej pracuje na gorzej płatnych stanowiskach. Panie zarabiają też średnio o 12 proc. mniej niż mężczyźni – wynika z danych Komisji Europejskiej. Opracowana mapa drogowa na rzecz praw kobiet ma pomóc wyrównywać szanse na rynku pracy i w dostępie do edukacji, ale też walczyć z przemocą wobec kobiet – zarówno fizyczną, jak i ekonomiczną.

Edukacja

W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.