Komunikaty PR

Czego się boimy i czy można się od tego ubezpieczyć?

2020-01-24  |  11:52

Rosnące koszty opieki medycznej i zwiększająca się liczba zagrożeń zdrowotnych są głównymi zmartwieniami ubezpieczonych. W tym roku ubezpieczeniami zdrowotnymi objętych będzie już 8% ludności Polski. Wybierając wariant ubezpieczenia, warto pamiętać o możliwości uzupełnienia go o pakiety badań profilaktycznych.

Mimo postępujących przemian gospodarczych oraz cyfrowych i pojawiania się nowych zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, klienci towarzystw ubezpieczeń jako główne powody do zmartwień wskazują kwestie związane ze zdrowiem, wynika z najnowszego raportu Capgemini[1]. Przede wszystkim narażeni są na rosnące koszty opieki zdrowotnej i konieczność samodzielnego opłacania niektórych świadczeń (87,6%), a na drugim miejscu wskazują rosnącą liczbę zagrożeń medycznych i zdrowotnych (86,9%).

Zwiększające się koszty opieki medycznej są zjawiskiem ogólnoświatowym i nie tylko Polska musi się z nimi zmierzyć. Ma to odzwierciedlenie w dostępności publicznych świadczeń zdrowotnych, które nie są w stanie zaspokoić potrzeb pacjentów. W związku z tym coraz więcej osób i firm decyduje się na zakup ubezpieczeń zdrowotnych, gwarantujących dostęp do prywatnej opieki. Według szacunków w tym roku liczba ubezpieczonych w naszym kraju może przekroczyć 3 mln osób, czyli 8% ludności Polski – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Najważniejsze wyzwania zdrowotne

Zwiększające się niepokoje dotyczące sytuacji zdrowotnej i dostępności opieki medycznej są uważnie obserwowane przez rynek ubezpieczeń. Według wspomnianego raportu Capgemini istnieje 6 głównych problemów, z którymi należy się zmierzyć.

Współczesne wyzwania zdrowotne:

  • gwałtowny wzrost kosztów opieki i świadczeń,
  • odporność na antybiotyki,
  • rosnąca liczba osób cierpiących na choroby przewlekłe,
  • niezdrowy styl życia,
  • problemy psychologiczne,
  • choroby zakaźne.

Profilaktyka podstawą

Niektórym z tych problemów można zaradzić, dobierając odpowiedni zakres ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczyciele coraz bardziej elastycznie podchodzą do potrzeb pacjentów i umożliwiają jak najlepsze dopasowanie zarówno listy zapewnianych świadczeń, jak i wysokości składki do oczekiwań ubezpieczonego. Niezależnie od tego, czy chce kupić polisę samodzielnie, czy skorzystać z ubezpieczenia grupowego zapewnianego przez pracodawcę.

Warto pamiętać, że zakres świadczeń objętych główną polisą można uzupełniać o pakiety badań profilaktycznych służących wykrywaniu schorzeń, na które jesteśmy szczególnie narażeni z racji na geny, nawyki czy charakter wykonywanej pracy. Coraz więcej ubezpieczycieli oferuje taką możliwość. Nie można też zapominać, że podstawą skutecznego leczenia jest szybka diagnoza i podjęcie stosownego leczenia. Nie wolno zatem odwlekać badań diagnostycznych, zwłaszcza że w ramach polisy czekamy na nie najdalej kilkanaście dni, w porównaniu do wielu miesięcy w ramach NFZ – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Sprawnie udzielona pomoc może znacząco pomóc w zwalczeniu choroby lub zminimalizować jej wpływ na codzienne życie. Dotyczy to zwłaszcza chorób przewlekłych i zakaźnych, które jak widać, są zmorą współczesnego społeczeństwa. Złe wyniki wykonywanych cyklicznie podstawowych badań diagnostycznych mogą też skłonić wiele osób do zmiany nawyków i pozwolić na dłuższe cieszenie się dobrym zdrowiem.

Problemy kardiologiczne, ortopedyczne i wady wzroku głównymi problemami

Niezależnie od obciążeń genetycznych i wynikającego z nich ryzyka chorób przewlekłych, trzeba też pamiętać o przeciwdziałaniu schorzeniom wynikającym ze współczesnego stylu życia. Problemami, które zaczynają dotykać coraz młodszych pacjentów, są powikłania kardiologiczne, a także wady postawy i wzroku. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia oraz wiele godzin spędza przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora. Warto zatem zadbać o regularne badanie się także pod ich kątem i nie bagatelizować pierwszych symptomów.

 


[1] Capgemini, World Insurance Report 2019, https://worldinsurancereport.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku Biuro prasowe
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i
Ubezpieczenia Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS
2024-11-20 | 09:00

Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS

SIGNIUS S.A., dostawca zaawansowanych rozwiązań do zdalnego podpisywania dokumentów, nawiązał współpracę z Superpolisą Ubezpieczenia. Dzięki wdrożeniu platformy SIGNIUS

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.