Komunikaty PR

Czemu warto zafundować sobie cyfrowy detoks?

2021-08-23  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Agnieszka Łukasiak
Citrix

ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl

Dlaczego czasowe ograniczenie korzystania z cyfrowych urządzeń, technologii oraz mediów społecznościowych może być dla nas korzystne? Co dobrego może nam dać cyfrowy detoks?  

Technologia może być stresująca

Negatywne skutki nadmiernego korzystania z cyfrowych narzędzi można zaobserwować u dzieci. Liczba uzależnionych od Internetu nastolatków czy młodych dorosłych rośnie.  Siecioholizm, czyli nadmierne korzystanie z Internetu czy też fonoholizm termin, którym określa się uzależnienie od smartfonów, to zaburzenia zachowania, które obecnie nie tylko można zdiagnozować, ale i leczyć poprzez terapie, czy też opracowane programy zachowań.

Cyfrowy świat odciska również ślad na dorosłych. Ogromna ilość różnych technologii, narzędzi i cyfrowych bodźców z jakimi mamy do czynienia, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym powoduje, że coraz więcej osób cierpi z powodu stresu, ciągłego zmęczenia, zaburzeń lękowych, a nawet ma oznaki depresji. Ostatnie miesiące dodatkowo odcisnęły widoczny ślad na ludzką psychikę. Dbanie o aspekty mentalne, duchowe i emocjonalne naszego samopoczucia to już nie tylko nasza indywidualna sprawa, ale i coraz bardziej istotny element, o którym powinny myśleć organizacje.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresja i zaburzenia lękowe kosztują światową gospodarkę 1 bilion dolarów rocznie, z tytułu utraconej produktywności. To właśnie one przyczyniają się do uczucia zmęczenia, negatywnego nastawienia i przeciążenia. Ograniczenie korzystania z technologii i innych cyfrowych bodźców, a nawet czasowa ich eliminacja, jak również praca w odpowiednim środowisku mogą mieć ogromny wpływ na poprawę ludzkiego samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i duchowego, co przekłada się na wszystkie sfery ludzkiego życia.  

Czym jest cyfrowy detoks?

Cyfrowy detoks polega na odstawieniu lub ograniczeniu korzystania z technologii, urządzeń elektronicznych oraz mediów społecznościowych. „Chociaż większość ludzi nie może i nie wyobraża sobie całkowitego zaprzestania korzystania z nich, cyfrowy detoks może np. dotyczyć ustalenia odpowiednich ram czasowych, w których ich używamy lub też odwrotnie - określać ich odstawienie w poszczególne dni (np. w weekendy). Chodzi o to, by zrobić sobie przerwę od cyfrowego szumu, wszelkich elektronicznych bodźców, nie być ciągle dostępnym online i móc skupić się na innych aspektach swojego życia.” -  – mówi Sebastian Kisiel z Citrix Systems. Cyfrowy detoks może pomóc w zmniejszeniu stresu, uczucia zmęczenia psychicznego i fizycznych skutków ciągłego korzystania z cyfrowego świata np. złego snu.

Pięć wskazówek ułatwiających cyfrowy detoks

Można skorzystać z wielu strategii, by zrobić sobie przerwę od cyfrowego świata i spędzania czasu przed różnymi monitorami. Różne metody działają na różnych ludzi. Każdy z nas prowadzi inny styl życia i ma unikalną osobowość. W cyfrowym detoksie może zatem pomóc:

  • Ustawienie granic czasowych: zaplanowanie godzin wolnych od technologii, trzymanie  się z dala od telefonu podczas posiłków lub dodanie do harmonogramu takich zajęć, które nie wymagają ich używania np. aktywności fizycznej na powietrzu.  
  • Używanie telefonu jedynie w określonym celu: w takim podejściu jeśli chcemy skorzystać z telefonu, powinniśmy najpierw zastanowić się w jakim konkretnym celu chcemy to zrobić. Jeśli wiąże się to z jedynie z bezproduktywnym scrollowaniem mediów społecznościowych lub też innym zachowaniem, które w negatywny sposób wpływa na naszą koncentrację i psychikę, to warto zastanowić się jak lepiej poradzić sobie z tym uczuciem i wprowadzić zmiany.
  • Ustanowienie fizycznych granic: jeśli mamy problem z odłożeniem telefonu lub tez sięgamy po niego zbyt często, warto spróbować trzymać go z dala od siebie, np. w szufladzie biurka czy na szafce, by dostęp do niego nie był na wyciągnięcie ręki.
  • Korzystanie z większej ilości papierowych nośników informacji: warto wypróbować media analogowe, takie jak gazety codzienne czy miesięczniki, wrócić do czytania większej ilości książek. Obecnie możemy znaleźć informacje w tej formie na każdy, interesujący nas temat.
  • Korzystanie z określonych aplikacji i funkcji własnych telefonów. Choć używanie  technologii w celu jej ograniczenia brzmi paradoksalnie, to rzeczywiście niektóre funkcje naszych smartfonów mogą nam w tym pomóc. Można kontrolować  ogólne wykorzystanie technologii np. poprzez wyłączenie powiadomień dla niektórych aplikacji, zmutować część z nich, nie integrować części aplikacji, z których korzystamy na laptopach ze smartfonami lub całkowicie wyłączyć telefon na jakiś czas.

 

Korzyści z cyfrowego detoksu

Cyfrowy detoks może przynieść wiele korzyści. Pomaga prowadzić zdrowszy tryb życia i przyspiesza proces psychicznej regeneracji. Dzięki niemu możliwa jest:

  • Poprawa kondycji psychicznej: cyfrowy detoks może zmniejszyć zaburzenia zdrowia psychicznego związane z nadmiernym używaniem technologii. Obniża poziom stresu, niepokoju i ew. oznak depresji. Zmniejszając stres, który pochodzi z mediów społecznościowych i innych technologii, można lepiej kontrolować poziom własnej satysfakcji. Badania ukazują korelację między używaniem technologii a lękiem. Niepokój związany jest z uwalnianiem się do organizmu dopaminy, przy otrzymaniu powiadomień w mediach społecznościowych lub wiadomości tekstowych. (podobnie jak w środkach pobudzających). To z kolei zachęca do zachowań związanych z poszukiwaniem przyjemności.
  • Poprawa relacji międzyludzkich: w badaniu Forbes 3 na 5 osób stwierdziło, że spędzają więcej czasu ze swoimi urządzeniami niż z partnerami. Może to stanowić zagrożenie dla budowania i utrzymywania rzeczywistych relacji z innymi ludźmi, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Detoks pozwala poświecić więcej uwagi na bezpośrednie spotkania i rozmowy ze znajomymi, przyjaciółmi, kolegami i współpracownikami.  
  • Poprawa zawodowej efektywności i wydajności: Chociaż postęp technologiczny przyczynił się do rozwoju wielu firm, badania pokazują, że pracownicy korzystają ze zbyt dużej ilości różnych narzędzi, urządzeń i programów. Jeśli stworzymy im wygodne i intuicyjne środowisko pracy, które eliminuje szum informacyjny oraz ogranicza rozproszenie ich uwagi, umożliwimy im lepsze skupienie się na własnych obowiązkach i tym samym poprawę efektywności.
  • Poprawa kondycji fizycznej: korzystanie z urządzenia może zakłócić sen i utrudnić zasypianie. Dzięki cyfrowemu detoksowi organizm może lepiej wypocząć. Pozwala także na wykorzystanie większej ilości czasu na zaangażowanie najbliższych osób (np. członków rodziny) w aktywności fizyczne, poprawiające ich kondycję.
  • Oszczędza pieniądze: mniejsze wykorzystanie technologii to i mniejsze rachunki np. za telefon. Jeśli chcemy płacić mniej powinniśmy rozważyć przerwę w używaniu wszystkich technologii. Będzie to korzystne dla naszych finansów.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Citrix
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.