Komunikaty PR

Czy grunty (także na Mazurach) nadal są atrakcyjną lokatą pieniędzy?

2023-01-03  |  15:50
Biuro prasowe

W dobie galopującej inflacji coraz więcej Polaków chce zainwestować odłożone środki finansowe, aby je zabezpieczyć. Jedną z najbardziej opłacalnych form ulokowania pieniędzy są nieruchomości, np. w formie gruntów, na których można wybudować domki dla siebie lub w celach turystycznych. Najlepiej, aby były one położone blisko natury, przykładowo w okolicy jezior. Czy ta forma lokaty faktycznie wciąż jest bardzo atrakcyjna?

W obawie przed wciąż rosnącą inflacją, wielu Polaków zastanawia się nad zainwestowaniem pieniędzy w nieruchomości. Jedni wybierają mieszkania, inni zaś decydują się na ulokowanie funduszy w gruntach. Szczególnie dużym zainteresowaniem od kilku lat cieszą się tereny, które położone są blisko natury, jezior i lasów, np. okolice Warmii i Mazur.

Czy opłaca się inwestować w działkę, np. na Mazurach?

Rynek inwestycji, a szczególnie działek z dostępem do jeziora, charakteryzuje się niską podażą, za to dużym popytem. Jest to obecnie bardzo istotna kwestia, nie tylko w przypadku chęci ulokowania pieniędzy w nieruchomości na Mazurach, ale w całej Polsce. Wyraźnie zauważalna jest duża potrzeba zabezpieczenia swoich wolnych środków, m.in. z powodu galopującej inflacji. Stąd też opłaca się inwestować w działki.

W 2022 roku zmieniły się trochę tendencje zakupowe w postaci zwiększonej liczby osób o większych możliwościach finansowych. Ci, którzy posiadają kwoty do zainwestowania, które wynoszą powyżej 1 mln zł, szybciej decydują się na zakup nieruchomości. W przypadku Warmii i Mazur są to grunty z dostępem do linii brzegowej jeziora. 

- Tacy inwestorzy wiedzą więc, że osób o większych możliwościach finansowych jest coraz więcej na rynku i tym samym zwiększa się popyt, przy coraz niższej podaży. Natomiast gruntów z dostępem do jeziora jest coraz mniej, ponieważ nie da się ich doprodukować. Tu trzeba znacznie szybciej podejmować decyzję, bo znalezienie działki nad jeziorem na Mazurach, na której można się wybudować, to niezwykle trudne zadanie - mówi Kamil Berger, autor portalu www.GruntToMazury.pl, pomagający również w znalezieniu działki z dostępem do jeziora na Warmii i Mazurach.

Jak się przygotować do zakupu gruntu?

Najważniejszymi kwestiami są: rodzaj nieruchomości, docelowe przeznaczenie gruntu (czy jest to inwestycja dla sprzedaży, podziału działki czy budowa ośrodka turystycznego), możliwości finansowe oraz częstotliwość korzystania z danej nieruchomości. Określenie takich wymogów pozwoli ułatwić poszukiwania odpowiedniego gruntu.

Należy jednak pamiętać, że to, czego oczekujemy, czasami może się mijać możliwościami, jakie daje nam prawo - szczególnie jeśli chodzi o grunty na Mazurach. Ze względów podażowych, o których mowa była już wcześniej, nie jest łatwo znaleźć działkę, która ma dostęp do linii brzegowej jeziora, a do tego możliwe jest jej zabudowanie. Często przepisy utrudnią realizację inwestycji na takim gruncie, ponieważ wiele terenów Warmii i Mazur objęte jest ochroną. Dlatego chcąc zakupić działkę, zarówno osoby prywatne, jak i inwestorzy, którzy pragną na niej wybudować nieruchomości turystyczne, powinni zwrócić na to uwagę.

Inwestycja w kompleks turystyczny - czy warto?

Aktualnie trwają przygotowania do próby połączenia jezior Niegocin i Śniardwy, co poszerzy możliwości korzystania z akwenów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich o kilka kolejnych jezior. Rozwój ten spowoduje, że zostaną włączone do możliwości zabudowy grunty, których do tej pory nie było. 

- Z tego powodu najbliższe dwa lata są idealnym momentem na ulokowanie pieniędzy pod inwestycję w hotelarstwo na tych terenach. Za kolejne trzy lata znów podaż się zmniejszy przez zwiększoną zabudowę i brakiem dostępności wolnych terenów przy jeziorze. Warto więc mieć to na uwadze, chcąc postawić kompleks turystyczny na Warmii i Mazurach, który w kolejnych latach będzie na siebie zarabiał - mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco Sp. z o.o., właściciel obiektu Balance Park.

Hotelarstwo slow life, bliskie naturze i małe, ekologiczne domki są obecnie bardzo pożądane przez Polaków do wypoczynku. Inwestując w nieruchomości turystyczne, warto więc mieć na uwadze ich potrzeby. Należą do nich m.in. chęć wypoczynku w spokoju i odetchnięcia od miejskiego zgiełku, dostęp do terenów zielonych, ale także małe, przytulne domki w odpowiedniej odległości od siebie. 

Chcąc zainwestować finanse w grunty, aby je zabezpieczyć przed skutkami inflacji, warto pomyśleć o terenach Warmii i Mazur. To właśnie te tereny oferują niepowtarzalną bliskość z naturą, której coraz więcej rodaków oczekuje. Umożliwiają także postawienie kompleksu turystycznego w stylu slow life, który będzie rozchwytywany, aby spędzić w nim wolne weekendy czy całe wakacje.
 

Więcej na temat zakupu gruntów na Mazurach znajdziesz w podcaście Balans w inwestycji #6 Grunt to Mazury. Grunt to inwestycja:

https://anchor.fm/balance-park/episodes/Balans-w-inwestycji--6-Grunt-to-Mazury--Grunt-to-inwestycja--W-roli-gwnej-Kamil-Berger-e1s1839

https://youtu.be/04JIOddBYpg

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.