Czy polski HR jest gotowy na AI? Najnowszy raport Polskiego Forum HR
Ponad 90% profesjonalistów HR korzysta z narzędzi HR Tech automatyzujących ich pracę, a połowa z nich wykorzystuje w tym celu technologie wsparte sztuczną inteligencją – wynika z najnowszej edycji raportu „HR TECH CHANGER 2024” opublikowanego przez Polskie Forum HR. Opracowanie nie tylko obrazuje dynamiczne zmiany zachodzące na polskim rynku technologii HR, ale również wskazuje na szanse i wyzwania, przed którymi stoi branża w obliczu transformacji cyfrowej.
Niedobór wykwalifikowanych pracowników, konieczność standaryzacji procesów, czy potrzeba zwiększania wydajności, to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi boryka się współczesna branża HR. Dla wielu firm odpowiedzią na te wyzwania stają się innowacje technologiczne, które pozwalają nie tylko automatyzować codzienną pracę, ale też budować znaczącą przewagę konkurencyjną. Wspierające od wielu lat rozwój branży HR w naszym kraju Polskie Forum HR, opublikowało właśnie kolejną edycję swojego corocznego raportu “HR TECH CHANGER 2024”, który kompleksowo ukazuje stan rynku narzędzi HR Tech w Polsce.
“Polski rynek HR dynamicznie się rozwija, oferując firmom coraz więcej możliwości, ale także stawiając przed nimi nowe wyzwania - od skutecznego wdrażania nowoczesnych technologii, przez efektywne zarządzanie rekrutacją w warunkach rynku pracownika, aż po tworzenie środowisk pracy, które angażują i motywują” – mówi Anna Wicha, Prezes Zarządu Polskiego Forum HR. “Jako Polskie Forum HR od wielu lat monitorujemy rozwój nowych narzędzi technologicznych wspierających rozwój i cyfryzację branży HR. W naszym raporcie analizujemy kluczowe aspekty tej transformacji, wskazując kierunki i narzędzia, które mogą pomóc firmom w budowaniu trwałej przewagi konkurencyjnej, sprostaniu wyzwaniom rynku pracy oraz zwiększaniu efektywności operacyjnej.” - dodaje.
Sztuczna inteligencja w HR - szansa czy wyzwanie?
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w obszar zarządzania zasobami ludzkimi, stając się kluczowym narzędziem dla wielu profesjonalistów HR. Jak wskazuje raport „HR TECH CHANGER 2024”, aż 53% specjalistów HR regularnie korzysta z narzędzi opartych o sztuczną inteligencję w swojej codziennej pracy, co świadczy o ich rosnącej popularności i skuteczności. Z drugiej strony, 32% respondentów przyznaje, że w ogóle nie stosuje narzędzi wykorzystujących AI w swoich działaniach, co podkreśla istniejącą barierę w adopcji tej technologii. Wśród wyzwań związanych z wykorzystaniem narzędzi HR Tech najczęściej wskazywano - błędy algorytmiczne i stronniczość AI (38%), trudności związane ze skutecznym wdrożeniem technologii (41%), obawę o zachowanie bezpieczeństwa danych (46%) czy same koszty wykorzystania narzędzi HR Tech (56%). “Sztuczna inteligencja niewątpliwie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości technologii, a co za tym idzie, wpływa na liczne sektory gospodarki. Jej efektywne wykorzystanie może wielokrotnie zwiększyć produktywność zespołów i znacząco przełożyć się na wyniki biznesowe firm” - komentuje Przemysław Kadula, Członek Zarządu Polskiego Forum HR. “Jak pokazuje nasz najnowszy raport, aż 63% dostępnych na polskim rynku narzędzi HR Tech opiera swoje działanie na AI, co podkreśla znaczenie sztucznej inteligencji w transformacji branży” - dodaje.
HR Tech wspiera kluczowe obszary HR
Warto pamiętać, że innowacje w HR to nie tylko AI, choć znaczna ich część korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Na rynku istnieje wiele zaawansowanych rozwiązań HR Tech skutecznie automatyzujących codzienną pracę, podnoszących efektywność zespołów HR i tym samym całej organizacji. 55% specjalistów korzysta z narzędzi technologicznych do pozyskiwania kandydatów i zarządzania bazą danych (ATS), 40% wykorzystuje je do selekcji, a 26% do oceny kompetencji kandydatów. Ponadto 31% firm stosuje rozwiązania HR Tech w procesie onboardingu nowych pracowników. „Systemy HR Tech wspierają zarządzanie wydajnością i zaangażowaniem poprzez narzędzia do oceny wyników, ustalania celów i monitorowania postępów. Automatyzacja procesów, takich jak zarządzanie czasem pracy czy świadczeniami, oszczędza czas i redukuje koszty, a zaawansowana analityka pozwala lepiej przewidywać rotację i projektować interwencje. Dodatkowo rozwiązania wspierające komunikację i programy benefitowe, jak Carrotspot, budują pozytywne relacje i wzmacniają kulturę organizacyjną.” – podkreśla Arkadiusz Kamiński, HR Digital Transformations Director (R&D), LUX MED Benefity.
Bariery i potrzeba edukacji
Automatyzacja rutynowych procesów została wskazana przez aż 88% respondentów jako największa korzyść płynąca z wdrożenia nowoczesnych technologii HR Tech. Optymalizacja kosztów (65%) oraz ulepszona analiza danych (59%) również znalazły się wysoko na liście zalet, co pokazuje ogromny potencjał tych narzędzi w usprawnianiu procesów HR. Jednocześnie branża wciąż zmaga się z istotnymi wyzwaniami. Dla 56% ankietowanych kluczową barierą są wysokie koszty wdrożenia technologii. Warto również zwrócić uwagę na ograniczoną dostępność szkoleń – tylko 44% respondentów deklaruje, że ich pracodawcy oferują możliwości rozwijania kompetencji technologicznych. “Bez wątpienia wykorzystanie narzędzi HR Tech niesie za sobą wiele możliwości i pozwala organizacjom wejść na wyższy poziom biznesu. Należy jednak pamiętać, że obok inwestycji w same narzędzia HR Tech kluczowe jest również wspieranie edukacji i rozwoju umiejętności zespołów, aby organizacje mogły w pełni wykorzystać potencjał tych technologii.” – zauważa Piotr Śledź, Prezes Zarządu IT.integro.
Przyszłość HR z technologią
Raport „HR TECH CHANGER 2024” to nie tylko kompleksowy przegląd aktualnych trendów, ale także praktyczny przewodnik dla firm, które pragną w pełni wykorzystać potencjał technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej. „Polski rynek HR stoi przed ogromnymi możliwościami, jednak ich realizacja wymaga świadomego wdrażania innowacyjnych narzędzi oraz konsekwentnego inwestowania w rozwój kompetencji zespołów” – podkreśla Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR.
Pełen raport, dostępny bezpłatnie na stronie Polskiego Forum HR, stanowi cenne źródło wiedzy i inspiracji dla firm, które chcą sprostać wyzwaniom współczesnego rynku pracy. To nie tylko szansa na poprawę efektywności operacyjnej, ale również na stworzenie bardziej nowoczesnego i angażującego środowiska pracy, które sprzyja innowacjom i długofalowemu rozwojowi organizacji.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.