Czy warto korzystać z grid tradingu w inwestowaniu?
Dlaczego niektórzy inwestorzy wybierają handel z tzw. siatką zleceń? Ponieważ grid trading jest zautomatyzowany, co pozwala w pewnym stopniu ułatwić codzienny handel. Ponadto opiera się na kilku zdefiniowanych regułach. Do wielu traderów takie podejście zdecydowanie przemawia. Czy sprawdzi się także w Twoim przypadku?
Istota grid tradingu
Grid trading to handel, w którym w ustrukturyzowany sposób rozmieszcza się zlecenia kupna i sprzedaży, najczęściej w ustalonych i równomiernych odstępach. Dzięki temu nie musisz określać dominującego kierunku rynku. Tutaj wykorzystujesz bowiem naturalne wahania, które towarzyszą, czy to rynkowi Forex, czy też innemu rodzajowi przestrzeni handlowej.
Co więcej, ustalając zlecenia kupna i sprzedaży, tworzysz siatkę zleceń. Istotą tego podejścia jest względna prostota i wykorzystywanie naturalnych ruchów rynkowych. Gridując, ustawiasz sekwencję zleceń, które są automatycznie uruchamiane, gdy ceny osiągają określony poziomy. Siatki zleceń można ustawić powyżej (w przypadku zlecenia sprzedaży) oraz poniżej ceny rynkowej (zlecenie kupna).
Twoim zadaniem w grid tradingu jest przechwycenie potencjalnych zysków z tych ruchów.
Czy gridowanie się opłaca?
Gridowanie jest wybierane często ze względu na swoją elastyczność. Można je stosować zarówno wtedy, gdy rynek porusza się w trendzie wzrostowym czy spadkowym, jak i bocznym, co przekonuje szczególnie osoby początkujące. Może się wydawać, że grid trading to sposób handlu pozbawiony wad, jednak nie do końca tak to wygląda.
Głównym minusem tego zautomatyzowanego podejścia jest konieczność odpowiedniego zarządzania ryzykiem. Bez tego trader może wiele stracić. Konieczne jest tu także stosowanie zleceń stop loss czy take profit dla transakcji. Jeśli pominiesz ten krok, nawet z początku dochodowe transakcje mogą zacząć przynosić straty, np. na skutek odwrócenia się rynku.
Dla kogo grid trading?
Gridowanie, czyli handel wykorzystujący siatkę zleceń, docenią przede wszystkim ci, którzy chcą próbować osiągać niewielki, ale powtarzalny zysk na walorach o zwiększonych zmiennościach. Aby takie podejście się sprawdzało, trader musi dookreślić szereg parametrów (np. zamknięcie pozycji na zysku lub stracie), tak aby nie utracić całego zainwestowanego kapitału.
Plusy grid tradingu to elastyczność oraz zautomatyzowane podejście. Do minusów zalicza się natomiast spore ryzyko strat, dość dużą złożoność przy ustalaniu reguł i filtrów handlu, a także mimo wszystko pewną presję psychologiczną – szczególnie w okresach zwiększonej zmienności. Żadna transakcja – w tym także wykonywana w ramach gridowania – nie gwarantuje nawet niewielkiego sukcesu. Zawsze możliwa jest utrata przynajmniej części zainwestowanych środków.
Grid trading to jeden ze sposobów obecności na rynku. Jeśli chcesz poznać inne metody handlu – sprawdź bezpieczną platformę AvaTrade School. Tu znajdziesz szereg bezpłatnych materiałów edukacyjnych, konto demonstracyjne, a także dostęp do nagrań, które w jasny sposób przedstawią Ci tajniki tradingu!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami obciążonymi wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy na skutek stosowania dźwigni finansowej. 63% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze, obracając kontraktami CFD za pośrednictwem tego usługodawcy. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty swoich pieniędzy.
Źródło informacji: AVA TRADE
Materiał promocyjny

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.