Czy warto korzystać z grid tradingu w inwestowaniu?
Dlaczego niektórzy inwestorzy wybierają handel z tzw. siatką zleceń? Ponieważ grid trading jest zautomatyzowany, co pozwala w pewnym stopniu ułatwić codzienny handel. Ponadto opiera się na kilku zdefiniowanych regułach. Do wielu traderów takie podejście zdecydowanie przemawia. Czy sprawdzi się także w Twoim przypadku?
Istota grid tradingu
Grid trading to handel, w którym w ustrukturyzowany sposób rozmieszcza się zlecenia kupna i sprzedaży, najczęściej w ustalonych i równomiernych odstępach. Dzięki temu nie musisz określać dominującego kierunku rynku. Tutaj wykorzystujesz bowiem naturalne wahania, które towarzyszą, czy to rynkowi Forex, czy też innemu rodzajowi przestrzeni handlowej.
Co więcej, ustalając zlecenia kupna i sprzedaży, tworzysz siatkę zleceń. Istotą tego podejścia jest względna prostota i wykorzystywanie naturalnych ruchów rynkowych. Gridując, ustawiasz sekwencję zleceń, które są automatycznie uruchamiane, gdy ceny osiągają określony poziomy. Siatki zleceń można ustawić powyżej (w przypadku zlecenia sprzedaży) oraz poniżej ceny rynkowej (zlecenie kupna).
Twoim zadaniem w grid tradingu jest przechwycenie potencjalnych zysków z tych ruchów.
Czy gridowanie się opłaca?
Gridowanie jest wybierane często ze względu na swoją elastyczność. Można je stosować zarówno wtedy, gdy rynek porusza się w trendzie wzrostowym czy spadkowym, jak i bocznym, co przekonuje szczególnie osoby początkujące. Może się wydawać, że grid trading to sposób handlu pozbawiony wad, jednak nie do końca tak to wygląda.
Głównym minusem tego zautomatyzowanego podejścia jest konieczność odpowiedniego zarządzania ryzykiem. Bez tego trader może wiele stracić. Konieczne jest tu także stosowanie zleceń stop loss czy take profit dla transakcji. Jeśli pominiesz ten krok, nawet z początku dochodowe transakcje mogą zacząć przynosić straty, np. na skutek odwrócenia się rynku.
Dla kogo grid trading?
Gridowanie, czyli handel wykorzystujący siatkę zleceń, docenią przede wszystkim ci, którzy chcą próbować osiągać niewielki, ale powtarzalny zysk na walorach o zwiększonych zmiennościach. Aby takie podejście się sprawdzało, trader musi dookreślić szereg parametrów (np. zamknięcie pozycji na zysku lub stracie), tak aby nie utracić całego zainwestowanego kapitału.
Plusy grid tradingu to elastyczność oraz zautomatyzowane podejście. Do minusów zalicza się natomiast spore ryzyko strat, dość dużą złożoność przy ustalaniu reguł i filtrów handlu, a także mimo wszystko pewną presję psychologiczną – szczególnie w okresach zwiększonej zmienności. Żadna transakcja – w tym także wykonywana w ramach gridowania – nie gwarantuje nawet niewielkiego sukcesu. Zawsze możliwa jest utrata przynajmniej części zainwestowanych środków.
Grid trading to jeden ze sposobów obecności na rynku. Jeśli chcesz poznać inne metody handlu – sprawdź bezpieczną platformę AvaTrade School. Tu znajdziesz szereg bezpłatnych materiałów edukacyjnych, konto demonstracyjne, a także dostęp do nagrań, które w jasny sposób przedstawią Ci tajniki tradingu!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami obciążonymi wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy na skutek stosowania dźwigni finansowej. 63% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze, obracając kontraktami CFD za pośrednictwem tego usługodawcy. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty swoich pieniędzy.
Źródło informacji: AVA TRADE
Materiał promocyjny

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.