Czy wiesz co to jest UTO?
Czy wiesz co to jest UTO?
Grupa Żywiec wraz ze Stowarzyszeniem Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego przygotowały bezpłatny informator o zasadach ruchu drogowego dla użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych, Urządzeń Transportu Osobistego oraz Urządzeń Wspomagających Ruch.
„Przewodnik po przepisach ruchu rowerowego” to publikacja, którą od dzisiaj można znaleźć na stronach Trzymaj Pion oraz Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (pbd.org.pl). Na rynku brakowało publikacji, w której zebrano by wszystkie aktualne i obowiązujące przepisy dotyczące nie tylko rowerów, ale też urządzeń, które pojawiły się na naszych ulicach w ostatnich latach. Należą do nich hulajnogi elektryczne oraz tak zwane UTO i UWR, czyli Urządzenia Transportu Osobistego oraz Urządzenia Wspomagające Ruch.
Przepisy dotyczące korzystania z Urządzeń Wspomagających Ruch (wrotek, rolek, deskorolek, hulajnóg), hulajnóg elektrycznych oraz Urządzeń Transportu Osobistego (monocykli elektrycznych, segway-i, deskorolek elektrycznych) weszły w życie 20 maja 2021 r. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, była wynikiem coraz większej liczby osób korzystających z tych urządzeń. Według danych Ratusza opublikowanych w 2022 roku, w ciągu doby przez centrum Warszawy przejeżdża ok. 87 tysięcy samych rowerzystów. I o ile zasady poruszania się rowerem większości z użytkowników nie są obce, to hulajnogami elektrycznymi, UTO i UWR, już tak. W dyskusji publicznej pojawiały się różne opinie do jakich przepisów muszą stosować się ich użytkownicy. Cześć komentatorów twierdziła, że elektryczna hulajnoga to motorower, część, że używając niej należy stosować przepisy dotyczące pieszych.
Z okazji obchodzonego niedawno Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowaliśmy razem z Grupą Żywiec przewodnik wyjaśniający najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Cieszy nas to, że mobilność szczególnie w miastach zmienia się na rzecz rowerów i możemy z Grupą Żywiec przyczynić się do edukacji ich użytkowników — mówi Dorota Olszewska, Prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. — W zeszłym roku również wspólnie przeprowadziliśmy badania dotyczące percepcji społecznej korzystania z jednośladów po spożyciu alkoholu — dodaje.
„Przewodnik po przepisach ruchu rowerowego” porządkuje wiedzę w jasny i przejrzysty sposób. Powinni go przeczytać absolutnie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, nie tylko rowerzyści, ale też i kierowcy samochodów.
Przewodnik opiera się o przepisy zawarte w:
- ustawie Prawo o ruchu drogowym,
- rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych,
- rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Chociaż w przewodniku znalazły się informacje na temat obowiązujących w Polsce norm spożywania alkoholu, wydawcy podkreślają konieczność odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym, a także promują postawę zupełnej trzeźwości kierujących jakimkolwiek pojazdem.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Brzezińska
Dyrektor ds. korporacyjnych
Grupa Żywiec S.A.
t: +48 22 537 64 00
e-mail: magdalena.brzezinska|grupazywiec.pl| |magdalena.brzezinska|grupazywiec.pl
Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce oraz lider w innowacyjnych segmentach piwa. Firma warzy piwo w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu, Browarze Warka, Browarze Leżajsk, Browarze Elbląg oraz Browarze Namysłów. Do najsilniejszych marek spółki obok Żywca należą Heineken, Desperados, Namysłów, Warka i Tatra. Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie, Leżajsk, Specjal. Firma powiązana jest z Grupą HEINEKEN.
Więcej informacji o firmie:

Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!

Rynek pracy w Polsce 2025: gdzie szukać pracy i jak zwiększyć swoje szanse na sukces?

Business Centre Club po raz 32. docenił firmy spełniające najwyższe standardy w biznesie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.