Komunikaty PR

Czy zaawansowane dane uchronią banki przed kryzysem?

2023-04-20  |  01:00

Konstruowanie rozbudowanych systemów danych pomaga instytucjom finansowym stać się bardziej elastycznymi i działać szybciej. To może okazać się kluczowe w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. W kwestii danych branża usług finansowych ma jedne z największych możliwości, ale także stoi w obliczu ogromnego ryzyka i presji. Wraz ze wzrostem konkurencji i rosnącymi oczekiwaniami klientów, firmy i banki na drodze do wprowadzania większej innowacyjności muszą stawiać czoła coraz większej liczbie wyzwań i wymagań związanych z przepisami, bezpieczeństwem i prywatnością.

Firmy świadczące usługi finansowe, które wdrażają rozwiązania chmurowe, mogą wykorzystać rosnący zasób danych, przyspieszając wprowadzanie nowych produktów i optymalizując strategie cenowe. Nie bez powodu na rynku uciera się powiedzenie data is new gold – czyli z angielskiego „dane są nowym złotem”.

Dziś są one bowiem największą wartością, jaką posiadają organizacje – są na wagę złota.

Bankowość oparta o dane – chroni i wzbogaca

Finanse stały się wiodącym sektorem pod względem budowania ekosystemów danych. Branża w pewnym sensie wyznacza drogę dla firm z sektorów, które dopiero zaczynają odkrywać możliwości, jakie może otworzyć przed nimi wykorzystanie danych. Jedną z nich jest z pewnością zwiększenie wydajność, ale co ważniejsze, zbieranie danych może stać się fundamentem pod innowacje. Organizacje zyskają większą swobodę działania – zaczną sprawniej tworzyć  nowe produkty i szybciej wprowadzać je na rynek.

- Przyjęcie przetwarzania w chmurze i zmieniająca się ekonomia danych umożliwiły instytucjom finansowym jeszcze lepsze wykorzystanie gromadzonych zasobów. Dziś firmy wiedzą już, że muszą szybko się dostosować. Pozyskując dane z różnych źródeł, mogą wzbogacić własne zbiory i udoskonalić się w obszarach takich, jak zarządzanie ryzykiem. W tym pomagamy dziś naszym klientom. Przetwarzamy dane w informacje i to w połączeniu z wiedzą ekspertów daje wnioski. Uczestniczymy zatem w procesie tworzenia wiedzy, która niejednokrotnie jest ratunkiem w sytuacjach kryzysowych. Upadki wielkich banków, które miały miejsce w latach 2007-2008, mogłyby mieć mniejsze konsekwencje, gdyby wykorzystywano wówczas dane w takim stopniu, jak robimy to obecnie. Oczywiście to było wówczas niemożliwe, bo wiele z architektur IT zostało zbudowanych znacznie później. Dziś, to, czym zajmujemy się w Capgemini ma na celu między innymi pomoc w uniknięciu kolejnych kryzysów – mówi Karolina Dopierała, Managing Software Consultant w Capgemini Polska.

Wszystko dziś opiera się o dane. A jeśli jeszcze się nie opiera – to powinno. Posiadanie rozbudowanych, zautomatyzowanych i skorelowanych systemów danych umożliwia przewidywanie kryzysów, między innymi w instytucjach finansowych. Przykładowo – jeśli zainwestujemy w systemy danych wykrywających wczesne sygnały ostrzegawcze, możemy uniknąć lub zminimalizować straty wynikające z potencjalnych awarii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod analizy danych oraz możliwości masowego ich przetwarzania prawdopodobnie bylibyśmy w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem zauważyć niepokojące trendy podobne do tych, które wystąpiły w kryzysie w latach 2007-2008, a następnie podjąć odpowiednie kroki prewencyjne.

Chmura wspiera rozwój innowacji

Duże zbiory danych i sztuczna inteligencja wymagają dużej mocy obliczeniowej, dlatego banki coraz częściej decydują się na wykorzystanie chmury. To rozwiązanie nie tylko skalowalne, dzięki czemu jesteśmy w stanie obsłużyć wysokie wymagania obliczeniowe, ale także opłacalne. Ponieważ jednak starsze systemy bankowe nie zostały zaprojektowane z myślą o rozproszonych środowiskach obliczeniowych, przeniesienie ich do chmury stanowi wyzwanie. Mimo to banki i instytucje finansowe przychylają się do pomysłu przeniesienia starszych systemów nie tylko do chmury, ale także do przekształcenia ich w platformy chmurowe.

Oczywiście, aby rozpocząć drogę w kierunku rozwoju ekosystemów danych, firmy muszą wyznaczyć jasne długoterminowe cele i zrozumieć, co nimi kieruje z biznesowego punktu widzenia. Odpowiedź na te pytania pomoże zidentyfikować potrzeby technologiczne i możliwości biznesowe wymagane do realizacji tych planów. Jednak gdy firma jest gotowa do podjęcia tych kroków, dostawcy chmury i partnerzy technologiczni dysponują odpowiednimi narzędziami, które mogą pomóc w szybkim przeprowadzeniu tego procesu.

Firmy dokonują ogromnych inwestycji w technologie i usługi, które jeszcze bardziej obniżają koszty i czynią je bardziej dostępnymi. Podczas gdy początkowo koncentrowano się tylko na wprowadzaniu klientów do chmury i oszczędzaniu pieniędzy, dostawcy usług w chmurze oferują teraz bardziej wyrafinowane narzędzia dla określonych branż, takich jak finanse. Dziś banki nie muszą zaczynać od zera. Prowadzone są ogromne prace badawczo-rozwojowe w celu ułatwienia takiej wymiany danych. Bariery wejścia na rynek znikają. Wprowadzanie innowacji w zakresie wymiany danych i ich ekosystemów staje się coraz łatwiejsze i coraz bezpieczniejsze. Jeżeli banki zdecydują się podjąć to wyzwanie mamy szansę na znacznie bardziej stabilną i odporną na kryzysy gospodarkę.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy Biuro prasowe
2024-12-23 | 14:45

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

VeloBank otworzył swoją pierwszą placówkę w Grudziądzu, zlokalizowaną w centrum miasta przy ul. Mickiewicza 22, zaledwie kilka kroków od starówki. Dzięki dogodnej
Bankowość Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta
2024-12-23 | 11:00

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Święta to czas, który kojarzy się ze spotkaniami w gronie rodziny i obdarowywaniem bliskich upominkami, ale to nie wszystko. Polacy kultywują tradycję dzielenia się i nie zapominają
Bankowość Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
2024-12-20 | 11:50

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej

Koniec grudnia to czas na upominki. W tym roku można się ich spodziewać nie tylko od Świętego Mikołaja, ale również od VeloBanku, który przygotował dla klientów kilka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety

– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.

Prawo

Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.