Dawni Mistrzowie. Wystawa i aukcja
Wybitni artyści, których dzieła jednym tchem wymienia się z pracami Rembrandta. To właśnie oni ukształtowali to, jak dziś postrzegamy wielką sztukę. Holenderscy mistrzowie dramatyzmu i nastrojowości tworzyli obrazy przepełnione niezwykłymi znaczeniami. Ich twórczość można zobaczyć m.in. w słynnym holenderskim Rijksmuseum. Teraz oglądać ją można również w Warszawie. Od 25 września w DESA Unicum trwa wystawa twórczości Dawnych Mistrzów. Wśród artystów, których dzieła zostały zaprezentowane znaleźli się m.in. Simon Luttichuys, Jan van Goyen, Joost Cornelisz Droochsloot, Jean-Baptiste Monnoyer oraz Herman van der Mijn.
Dramatyzm i nastrojowość to jedna najważniejszych cech tego malarstwa. Idealnie oddaje ją dzieło „Martwa natura na udrapowanym stole” autorstwa Simona Luttichuysa. Pełną przepychu scenerię ukazał on z niesamowitą precyzją. Uwagę przyciągają wirtuozersko oddane, przepełnione elegancją elementy zastawy. Za tym wybitnym obrazem stoi intrygujące przesłanie. Artysta nie wypowiedział go jednak wprost. To szczególna cecha tego malarstwa. Pełne jest ono tajemnic i nieoczywistych znaczeń, które widz rozszyfrować musi sam. Malarze tworzący owe wystawne martwe natury w mniej lub bardziej oczywisty sposób przypominali swoim widzom o tym, że bogactwo to nie wszystko, co oferuje życie. Luttichuys akurat zrobił to w sposób nieoczywisty i z ogromną gracją. Piękne róże, leżące obok kubka zaczynają więdnąć. Ten prosty zabieg wizualny ma przypomnieć patrzącym o ulotności materialnych dóbr. Wirtuozerski obraz okazuje się być przewrotny i dwuznaczny. Patrzymy na piękne, rzadkie i drogie rzeczy po to, by pamiętać, że ich wspaniałość to nie wszystko.
Jan van Goyen to artysta, którego dzieła znajdują się w najważniejszych światowych muzeach takich jak Luwr czy nowojorskie Metropolitan Museum. Uczył się on malarstwa w Harlemie, który był jednym z najważniejszych ośrodków sztuki w Niderlandach. W czasie, kiedy trafił tam młody Jan van Goyen, dokonywały się ważne przemiany w malarstwie pejzażowym. Na początku drugiej dekady XVII wieku pojawili się tam na raz najważniejsi twórcy związani z tą dziedziną malarstwa. Artysta znany był jako niestrudzony spacerowicz, przemierzający Niderlandy wzdłuż i wszerz, z kredą do rysowania w ręku. Szkicował na dworze i wykorzystał powstałe tak rysunki, pracując w studio. To właśnie dzięki nim jego malarstwo ma niepowtarzalny charakter. Na wystawie Dawni Mistrzowie pojawiło się jego wybitne dzieło „Pejzaż rzeczny z architekturą”.
Inny, wybitny holenderski twórca Joosta Cornelisz Droochsloot tworzył pełne ekspresji dzieła z moralnym przesłaniem. Jego prezentowany na wystawie obraz zatytułowany „Przypowieść o uczcie królewskiej” powstał w okresie złotego wieku Republiki Holenderskiej. Ukazana na tle pejzażu małego miasteczka scena, ilustruje nowotestamentową przypowieść. Opowiada ona o gospodarzu, którego goście zlekceważyli, wymawiając się od przyjścia na biesiadę. Znieważony król, nakazał swoim sługom zaprosić wszystkich mieszkańców pobliskich wsi, biednych oraz podróżnych, których spotkają na swojej drodze. Przypowieść pochodzi z Ewangelii św. Mateusza oraz Łukasza. Tło dla przedstawienia stanowi malowniczy pejzaż z elementami architektury. Dzieło w sposób niezwykły oddaje charakter twórczości tego słynnego malarza.
Na wystawie pojawią się również dzieła m.in. Jana Miel, Krzysztofa Lubinieckiego i Pitera van Boucle. 6 października zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Dawni Mistrzowie”: 25 września – 1 października 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Dawni Mistrzowie”: 1 października 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
desa.pl/pl/aukcje/old-masters/
Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.