Komunikaty PR

Debata: Polski system opieki zdrowotnej - wyzwania i szanse

2021-02-25  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelia Kolad
BFF Banking Group

ul. Kilińskiego 66
91-118 Łódź
ewelina.kolad|bff.com| |ewelina.kolad|bff.com
+48 42 272 82 90
https://pl.bff.com/pl/

Grupa BFF Banking Group – jeden z wiodących banków działających na rynku europejskim, oferujących usługi finansowe dla przedsiębiorstw współpracujących z podmiotami administracji publicznej – z okazji publikacji 2. edycji raportu "Challenges to European healthcare systems at a glance. A comparative analysis of 9 EU countries in times of COVID-19", zachęca do szerszej debaty na rzecz bardziej efektywnego środowiska opieki zdrowotnej w Europie, gdzie różne głosy i punkty widzenia przyczyniają się do dzielenia się najlepszymi praktykami i poszukiwania nowych rozwiązań. Zorganizowana 23 lutego debata „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse” była doskonałą okazją do konstruktywnej dyskusji w gronie ekspertów na temat wyzwań, które stoją przed polską służbą zdrowia oraz rozwiązań, które mogą poprawić jej efektywność.

„POLSKI SYSTEM OPIEKI ZDROWOTNEJ - WYZWANIA I SZANSE”

W zorganizowanej przez BFF Banking Group debacie „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse” udział wzięli: Janusz Boniecki, Wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali, dr Jerzy Gryglewicz, MBA, Ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, dr Joanna Kopińska, współautorka Raportu, asystentka profesora ekonomii na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie, Radosław Moks, Członek Zarządu BFF Banking Group w Polsce oraz Agnieszka Szpara, główny ekspert ds. medycznych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Moderatorką dyskusji była Karolina Kowalska, dziennikarka Rzeczpospolitej.

 

Dyskusja dotyczyła najbardziej pilnych wyzwań, z którymi polska służba zdrowia będzie musiała sobie poradzić. Wśród nich nasi eksperci wskazywali: zarządzanie danymi pacjentów, dostępność kadry medycznej oraz kwestie starzejącego się społeczeństwa.

 

Radosław Moks, Członek Zarządu BFF Banking Group w Polsce, powiedział: „Europejskie systemy opieki zdrowotnej - pomimo znacznych postępów poczynionych w ostatnich latach - znajdują się pod znaczną presją demograficzną i ekonomiczną. Pandemia Covid-19 dodatkowo uwypukliła wyzwania, z którymi służba zdrowia poradzić musi sobie w pierwszej kolejności. Dlatego merytoryczna debata, w gronie ekspertów i praktyków jest dziś szczególnie istotna. Płynące z niej wnioski mogą przyczynić się do poprawy sytuacji w służbie zdrowia.”

 

Główne wnioski z debaty

Fundamentalną szansą dla polskiego systemu opieki zdrowotnej jest powstanie centrum zarządzania informacją. Szeroki dostęp do platform informatycznych może być też odpowiedzią na wciąż widoczne braki personelu medycznego. Liczba lekarzy w Polsce nieznacznie rośnie w czasie, mimo to odsetek medyków przypadających na 1000 mieszkańców pozostaje niski w porównaniu z innymi krajami Europy. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest ich w Polsce 2,4, podczas gdy średnia OECD wynosi blisko 3,5.

Wydatki na ochronę zdrowia stanowią grupę wydatków, która w większości rozwiniętych państw rośnie wyraźnie szybciej niż PKB ich gospodarek, a starzenie się społeczeństw będzie powodować jeszcze większe zapotrzebowanie na dodatkowe środki. Dlatego ważne jest szukanie poprawy efektywności całego systemu. Eksperci są zgodni, że odpowiedzią na to wyzwanie mogą być nowoczesne technologie. E-medycyna to nie tylko wyjście naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, ale także sposób na zaoszczędzenie środków finansowych i narzędzie wsparcia dla kurczącej się kadry medycznej w Polsce. Warto zwrócić uwagę na pozytywne zmiany, które zachodzą w Polsce. Można do nich zaliczyć wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich, e-recept czy elektroniczny obieg dokumentów. Sytuacja pandemiczna w ocenie ekspertów przyśpieszyła prace nad informatyzacją w ochronie zdrowia.

Analizując sytuację polskiego systemu opieki zdrowotnej, nie należy jednak zapominać, że pandemia przyczyniła się także do uwidocznienia obszaru niedoskonałości, przekładających się na zwiększenie śmiertelności w Polsce.


BFF Banking Group, jest  wiodącym graczem na rynku faktoringu i zarządzania należnościami administracji publicznej w Europie. Grupa działa we Włoszech, Chorwacji, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Polsce, Portugalii i Słowacji. Jest obecna także w Niemczech, Holandii i Irlandii, gdzie oferuje depozyty on-line. Obsługuje w sumie 12 państw w całej Europie. BFF jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie. W 2019 roku Grupa osiągnęła skonsolidowany skorygowany zysk netto na poziomie 98,8 mln EUR ze wskaźnikiem CET1 na poziomie 11,2% na koniec marca 2020. www.bffgroup.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy
Zdrowie Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?
2024-04-05 | 10:40

Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?

Jak wynika z danych Maczfit, aż 69,9% osób decyduje się na wybór cateringu ze względu na chęć zrzucenia kilogramów[1]. Na górze tej listy znajduje się też m.in.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.