Debiut obligacji firmy PROFBUD na rynku Catalyst – kamień milowy w rozwoju Grupy
Wraz z końcem sierpnia br. na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje wyemitowane przez spółkę INFINITY S.A. – spółkę dominującą grupy kapitałowej działającej pod marką PROFBUD. Jest to 131. emitent papierów dłużnych na rynku Catalyst oraz 13. debiut na tym rynku w 2021 roku. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele GPW oraz Członkowie Zarządu, przedstawiając plany rozwoju firmy w kolejnych latach.
Spółka INFINITY S.A. będąca emitentem obligacji tworzy grupę kapitałową działającą pod marką PROFBUD. Firma od ponad 11 lat prowadzi działalność deweloperską, realizując wysokiej jakości projekty w atrakcyjnych lokalizacjach, głównie na terenie Warszawy oraz Łodzi.
Dnia 26 sierpnia br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych odbył się uroczysty debiut obligacji dewelopera na rynku Catalyst. Spółka wyemitowała obligacje w publicznej emisji pozyskując 11 mln kapitału, które wprowadziła do giełdowego obrotu. Obligacje są oprocentowane według stopy zmiennej Wibor 3M, powiększonej o marżę w wysokości 4,65%. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele GPW oraz Członkowie Zarządu firmy PROFBUD, w tym Prezes Paweł Malinowski, który wygłosił przemówienie i przedstawił dalsze plany rozwoju przedsiębiorstwa – Przyszłość jest barwna i ambitna. Na dzień dzisiejszy naszym celem w ciągu najbliższych 4 lat jest realizacja planu sprzedażowego na poziomie 500 mieszkań rocznie. Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie sprzedaży kolejnych pięciu projektów, z czego cztery znajdują się w Warszawie, a jedna w Łodzi. Bank ziemi przy założeniu sprzedaży 500 mieszkań rocznie mamy zapełniony na około 7 lat. Dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w przygotowanie obligacji oraz wejście na rynek Catalyst. Jest to kolejny kamień milowy w rozwoju naszej grupy i działalności firmy PROFBUD. Cytując Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”. – mówił Prezes Zarządu firmy PROFBUD.
INFINITY S.A. jest 131. emitentem papierów dłużnych na rynku Catalyst oraz 13. debiutem na rynku w 2021 roku. Dla firm deweloperskich emisja obligacji korporacyjnych jest m.in. jednym ze sposobów na zdobycie środków pieniężnych do realizacji kolejnych inwestycji. Rynek to dla nich atrakcyjna przestrzeń, ze względu na większą elastyczność oraz efektywność wykorzystywanych środków. Jak tłumaczą specjaliści kapitał pozyskiwany z emisji obligacji może zostać efektywnie wykorzystywany przez kilka lat, a w razie potrzeby transferowany pomiędzy realizowanymi projektami, co w przypadku tradycyjnego kredytu nie jest możliwe. Emitując obligacje deweloperzy o ugruntowanej pozycji rynkowej nie muszą także wskazywać celu emisji np. z przeznaczeniem na powiększenie banku ziemi. Najczęściej firmy łączą więc oba sposoby finansowania – kredyty przypisują pod konkretne projekty, natomiast środki z emisji obligacji wykorzystują do uzupełniania braków[1].
Dodatkowo, jak wskazują specjaliści Domu Maklerskiego Navigator w swoim raporcie, sytuacja czternastu deweloperów mieszkaniowych z Catalyst po II kw. 2021 roku wygląda bardzo dobrze. Firmy deweloperskie znajdujące się na omawianym rynku znalazły nabywców na 6 310 lokali, co w porównaniu do I kw. 2021 roku daje wzrost na poziomie 2,3% i aż 119% porównując ten sam kwartał rok do roku. Wysoka podaż wynika m.in. z rekordowo niskich stóp procentowych oraz perspektywy silnego odbicia gospodarczego w kolejnych kwartałach. Duży wpływ na zainteresowanie Klientów zakupem mieszkań mają także banki, luzujące politykę kredytową i udzielające znacznie więcej kredytów hipotecznych[2].
Oczywiście koniunktura rynkowa w połączeniu z oprocentowaniem oferowanym przez emitenta wpływa na dużą ilość inwestorów chętnych na zakup obligacji deweloperów, traktowanych przez nich jako bezpieczne instrumenty inwestycyjne. Utrzymujący się trend sprzedażowy wpływa z kolei na deweloperów, którzy będą musieli zdecydować się na realizację nowych projektów inwestycyjnych. Co za tym idzie potrzebne będzie finansowanie i nowe emisje obligacji lub refinansowanie zapadających, do którego służy właśnie rynek Catalyst[3].
PROFBUD – firma deweloperska, która stawia na najwyższą jakość realizowanych projektów mieszkaniowych. Oferuje swoim Klientom mieszkania „szyte na miarę”. W ciągu ponad 11 lat działalności spółka zrealizowała wysokiej jakości projekty w atrakcyjnych lokalizacjach. Wszystkie inwestycje Profbud charakteryzują się sprawdzonymi rozwiązaniami architektonicznymi, wysokiej klasy materiałami, nowoczesnymi technologiami oraz nieszablonowym designem. Do projektów realizowanych obecnie na terenie Warszawy należą Zakątek Cybisa na Ursynowie, Osiedle Złota Oksza i Osiedle Ligia etap II na Ursusie oraz Osiedle Stella etap IV na Bemowie. Za flagowe projekty – Osiedle Awangarda i Yugo, Profbud otrzymał certyfikaty European Quality Certificate®. Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
[1] https://michaelstrom.pl/raporty-i-analizy/artykuly/140/Rynek-deweloperski-utrzymuje-wysokie-tempo
[2] https://navigatorcapital.pl/raport-sytuacja-deweloperow-mieszkaniowych-z-catalyst-po-2q-2021-r-2/
[3] https://michaelstrom.pl/raporty-i-analizy/artykuly/140/Rynek-deweloperski-utrzymuje-wysokie-tempo

Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE

Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!

Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.