Komunikaty PR

DeLaval buduje nowy system ERP i wzmacnia zespół w Polsce

2024-11-25  |  08:00
Kontakt
Patrycja Kaleta-Łuczynowicz
Linkleaders

Piotrkowska 148/150
90-631 Łódź
patrycja.kaleta|linkleaders.pl| |patrycja.kaleta|linkleaders.pl
505 223 994
https://www.linkleaders.pl/

Cyfrowa transformacja produkcji żywności sprawia, że procesy staja się bardziej wydajne, ekologiczne i bezpieczne. Pociąga ona za sobą także zmiany w innych obszarach m.in. personalnych. Coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych dostrzega potrzebę budowania wewnętrznych, wyspecjalizowanych zespołów IT. Przykładem takiej wielopoziomowej zmiany jest szwedzka firma DeLaval, która zdecydowała się na skorzystanie z chmurowego rozwiązania ERP w całej organizacji. Zaowocowało to m.in. zapotrzebowaniem na specjalistów IT w jej oddziale we Wrocławiu, gdzie DeLaval ma centrum produkcyjne i finansowe.

Z raportu SAP „Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0” wynika, że aż 60% badanych menedżerów uważa, że głębsza cyfryzacja łańcucha dostaw w ich firmie wymagałaby podwyższenia kompetencji cyfrowych pracowników. Wśród firm wskazujących na potrzeby rozbudowywania nie tylko narzędzi, ale także zespołów IT, są organizacje z przeróżnych branż, także produkcyjnych. To świadomość, która towarzyszy od dawna także szwedzkiej firmie DeLaval, koncentrującej się na wspieraniu globalnej, zrównoważonej i wydajnej produkcji żywności. Firma została założona 140 lat temu przez Gustafa de Lavala, który opatentował słynną na całym świecie wirówkę do mleka. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 4500 pracowników w ponad 100 krajach, a jego główna siedziba mieści się w Tumba, w Szwecji. Wraz z Tetra Pak i Sidel, DeLaval jest częścią Grupy Tetra Laval.

Nowe technologie od dawna usprawniają procesy w branży spożywczej, także w obszarze jakim jest produkcja mleka. Nowoczesny sprzęt DeLaval pomaga gospodarstwom na całym świecie dbać o zdrowie krów, lepszej jakości mleko i bardziej elastyczną pracę. Dlatego firma podjęła decyzję o inwestycji w całkowicie nowy, oparty na chmurze system ERP SAP S/4HANA. Chce dzięki temu stać się jeszcze lepszym partnerem dla swoich klientów. Jednym z celów, jakie przed sobą stawia, jest też wzmocnienie swojego zespołu o specjalistów SAP m.in. w Polsce, we Wrocławiu, gdzie DeLaval ma centrum produkcyjne i finansowe.

– Zdecydowaliśmy się zbudować całkowicie nowy system ERP od podstaw, a standaryzacja ma kilka zalet. To nie tylko rewolucja technologiczna. Postawiliśmy na proces zmian i transformację całej naszej działalności – mówi Niklas Falkeling, dyrektor ds. transformacji biznesowej IT w DeLaval.

Firma intensywnie przygotowuje się do wprowadzenia opartego na chmurze systemu ERP SAP S/4HANA Private Cloud – wraz z dodatkowymi rozwiązaniami Public Cloud od SAP. System jest wprowadzany całkowicie od podstaw w formie tak zwanego „podejścia Greenfield”, co oznacza, że nie ma potrzeby uwzględniania żadnych wcześniejszych ustawień. Współpraca DeLaval z SAP trwa od wielu lat. Firma korzystała z systemu SAP ECC ERP, a także m.in. z Ariba i rozwiązania HR SAP SuccessFactors. Z biegiem czasu system był rozbudowywany, a liczba zastosowań rosła.

– Musieliśmy zacząć od nowa, korzystając ze standardowych rozwiązań, które SAP oferuje obecnie jako usługi w chmurze. To konieczne, abyśmy wciąż mogli rozwijać swoją działalność i stawać się jeszcze bardziej elastycznym i zwinnym przedsiębiorstwem – wyjaśnia Niklas Falkeling.

Pierwsze rozmowy o nowym systemie odbyły się w 2018 roku, ale to w ciągu ostatnich dwóch lat prace zostały zintensyfikowane i stworzono jasną wizję. Działania przygotowawcze prowadzono w ścisłej współpracy między IT, biznesem i zarządem.

Celem projektu jest budowa bardziej znormalizowanego systemu, uproszczenie, a także ujednolicenie nazewnictwa, procesów i danych, wymaganych do opracowywania nowych rozwiązań. DeLaval kontynuuje współpracę z SAP, aby mieć dostęp do specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych standardów. Wdrożenie SAP S/4HANA rozplanowano na trzy etapy, które odbywać się będą w kolejnych regionach. W ramach projektu, przewidziano także wiele warsztatów z pracownikami na całym świecie. Pierwsze uruchomienie systemu zaplanowano w Ameryce Północnej w 2025 roku. We wdrożenie zaangażowani będą wszyscy pracownicy DeLaval, w tym ci zajmujący się sprzedażą, logistyką, produkcją, finansami i serwisem.

Nowy system ERP jest częścią ogólnofirmowego procesu transformacji, który nosi nazwę „Programme one” i w ciągu najbliższych lat obejmie zasoby ludzkie, procesy i technologię. Przedstawiciele DeLaval podkreślają, że jednym z najcenniejszych zasobów firmy jest utalentowany zespół, a planowane zmiany mają sprawić, że będzie ona lepszym partnerem dla klientów – nie tylko na poziomie personalnym, ale także jako organizacja. W przeszłości oddziały DeLaval w różnych krajach pracowały mniej lub bardziej zgodnie z własnymi procedurami, ale teraz koncentrują się na bardziej zharmonizowanym sposobie działania. Firma chce więc być jeszcze bardziej atrakcyjnym pracodawcą i przyciągnąć utalentowanych ekspertów IT, zainteresowanych pracą z nowoczesnymi technologiami, wspierającymi zrównoważoną i wydajną produkcję.

– Fundamentem wszystkich zmian technologicznych w organizacjach są ludzie. To oni definiują potrzebę zmiany, nadają jej kierunek i walidują wybrane rozwiązania. Takie projekty jak ten doskonale pokazują również, że nowoczesne wdrożenie kompleksowego systemu informatycznego pociąga za sobą także konieczność rozwijania zespołów technologicznych. Żadna nowoczesna firma, niezależnie od branży, nie jest w stanie rozwijać swojego potencjału i konkurencyjności, bez nowoczesnych narzędzi IT, szczególnie tych służących przetwarzaniu danych. Rozumiejący je eksperci IT są więc cennym zasobem dla przedsiębiorstw w każdej branży, także tych zajmujących się produkcją żywności – podsumowuje Katarzyna Rusek, Wiceprezes i Dyrektor HR, SAP Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.