Develia sadzi drzewa w Gdańsku
Kwestia wycinania drzew na terenach przeznaczonych pod nowe inwestycje mieszkaniowe jest w polskim prawie szczegółowo uregulowana – usuwane drzewostany muszą być zastępowane liczniejszymi nowymi nasadzeniami. Zieleń i bogata roślinność są także czynnikiem pożądanym przez nabywców. Dlatego deweloper Develia nie tylko wywiązuje się z nakładanych przez prawo zobowiązań, ale stara się je także przekraczać. W najbliższych latach firma posadzi w Gdańsku ponad 2500 drzew.
Na mocy ustawy o ochronie przyrody oraz zarządzeń władz lokalnych za każde usuwane drzewo lub krzew deweloper zobligowany jest do nowych nasadzeń, których liczba powinna wynieść od 5 do 7 sztuk. W sytuacji, gdy ze względu na uwarunkowania terenu nie jest to możliwe, władze gminne wskazują inne tereny, na których można je przeprowadzić. Develia w realizowanych w Gdańsku projektach mieszkaniowych konsekwentnie wypełnia te przepisy, a w wybranych lokalizacjach wprowadza więcej dodatkowej zieleni.
Przy ulicy Niepołomickiej 25 na Łostowicach, w II etapie osiedla Szmaragdowy Park, deweloper posadzi 166 drzew i krzewów, a pozostałe 200 zostanie rozdysponowane na terenie innych inwestycji Develii w Gdańsku oraz na gruntach gminnych. Jeszcze większą skalę będą miały nasadzenia Develii na Ujeścisku – na terenie I etapu osiedla Przemyska Vita deweloper posadzi 318 sztuk drzew i krzewów, a 782 sztuki nasadzeń zastępczych trafią na obszar projektu Południe Vita. II etap Przemyska Vita to kolejne 500 nowych drzew. Kolejne prace zostaną wykonane na osiedlach: Via Flora na Chełmie - ok. 388 drzew w trzech etapach, Ujeścisko Vita - 92 szt. oraz Szmaragdowy Park - 89 szt. w pierwszym etapie osiedla oraz 92 szt. w drugim. W przypadku tego ostatniego osiedla 18 sztuk nasadzeń zastępczych trafiło do pobliskiego przedszkola nr 80 „Przyjaciele Kici Koci” przy ulicy Kolorowej. W przyszłości zapewnią one wychowankom placówki cień i chłód w miesiącach letnich.
Lokalizacje projektów Develii dobierane są w taki sposób, aby w ich sąsiedztwie znajdowały się ogólnodostępne parki i tereny rekreacyjne. Tereny zewnętrzne osiedli realizowanych przez firmę są obsadzane drzewami i krzewami. Według badań norweskich naukowców z Uniwersytetu Haukeland w Bergen dzieci, które mieszkają w pobliżu zielonych terenów, mają w wieku dorosłym mniej problemów oddechowych, jak np. astma czy świszczenie w płucach. Powszechnie znany jest również pozytywny wpływ zieleni w sąsiedztwie na zdrowie psychiczne mieszkańców. Niektóre analizy sugerują, że aktywność fizyczna w środowisku naturalnym może pomóc w ograniczaniu objawów łagodnej depresji i zmniejszeniu wskaźników stresu fizjologicznego.
O DEVELII
Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach. Od 2007 r. Develia jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zrealizowała 45 osiedli, składających się w sumie ze 129 etapów inwestycyjnych – to blisko 17 tys. mieszkań o powierzchni ponad 924 tys. m kw. W 2022 r. firma wypracowała 1067,9 mln zł przychodu ze sprzedaży i 231,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto. W lipcu 2023 r. Develia nabyła 100% udziałów polskich spółek zależnych od Nexity, francuskiej firmy deweloperskiej, które przekazały dotychczas 12 projektów w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, składających się z 28 etapów inwestycyjnych, w których powstało ponad 3500 mieszkań.
Kontakt dla mediów:
Mariusz Skowronek, Tauber Promotion
698 612 866, mskowronek@tauber.com.pl

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.