Dlaczego mała motoryka mała ma tak wielkie znaczenie?
Ponieważ bez sprawnie działającej motoryki małej nie rozwinie się prawidłowo motoryka duża (ogólna sprawność fizyczna: wytrzymałość, zwinność, skoczność, koncentracja, równowaga, a nawet odporność!), co miałoby negatywne przełożenie na życie dorosłe (z zawodowym włącznie). Dlatego współczesna pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna kładzie tak mocny nacisk na trenowanie motoryki małej. Jak to robić, aby nie zanudzić, zmęczyć czy zniechęcić dzieci, pisze Marta Żurawska, nauczycielka wychowania przedszkolnego, w artykule dostępnym na platformie zmalujmyrazem.pl.
Autorka proponuje tworzenie kącików, w których dzieci będą miały możliwość urządzić sobie najróżniejsze zabawy wspomagające koordynację oko-ręka i utrwalające chwyt pęsetowy, którego udoskonalenie jest niezbędne do nauki pisania. Przy okazji nauczą się utrzymania porządku, skupienia i prowadzenia obserwacji oraz zachowań społecznych – stanowisko ma pozostać w takim stanie, aby kolejne dziecko nie musiało zaczynać od sprzątania. Do ćwiczeń usprawniających nie potrzeba wymyślnych sprzętów. Świetnie sprawdzą się przedmioty codziennego użytku, jak pipeta czy gąbka, które posłużą do uwielbianego przez najmłodszych przelewania wody czy przenoszenia zabarwionej cieczy na płatki kosmetyczne, na których można tworzyć fantazyjne wzory. Warto sięgnąć też po klamerki do bielizny – do przypinania przedmiotów do sznurka, dopinania do przygotowanych kształtów czy naczyń. Pęseta przyda się do przekładania drobnych przedmiotów z miejsca na miejsce. Dobrym „sprzętem” do wzmocnienia zbyt słabego napięcia mięśniowego jest… kuchenny moździerz, a ćwiczeniem je osłabiającym – rysowanie flamastrami po papierze toaletowym tak, aby go nie przerwać.
Cały artykuł „Garść pomysłów na wspomaganie małej motoryki” oraz karty pracy, których celem jest jej ćwiczenie sprawności manualnej, dostępne są na platformie zmalujmyrazem.pl.
Każda aktywność – rysowanie, szkicowanie, kolorowanie, modelowanie z plasteliny itp., która sprzyja doskonaleniu motoryki małej, bezpośrednio przekłada się na kreatywność i rozwój dziecka. To właśnie wszechstronna edukacja młodego człowieka stanowiła inspirację do stworzenia platformy Zmalujmy Razem – bezpłatnej skarbnicy wiedzy i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Dostęp do materiałów jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować!
Zmalujmy Razem Przyszłość na e-platformie: www.zmalujmyrazem.pl.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.