Dobrze zaprojektowane inwestycje są odporne na kryzys
Mimo spowolnienia na rynku mieszkaniowym najlepsze projekty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Według Develii, jednej z największych firm deweloperskich w Polsce, liczą się lokalizacja, lokalna infrastruktura i dostęp do powierzchni zielonych.
Rok 2022 był wymagający dla deweloperów. Na skutek serii podwyżek stóp procentowych i nowelizacji rekomendacji S o 70 proc. zmniejszyła się dostępność kredytów hipotecznych, a wraz z nią spadł popyt. Według agencji doradczej JLL deweloperzy sprzedali średnio o 50 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Na tle konkurencji wyniki Develii, jednego z liderów branży, prezentują się korzystnie. Firma sprzedała w sumie 1634 lokale, co jest rezultatem tylko o 15 proc. niższym w porównaniu do 2021 roku. W przypadku najlepszych inwestycji liczba zawartych umów była podobna lub nawet wyższa niż 12 miesięcy wcześniej.
Develia w Alejach Praskich, flagowej inwestycji w Warszawie, sprzedała 250 mieszkań. Klienci docenili atrakcyjną lokalizację na Pradze Południe z dobrym dojazdem do centrum, rozbudowaną infrastrukturę lokalną oraz projekt zagospodarowania przestrzeni zewnętrznych. Do dyspozycji nabywców przewidziano m.in. przestronny dziedziniec z placem zabaw, siłownię plenerową i tężnię solankową.
Pierwsze trzy etapy uzyskały certyfikację w systemie BREEAM. Otrzymanie takiego wyróżnienia zaświadcza, że dany obiekt został zrealizowany według najlepszych standardów oraz z troską o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.
Podobną liczbę lokali deweloper sprzedał również na krakowskim osiedlu Centralna Park, realizowanym w dzielnicy Czyżyny. Cieszy się ono popularnością wśród nabywców nie tylko ze względu na przemyślany projekt architektoniczny czy zróżnicowaną ofertę, ale także dzięki atrakcyjnej lokalizacji, zaledwie 5 km od Rynku Głównego, w sąsiedztwie 60-hektarowego Parku Lotników Polskich i centrum eventowo-wystawienniczego Tauron Arena. Według danych Otodom Analytics w 2022 roku była to druga najchętniej wybierana przez nabywców inwestycja mieszkaniowa w Krakowie.
Z kolei w Katowicach spółka znalazła nabywców na 149 mieszkań w projekcie Ceglana Park, jednej z najbardziej unikalnych inwestycji realizowanych obecnie na terenie aglomeracji śląskiej. Osiedle, zaprojektowane przez znanego katowickiego architekta Wojciecha Wojciechowskiego, powstaje w myśl idei równowagi z naturą. Ponad połowę jego obszaru zajmują powierzchnie zielone i rekreacyjne. Główną oś komunikacyjną tworzy szeroka promenada, na końcu której zaplanowano malowniczy staw z pomostem. Łączą się z nią liczne alejki spacerowe z nawierzchniami antysmogowymi. Także i tu mieszkańcy będą mogli korzystać z tężni solankowej. Przy wykańczaniu budynków używane są ekologiczne materiały i rozwiązania ograniczające wpływ konstrukcji na środowisko.
- Choć miniony rok był niewątpliwie trudnym czasem dla całej branży, najlepsze inwestycje w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach utrzymały zainteresowanie klientów. Dobry produkt zawsze się obroni i choć rzeczywiście liczba klientów korzystających z finansowania bankowego istotnie się zmniejszyła, zastąpili ich klienci gotówkowi oraz inwestorzy indywidualni. Przy wysokiej, blisko 17-procentowej inflacji nieruchomości mieszkaniowe pozostają bezpieczną lokatą, pozwalającą ochronić środki finansowe przed utratą wartości – komentuje Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Develii.
Develia, która w ubiegłym roku obchodziła 15-lecie działalności, to jeden z największych deweloperów w Polsce. Firma zrealizowała 41 osiedli, składających się w sumie ze 119 etapów inwestycyjnych – to ponad 16,5 tys. mieszkań o powierzchni przeszło 860 tys. m kw. Dzięki bogatemu doświadczeniu i kadrze wysokiej klasy specjalistów Develia dostarcza swoim nabywcom nieruchomości mieszkaniowe o niezmiennie najwyższej jakości.
O DEVELII
Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach. Od 2007 r. Develia (poprzednio LC Corp) jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2021 r. firma wypracowała 911,9 mln zł przychodów ze sprzedaży i 153,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto.
Kontakt dla mediów:
Mariusz Skowronek, Tauber Promotion
698 612 866, mskowronek@tauber.com.pl

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.