Komunikaty PR

Dorośli, którzy potrafią wyrażać swoje emocje osiągają lepsze sukcesy życiowe

2020-07-14  |  12:00
Do pobrania Komunikat ( 0.52 MB )

35% aktywnych zawodowo Polaków ma problemy z prawidłowym rozpoznaniem emocji, a aż 62% z ich regulowaniem[1]. Umiejętność radzenia sobie z emocjami jest niezwykle przydatna zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Dzięki niej lepiej radzimy sobie ze stresem, natłokiem obowiązków czy w relacjach rodzinnych. Najlepsze efekty osiągają osoby, które już od pierwszych lat życia rozwijają inteligencję emocjonalną, ale innowacyjny trening dla dorosłych Instytutu Rozwoju Emocji pozwala niezależnie od wieku lepiej radzić sobie ze swoimi reakcjami w nieoczekiwanych sytuacjach.

Rozpoznawanie emocji jest podstawową zdolnością inteligencji emocjonalnej. Dzięki niej wiemy, jakie uczucia wywołuje w nas dana osoba, sytuacja, miejsce czy wydarzenie. Pomaga też odczytać potrzeby drugiej osoby. Dlatego jej rozwijanie jest tak przydatne w relacjach rodzinnych oraz kontaktach biznesowych. Dla pracodawców może być natomiast przydatna podczas organizowania miejsca pracy dla pracowników, które będzie wpływało na ich lepsze samopoczucie i motywację do działania.

- Emocje są kluczowe w uczeniu się, a co za tym idzie przekładają się na lepsze radzenie sobie w życiu osobistym, rodzinnym, a także zawodowym. Osoby dobrze zarządzające swoimi reakcjami mają pozytywne nastawienie do życia, są bardziej kreatywne, ukierunkowane na osiągnięcie swoich celów. To szczególnie istotne w dzisiejszych dynamicznych czasach, w których styl życia wymaga od nas stałego rozwoju, nauki nowych umiejętności i przyswajania wiedzy” – podkreśla Daniel Welfel, współzałożyciel i dyrektor placówki edukacyjnej i przedszkola Kraina Emocji.

Inteligencja emocjonalna – czym właściwie jest?

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania i panowania nad swoimi i cudzymi emocjami.  Obejmuje ona zdolność motywacji i wytrwałość dążenia do celu mimo pojawiających się przeszkód, a także umiejętność panowania nad swoimi popędami i regulowania nastroju. Przekłada się to na łatwiejsze funkcjonowanie w społeczeństwie i optymistyczne patrzenie w przyszłość.

- Umiejętność radzenia sobie ze swoimi emocjami są szczególnie ważne w codziennych sytuacjach oraz w środowisku zawodowym, podczas których osoby muszą wykazać się szybkimi i skutecznymi reakcjami. Jest ona również nieoceniona w procesach adaptacyjnych – co jest szczególnie ważne w szybko zmieniającym się współczesnym świecie – podkreśla Marzena Martyniak, psycholog, specjalista w dziedzinie rozwoju inteligencji emocjonalnej, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji.

Pracownik inteligentny emocjonalnie to skarb

Dobrze rozwinięta inteligencja emocjonalna przekłada się na adekwatne reakcje w trakcie sytuacji losowych oraz na lepsze wyniki zawodowe. Właściwe odczytywanie emocji osób z najbliższego otoczenia pomaga natomiast zrozumieć nastrój drugiej osoby i okazać jej wsparcie.  Dzięki sprawnemu zarządzaniu emocjami dorośli potrafią podchodzić do wyzwań i sytuacji stresowych w wyważony sposób, minimalizując przy tym impulsywne działania.

- Rozwijanie inteligencji emocjonalnej to trend zyskujący na międzynarodowym znaczeniu, ponieważ pracownik inteligentny emocjonalnie to prawdziwy skarb. Wśród managerów długo panowało przekonanie, że rozwijając emocje pracownicy zobaczą ich od bardziej empatycznej strony, jako osoby niepewne posiadanych kompetencji. Jednak wyniki badań Polskiego Instytutu Rozwoju Emocji udowodniły, że pożądanymi cechami dobrego managera są właśnie: zdolność odczytywania i budowania pozytywnych emocji oraz nawiązywania więzi z innymi ludźmi. Dzięki temu pracownicy czują się rozumiani, doceniani, są bardziej zaangażowani w wykonywanie swoich obowiązków. Świadomy manager potrafi nie tylko przewodzić, ale też współpracować, a tym samym dbać o wellbeing swoich pracowników. Zadowolenie w pracy przekłada się na życie prywatne – podsumowuje Katarzyna Richter, międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej.

Świadomy manager zadba o to, by jego zespół był inteligentny emocjonalnie, zwłaszcza pracując w międzynarodowych korporacjach, w których tak istotna jest elastyczność. Tłumienie w sobie emocji obniża efektywność wykonywanych działań, utrudnia kontakty ze współpracownikami, a także prowadzi do licznych powikłań zdrowotnych takich, jak: depresja, migrena czy choroby układu pokarmowego.

Innowacyjny trening inteligencji emocjonalnej dla dorosłych

Instytut Rozwoju Emocji wdrożył innowacyjny trening dla dorosłych. Decyzję dotyczącą rozwoju inteligencji emocjonalnej można podjąć niezależnie od wieku i posiadanego wykształcenia, a pierwsze efekty zaobserwować dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom. Trening skupia się na pogłębieniu umiejętności rozpoznawania emocji, rozumienia, wyrażania i ich regulowania.

-Trening polega na indywidualnej pracy z osobą nad jej umiejętnościami emocjonalnymi, w tym w szczególności nad zwiększeniem samoświadomości, zarządzania emocjami w asertywny sposób, stania się uważnym na swoje i innych potrzeby oraz być bardziej odpornym emocjonalnie i móc lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu, czy stawiania czoła trudnym czasom. Istotą ćwiczeń jest przede wszystkim poprawa relacji z innymi  i pracę z ich różnicami i podobieństwami, aby zarządzać niejednoznacznością i sprzecznością oraz lepsze radzenie sobie w sytuacjach stresowych, czy konfliktowych. Innowacyjny trening daje dorosłym szansę na bardziej satysfakcjonujące funkcjonowanie w społeczeństwie, zarówno w środowisku rodzinnym, jak i zawodowym. – podsumowuje Marzena Martyniak.

Założony przez Marzenę Martyniak Instytut Rozwoju Emocji prowadzi badania z zakresu odczytywania i wyrażania emocji oraz wspiera osoby, które chciałyby pogłębić swoje kompetencje w tym obszarze. Natomiast przedszkole Kraina Emocji jest jedyną w Polsce placówką realizującą program rozwijania inteligencji emocjonalnej oraz na bieżąco badającej skuteczność wykorzystywanej w niej autorskiej metody nauczania,w którym dzieci od najmłodszych lat uczą się asertywnego reagowania i wyrażania swoich emocji.

 


[1] Instytut Rozwoju Emocji, Raport o stanie inteligencji emocjonalnej w Polsce 2018, 2019.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego Biuro prasowe
2024-09-24 | 18:00

Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego

Globalne badanie ASICS, obejmujące 26 tysięcy uczestników, wykazało silny związek pomiędzy siedzącym trybem życia a dobrostanem psychicznym. W imieniu marki głos zabrał znany
Zdrowie Trzecia edycja FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA . Trzy dni inspiracji,
2024-09-23 | 10:00

Trzecia edycja "FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA". Trzy dni inspiracji,

Forum inne niż wszystkie „FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA” to wydarzenie, które stanowi kluczowy moment w kalendarzu osób związanych z branżą
Zdrowie Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera
2024-09-21 | 06:06

Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Od 25 lat 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, która dotyka coraz większą liczbę ludzi. Według aktualnych wyliczeń, w 2040 roku choroby

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.