Komunikaty PR

Drugie życie dawnej Remizy - rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Sto

2020-10-01  |  15:57
Biuro prasowe

Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84iYEYilguYZLMSOREUA?e=vvFbGO

Film: https://1drv.ms/v/s!Ak6vnk2kpo84iPwBFrdgs6-xAzIuxg?e=hvh2tt

Stocznia Cesarska Development nie zwalnia tempa prac nad rewitalizacją i rozwojem terenów postoczniowych w Gdańsku. 2 września br., w dniu uroczystego otwarcia ikonicznego budynku Dyrekcji spółka otrzymała pozwolenie na budowę budynku dawnej Remizy strażackiej. Zaledwie kilka tygodni później inwestor rozpoczął prace renowacyjne tego zabytkowego budynku, co stanowi kolejny ważny krok w procesie przywracania do życia tej części miasta.

Pochodzący z 1884 roku budynek jest jednym z pierwszych budynków, jakie stanęły na terenie powstającego wówczas zakładu przemysłowego i pierwotnie pełnił funkcję administracyjno-socjalną budowanej stoczni. W 1903 przekształcony został w siedzibę straży pożarnej, w tym wozowni i stajni dla koni drużyn pożarniczych. Jest jedynym takim budynkiem na terenie dawnego zakładu i z pewnością również po remoncie będzie stanowić jedną z największych atrakcji Młodego Miasta – śródmiejskiej dzielnicy Gdańska, powstającej na terenach postoczniowych. Jedną z głównych cech Remizy są obszerne wrota, pozwalające na kreatywne ich wykorzystanie w przyszłej działalności gastronomicznej, jaka planowana jest w obiekcie.

Wraz z otwarciem budynku Dyrekcji, planami zwiększenia liczby miejsc pracy i mieszkań na terenie Stoczni Cesarskiej oraz w okolicznych inwestycjach, rośnie zapotrzebowanie na miejsca do spotkań biznesowych, towarzyskich i dobrej zabawy. Przygotowywana przez Stocznię Cesarską Development koncepcja zakłada stworzenie w obiekcie wyjątkowego, całodziennego miejsca spotkań, które może stać się gastronomiczną destynacją Młodego Miasta i Gdańska. Remiza położona jest bezpośrednio przy jednej z ważniejszych tras spacerowych przygotowywanych na tym terenie – Drodze do Wolności, prowadzącej od Placu Solidarności, wzdłuż Europejskiego Centrum Solidarności, aż do nadwodnych hal Stoczni Cesarskiej i nowych bulwarów nad Martwą Wisłą, w których planowane są biura, przestrzenie wystawiennicze, kulturalne, hotele i lofty. Obecnie inwestor poszukuje odpowiedniego partnera/ów gastronomicznych do ożywienia tego budynku.

Remiza to 2-piętrowy budynek o powierzchni użytkowej 550 m2. Pierwotnie wzniesiony jako parterowy obiekt, z czasem został rozbudowany o piętro z pomieszczeniami socjalnymi. Po modernizacji budynek zyskał typowe szerokie bramy dla wozów strażackich i stajnię dla koni. Około 1955 roku dołączono do elewacji frontowej dobudówkę, powiększającą przestrzeń dla wozów strażackich. Budynek w swojej pierwotnej funkcji użytkowany był do połowy lat 90-tych.

Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Koncepcja Inwestora respektuje architektoniczne walory zabytkowego budynku i utrzymuje jego surowość, charakter przemysłowy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają obiektowi rozpoczęcie drugiego życia. Ochroną objęte są m.in. historyczna, tradycyjna bryła budynku, kształt dachu, forma architektoniczna i detale. W budynku zostaną zachowane i wyeksponowane ślizgi strażackie, stalowe bramy garaży, okienka strzelnicze na parterze, balustrada na pierwszym piętrze nad wrotami oraz napis z numerem telefonu alarmowego. Prace remontowe nadzorować będzie TPS Reapolis, która odpowiedzialna była za rewitalizację budynku Dyrekcji.

Rewitalizacja Dyrekcji była dla nas wyjątkowym projektem – mówi Przemysław Kobza z TPS Reapolis. Poza pieczołowicie zrealizowanymi pracami remontowymi przeprowadziliśmy działania związane z wprowadzeniem nowych funkcji i rozwiązań technicznych do tak historycznego miejsca. Jednym z naszych zadań było stworzenie nowej sali bankietowej, która została wyposażona w wysokiej klasy sprzęt audio-wideo.

Dyrekcja to pierwsza komercyjna rewitalizacja obiektu stoczniowego w Gdańsku. Wraz z uroczystym otwarciem do budynku wprowadzili się pierwsi najemcy. Znajdują się w nim nie tylko nowocześnie przygotowane biura z duszą oraz przestrzeń coworkingowa ale również w pełni wyposażona sala bankietowa do organizacji konferencji, wystaw i imprez na ok. 200 osób. Zdaniem Inwestora posiadanie takiego obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie zwiększa jego możliwości operacyjne .

Remiza ma olbrzymi potencjał i wierzymy, że jej rewitalizacja to potwierdzi. Dla nas będzie to kolejny krok, poprzez który pokazujemy z jaką troską podchodzimy do istniejącej zabudowy na naszym terenie. Od trzech lat wytrwale pracujemy nad rozwojem całego naszego terenu, wierząc, że stworzymy coś wyjątkowego, z czego wszyscy będziemy dumni– mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.

W wyniku wdrożonych działań miejscotwórczych, które podejmujemy we współpracy z naszymi partnerami, z każdym dniem witamy coraz więcej mieszkańców i gości na naszym terenie. Remiza ma potencjał stać się celem samym w sobie i jednocześnie skorzystać z rosnącej liczby osób odwiedzających teren. dodaje Schuurman.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Ruszyły przekazania w inwestycji Cynamonowa Vita Biuro prasowe
2024-04-26 | 12:00

Ruszyły przekazania w inwestycji Cynamonowa Vita

Develia rozpoczęła przekazywanie właścicielom gotowych mieszkań we wrocławskiej inwestycji Cynamonowa Vita, zrealizowanej w północnej części miasta na zielonej Lipie Piotrowskiej.
Nieruchomości Yareal Polska - cooperation with the Academy of Fine Arts in Warsaw
2024-04-26 | 10:00

Yareal Polska - cooperation with the Academy of Fine Arts in Warsaw

Yareal Polska, in cooperation with the Academy of Fine Arts in Warsaw, is staging a contest for students and graduates of the Faculty of Media Art. The goal of the contest is to select a design
Nieruchomości Ceny mieszkań w I kwartale 2024 r.: wzrost nawet o 42% r/r.
2024-04-26 | 01:00

Ceny mieszkań w I kwartale 2024 r.: wzrost nawet o 42% r/r.

Nawet o 3500 zł za 1m2 w ciągu ostatniego roku zdrożały mieszkania w miastach wojewódzkich. Najwyższe stawki obowiązują w Warszawie, gdzie cena za 1m2 na rynku wtórnym to już

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.