Drugie życie dawnej Remizy - rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Sto
Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84iYEYilguYZLMSOREUA?e=vvFbGO
Film: https://1drv.ms/v/s!Ak6vnk2kpo84iPwBFrdgs6-xAzIuxg?e=hvh2tt
Stocznia Cesarska Development nie zwalnia tempa prac nad rewitalizacją i rozwojem terenów postoczniowych w Gdańsku. 2 września br., w dniu uroczystego otwarcia ikonicznego budynku Dyrekcji spółka otrzymała pozwolenie na budowę budynku dawnej Remizy strażackiej. Zaledwie kilka tygodni później inwestor rozpoczął prace renowacyjne tego zabytkowego budynku, co stanowi kolejny ważny krok w procesie przywracania do życia tej części miasta.
Pochodzący z 1884 roku budynek jest jednym z pierwszych budynków, jakie stanęły na terenie powstającego wówczas zakładu przemysłowego i pierwotnie pełnił funkcję administracyjno-socjalną budowanej stoczni. W 1903 przekształcony został w siedzibę straży pożarnej, w tym wozowni i stajni dla koni drużyn pożarniczych. Jest jedynym takim budynkiem na terenie dawnego zakładu i z pewnością również po remoncie będzie stanowić jedną z największych atrakcji Młodego Miasta – śródmiejskiej dzielnicy Gdańska, powstającej na terenach postoczniowych. Jedną z głównych cech Remizy są obszerne wrota, pozwalające na kreatywne ich wykorzystanie w przyszłej działalności gastronomicznej, jaka planowana jest w obiekcie.
Wraz z otwarciem budynku Dyrekcji, planami zwiększenia liczby miejsc pracy i mieszkań na terenie Stoczni Cesarskiej oraz w okolicznych inwestycjach, rośnie zapotrzebowanie na miejsca do spotkań biznesowych, towarzyskich i dobrej zabawy. Przygotowywana przez Stocznię Cesarską Development koncepcja zakłada stworzenie w obiekcie wyjątkowego, całodziennego miejsca spotkań, które może stać się gastronomiczną destynacją Młodego Miasta i Gdańska. Remiza położona jest bezpośrednio przy jednej z ważniejszych tras spacerowych przygotowywanych na tym terenie – Drodze do Wolności, prowadzącej od Placu Solidarności, wzdłuż Europejskiego Centrum Solidarności, aż do nadwodnych hal Stoczni Cesarskiej i nowych bulwarów nad Martwą Wisłą, w których planowane są biura, przestrzenie wystawiennicze, kulturalne, hotele i lofty. Obecnie inwestor poszukuje odpowiedniego partnera/ów gastronomicznych do ożywienia tego budynku.
Remiza to 2-piętrowy budynek o powierzchni użytkowej 550 m2. Pierwotnie wzniesiony jako parterowy obiekt, z czasem został rozbudowany o piętro z pomieszczeniami socjalnymi. Po modernizacji budynek zyskał typowe szerokie bramy dla wozów strażackich i stajnię dla koni. Około 1955 roku dołączono do elewacji frontowej dobudówkę, powiększającą przestrzeń dla wozów strażackich. Budynek w swojej pierwotnej funkcji użytkowany był do połowy lat 90-tych.
Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Koncepcja Inwestora respektuje architektoniczne walory zabytkowego budynku i utrzymuje jego surowość, charakter przemysłowy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają obiektowi rozpoczęcie drugiego życia. Ochroną objęte są m.in. historyczna, tradycyjna bryła budynku, kształt dachu, forma architektoniczna i detale. W budynku zostaną zachowane i wyeksponowane ślizgi strażackie, stalowe bramy garaży, okienka strzelnicze na parterze, balustrada na pierwszym piętrze nad wrotami oraz napis z numerem telefonu alarmowego. Prace remontowe nadzorować będzie TPS Reapolis, która odpowiedzialna była za rewitalizację budynku Dyrekcji.
Rewitalizacja Dyrekcji była dla nas wyjątkowym projektem – mówi Przemysław Kobza z TPS Reapolis. Poza pieczołowicie zrealizowanymi pracami remontowymi przeprowadziliśmy działania związane z wprowadzeniem nowych funkcji i rozwiązań technicznych do tak historycznego miejsca. Jednym z naszych zadań było stworzenie nowej sali bankietowej, która została wyposażona w wysokiej klasy sprzęt audio-wideo.
Dyrekcja to pierwsza komercyjna rewitalizacja obiektu stoczniowego w Gdańsku. Wraz z uroczystym otwarciem do budynku wprowadzili się pierwsi najemcy. Znajdują się w nim nie tylko nowocześnie przygotowane biura z duszą oraz przestrzeń coworkingowa ale również w pełni wyposażona sala bankietowa do organizacji konferencji, wystaw i imprez na ok. 200 osób. Zdaniem Inwestora posiadanie takiego obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie zwiększa jego możliwości operacyjne .
Remiza ma olbrzymi potencjał i wierzymy, że jej rewitalizacja to potwierdzi. Dla nas będzie to kolejny krok, poprzez który pokazujemy z jaką troską podchodzimy do istniejącej zabudowy na naszym terenie. Od trzech lat wytrwale pracujemy nad rozwojem całego naszego terenu, wierząc, że stworzymy coś wyjątkowego, z czego wszyscy będziemy dumni– mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.
W wyniku wdrożonych działań miejscotwórczych, które podejmujemy we współpracy z naszymi partnerami, z każdym dniem witamy coraz więcej mieszkańców i gości na naszym terenie. Remiza ma potencjał stać się celem samym w sobie i jednocześnie skorzystać z rosnącej liczby osób odwiedzających teren. dodaje Schuurman.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.