Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Wizyta 27 dyrektorów litewskich szkół to początek współpracy z I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Jej celem jest wymiana doświadczeń, budowa międzynarodowych relacji, a także prezentacja innowacyjnych metod nauczania i osiągnięć edukacyjnych szkoły.
- Jednym z filarów naszej działalności jest współpraca z innymi placówkami edukacyjnymi, zarówno w kraju, jak i za granicą – mówi dr Marta Białobrzeska, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” w Białymstoku, do którego należy I SLO. - Dzięki temu możemy wzbogacać nasze metody nauczania, czerpać inspiracje z różnych systemów edukacyjnych i stwarzać naszym uczniom możliwości rozwoju w międzynarodowym środowisku.
Inicjatorką spotkania jest absolwentka szkoły - prof. Urszula Wróblewska, Dziekan Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Delegacja została powitana przez uczniów, którzy oprowadzili gości po szkole. Dyrektorzy mieli okazję obejrzeć nowoczesne klasy wyposażone w sprzęt multimedialny, bibliotekę, patio, pracownie przedmiotowe oraz przestrzenie rekreacyjne dla dzieci i młodzieży.
Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z codziennego życia szkolnego, opowiadając o zajęciach, projektach i inicjatywach, w których biorą udział. Szczególne zainteresowanie gości wzbudziły działania w obszarze edukacji włączającej oraz programy wspierające rozwój kompetencji kluczowych, takich jak praca zespołowa, kreatywność czy umiejętność krytycznego myślenia.
Podczas wizyty doszło też do spotkania dyrektorów szkół z Litwy z kadrą zarządzającą i nauczycielami I SLO. Rozmowy dotyczyły organizacji pracy szkoły, systemu wsparcia dla uczniów i rodziców, tutoringu, a także realizacji projektów międzynarodowych. Wymiana doświadczeń pozwoliła zidentyfikować wspólne wyzwania i poszukać inspiracji do dalszego rozwoju.
- Jestem dumna, że mogłam opowiedzieć dyrektorom szkół z okręgu wileńskiego o naszej niezwykłej placówce – mówi dr Marta Białobrzeska. - Dzięki otwartości na współpracę i zaangażowaniu w różnorodne projekty edukacyjne, nasza szkoła staje się miejscem spotkań ludzi z pasją i przestrzenią wymiany doświadczeń. Takie działania nie tylko wzbogacają uczniów i nauczycieli, ale także budują fundamenty społeczeństwa otwartego, współpracującego i pełnego wzajemnego szacunku.
Spotkanie zakończyło się dyskusją o możliwościach nawiązania współpracy między szkołami z Polski i Litwy. Ustalono, że w przyszłości warto zorganizować wspólne projekty, które pozwolą uczniom i nauczycielom na jeszcze większe zacieśnienie więzi oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej obu stron.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.