Komunikaty PR

24 godziny ogólnoświatowej dyskusji o przyszłości już po raz dziesiąty

2023-02-28  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kacper Nosarzewski
Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością

Christa Botewa 4/8
03-127 Warszawa
kacper.nosarzewski|ptsp.pl| |kacper.nosarzewski|ptsp.pl
+48606425479
ptsp.pl

1 marca każdego roku, ludzie rozmawiają o możliwych światach jutra. To już po raz dziesiąty światowi liderzy myśli podzielą się swoimi poglądami na temat przyszłości ludzkości.  Nie po to, by przekonać się wzajemnie do swoich wizji, ale po to, by dzielić się wiedzą, wynikami badań nad przyszłością, rozwijać współpracę i nawiązywać nowe przyjaźnie. Jak co roku dyskusja rozpoczyna się w Nowej Zelandii, o 12 w południe czasu lokalnego, a kończy o 12 na Hawajach. Można przyłączyć się o dowolnej porze, aby wspólnie debatować o tym, jak budować lepszą przyszłość. W zeszłym roku poruszano takie tematy jak zarządzanie sztuczną inteligencją, przyszłość pracy, budowa wind kosmicznych do miast orbitalnych. Rozmawiano o walce z katastrofą klimatyczną, zapewnieniu dostępu do wody czy energii. Debatowano o rozwoju przyszłych form demokracji, przeciwdziałaniu wojnie informacyjnej, włączaniu etyki globalnej do procesu decyzyjnego, egzekwowaniu standardów bezpieczeństwa w biologii syntetycznej. 

"Po raz czwarty o godzinie 11 EDT, UTC-4 (w południe czasu wschodniego wybrzeża USA) dołączy do rozmowy Vint Cerf, pionier Internetu, oraz Theodore Gordon, pionier futurystyki oraz jeden z zarządzających misją Apollo na Księżyc" - mówi Jerome Glenn, dyrektor generalny The Millennium Project.

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością jest również zaangażowane w Światowy Dzień Przyszłości, który animuje The Millennium Project we współpracy z szeregiem partnerów. Aby wziąć udział w dyskusji prowadzonej przez Kacpra Nosarzewskiego, eksperta Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością oraz partnera w 4CF The Futures Literacy Company, należy dołączyć do konferencji o godzinie 12:00 polskiego czasu. Każdy może zająć miejsce przy tym globalnym stole i dołączyć do dyskusji na żywo pod adresem https://us02web.zoom.us/j/89593394905?pwd=ODBWRi8wUXVsTzAvNXMxazZ2M1BUdz09 

“Zapraszam serdecznie wszystkich Państwa do świętowania Dnia Przyszłości 1 marca! Każdy może zrobić to po swojemu, organizując w pracy lub szkole spotkanie poświęcone przyszłości, pogadankę, zapraszając eksperta, a może po prostu wracając do lektury lub filmu science-fiction. Zadajmy sobie przy tej okazji pytania o to, jakiej przyszłości pragniemy, jakiej chcemy zapobiec i do jakiej się przyczyniamy. Dajcie też koniecznie znać w mediach społecznościowych, że świętujecie hasztagiem #worldfutureday. Będziemy szukać Waszych publikacji!” - mówi Kacper Nosarzewski, ekspert Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością i partner 4CF Futures Literacy Company.

Wydarzenia organizowane w Dniu Przyszłości pozwalają na poszerzenie horyzontów, podzielenie się wizjami przyszłości z osobami z różnych krajów, dziedzin i kultur. Jest to szansa aby wyjść poza własną percepcję świata i dostrzec różne perspektywy przyszłości, a także  przyszłe trendy, które być może pomijało się do tej pory. 

W tym roku World Future Day wspierają Association of Professional Futurists, Humanity+, Lifeboat Foundation,  World Academy of Art and Science i World Futures Studies Federation.

POZOSTAŁE WYDARZENIA DNIA PRZYSZŁOŚCI

W Światowym Dniu Przyszłości odbędzie się również wiele innych konferencji i wydarzeń, w tym konferencja Teach the Future zatytułowana Głos Młodych Światowego Dnia Przyszłości. Jej adresatami są dzieci i młodzież z całego świata. Podobnie jak wydarzenie The Millennium Project, konferencja Teach the Future będzie zorganizowana w formie warsztatów online przeprowadzonych na całym świecie w ciągu 24 godzin. Teach the Future szczególnie zachęca do udziału młodych ludzi, aby podzielili się oni swoim postrzeganiem świata i jego przyszłości. 

W tym roku o godz. 19.00 czasu polskiego warsztaty w ramach konferencji Teach the Future moderować będzie Kacper Nosarzewski, ekspert Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością i partner w 4CF The Futures Literacy Company oraz Mateusz Wyrzykowski.

Teach the Future to globalny ruch na rzecz zaangażowania młodych ludzi w przewidywanie i wpływanie na przyszłość, zarówno w szkole, jak i poza nią. Przeznaczona jest też dla nauczycieli oraz innych edukatorów, w celu wprowadzania myślenia przyszłościowego do szkół. Każdy może wziąć udział w konferencji Teach the Future. Więcej szczegółów i bezpłatna rejestracja dostępna jest na stronie https://www.teachthefuture.org/young-voices-network.

Dzień Przyszłości to ciekawa możliwość wymiany pomysłów na temat przyszłości z ludźmi z całego świata. Bez wątpienia będzie to wartościowe doświadczenie dla każdego, kto chce przygotować siebie lub swoją firmę na nadchodzące szanse i zagrożenia. Udział w Dniu Przyszłości może być pierwszym krokiem do rozwinięcia kompetencji w zakresie studiów nad przyszłością lub nawiązania współpracy z ekspertami i innymi osobami myślącymi przyszłościowo.

FUTUROLOGIA – STUDIA NAD PRZYSZŁOŚCIĄ

Studia nad przyszłością to dyscyplina badawcza zajmująca się analizą możliwych kierunków rozwoju przyszłości. Z początku studia nad przyszłością koncentrowały się głównie na próbach przewidywania przyszłych procesów i wydarzeń. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, m.in. pod wpływem rozwoju badań nad złożonością oraz badań informatycznych i psychologicznych w zakresie prognozowania, studia nad przyszłością znacznie się rozwinęły. Obecnie dziedzina skupia się na tworzeniu alternatywnych wizji przyszłości, wskazywaniu najbardziej prawdopodobnych i najbardziej pożądanych scenariuszy. Określa także  czynniki, które mogą przyczynić się do optymalnego kształtowania przyszłości.

Do badań wykorzystywane są różnorodne metody, takie jak modelowanie statystyczne (oparte na modelach ekonometrycznych lub ekstrapolacji danych historycznych), sesje strategiczne (w których scenariusze przyszłości są wypracowane z ekspertami), metoda delficka (gdzie prognozy i oceny hipotez dot. przyszłości  wypracowywane są przez grupy eksperckie), lub gry decyzyjne. Foresight zajmuje się także analizą megatrendów, czyli długoterminowych globalnych procesów które definiują przyszłość. Megatrendy to zmiany strukturalne, dotyczące m.in. społeczeństwa, gospodarki, ekologii, lub rozwoju nowych technologii.

Studia nad przyszłością to ważny kierunek badań, pozwalający społeczeństwu, firmom i organizacjom wykształcić kompetencje w zakresie dalekowzrocznego planowania. Dzięki nowym metodom, technikom i nawykom poprawiają planowanie i podejmowanie strategicznych decyzji. Foresight jest niezwykle przydatny do skutecznej realizacji celów przez kształtowanie przyszłości i wykorzystanie pojawiających się szans.

***

The Millennium Project 

The Millennium Project (TMP) jest międzynarodowym think-tankiem future studies z siedzibą w Waszyngtonie. Działania organizacji koncentrują się na badaniu zagadnień dotyczących przyszłości oraz kształtowaniu globalnych zmian w taki sposób, aby zapewnić zrównoważony i stabilny rozwój.

The Millennium Project tworzy długoterminowe analizy zagadnień w skali zarówno ogólnoświatowej, jak i lokalnej. Pozwalają one na wczesne ostrzeganie, dostrzeganie możliwości, budowę strategii. Organizacja zrzesza ekspertów z korporacji, uniwersytetów, organizacji pozarządowych i rządowych na całym świecie. 

Polskie Towarzystwo Badań nad Przyszłością jest członkiem polskiego oddziału The Millennium Project. Polski oddział powstał w 2009 roku z inicjatywy firmy 4CF. 4CF ściśle współpracuje przy realizacji projektów TMP oraz w rozwoju metodologii.

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością jest stowarzyszeniem powołanym do życia w 2011 roku. Skupia ludzi nauki, profesjonalistów z różnych gałęzi gospodarki oraz entuzjastów, którzy podzielają przekonanie o wadze odpowiedzialnego planowania. Działamy zarówno w skali mikro (pojedynczy ludzie, firmy, małe społeczności), jak i makro (społeczeństwa, państwa, świat).

Podstawowym celem Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością i jego misją jest promocja i organizacja inicjatyw związanych z kształtowaniem, i odpowiedzialnym planowaniem w różnych dziedzinach. Zajmujemy się też rozwojem technologii, gospodarowaniem zasobami oraz rozpowszechnianie informacji na temat wartościowych inicjatyw w dziedzinie studiów nad przyszłością i foresightu. Zwiększamy znajomości najnowszych osiągnięć nauki, a przez powyższe mamy na celu podnoszenie poziomu wiedzy.

***

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 11:00

Lider się szkoli, czyli o przewadze strategicznego myślenia nad AI

Konieczność lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie, stała się faktem. Biznes – jak się wydaje – uświadomił to sobie najwcześniej, a liderzy to grupa,
Edukacja Jak pokonać bariery językowe w podróży?
2024-06-24 | 17:00

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze
Edukacja Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!
2024-06-21 | 14:00

Oldschool jest fajny, ale nie w szkole!

To happening Centrum Nauczania Domowego prowadzony pod hasłem: “Oldschool jest fajny, ale nie w szkole” będący próbą zwrócenia uwagi na konieczność zmian

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.