Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który obowiązywać będzie od 2026 roku. Celem aktualizacji jest lepsze przygotowanie kandydatów na wyzwania rynku pracy oraz sprostanie rosnącym oczekiwaniom wobec specjalistów ds. finansów – w szczególności w zakresie wykorzystania technologii, analizy danych i krytycznego myślenia.
Koncentracja na rozwoju umiejętności w obszarze finansowego partnerstwa biznesowego oraz praktycznego podejścia do rozwiązywania problemów jest efektem wniosków z badania AICPA & CIMA Future of Finance 2.0. Jest również zgodna z wynikami raportu Światowego Forum Ekonomicznego (ang. World Economic Forum, WEF) Future of Jobs Report 2025, który przewiduje, że połączenie wiedzy technologicznej z ludzkim doświadczeniem będzie miało kluczowe znaczenie dla sukcesu zawodowego w gospodarce opartej na wiedzy i stanie się fundamentem przyszłych ról w księgowości i finansach.
Wydarzenie promujące aktualizację Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA, zorganizowane 20 maja w Warszawie, było częścią globalnego cyklu spotkań, które wcześniej odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii i Chinach. Polska edycja miała miejsce w nowoczesnej przestrzeni Centralnego Domu Technologii i przebiegała pod hasłem „Future-Ready Finance: The CGMA PQ Update & The Skills of Tomorrow”. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół transformacji funkcji finansowej, sztucznej inteligencji oraz kompetencji przyszłości.
Zaktualizowany sylabus rozszerza zakres kwalifikacji o kluczowe kompetencje, takie jak finansowe partnerstwo biznesowe, analityczne myślenie czy strategiczne planowanie. Uwzględnia także zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem (w tym zielone finanse, rachunek środowiskowy, sprawozdawczość ESG i ujawnienia zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej S1 i S2) oraz nowoczesne technologie finansowe (w tym GenAI).
Stephen Flatman, M.Ed. Vice President of Education and Professional Qualifications, Management Accounting, AICPA & CIMA - Dzięki naciskowi na symulacje rzeczywistych scenariuszy biznesowych w ramach egzaminów Case Study, Kwalifikacja Profesjonalna CGMA umożliwia szybki rozwój i zastosowanie umiejętności poznawczych, cyfrowych i technicznych wymaganych od finansowych partnerów biznesowych. Nasze unikalne podejście oparte na nauce poprzez rozwiązywanie problemów wspiera kandydatów w dostarczaniu ekspertyzy, podejmowaniu decyzji i tworzeniu wartości dla organizacji.
Andrew Harding, FCMA, CGMA, Chief Executive – Management Accounting at AICPA & CIMA - Tegoroczna aktualizacja sylabusa kwalifikacji CGMA wyróżnia ją na tle tradycyjnej edukacji w zakresie rachunkowości i finansów, która nadal skupia się głównie na opracowywaniu danych, kontroli wewnętrznej oraz zapewnianiu zgodności z wymogami regulacyjnymi – czyli obszarach coraz częściej poddawanych automatyzacji. Kwalifikacja Profesjonalna CGMA została zaprojektowana z myślą o przyszłości finansów – przez specjalistów ds. finansów z myślą o wyposażeniu przyszłych liderów finansowych w kompetencje niezbędne, aby stać się twórcami wartości.
Zmiany te nie mają wpływu na osoby przystępujące do egzaminów CGMA w 2025 roku. Aby wesprzeć kandydatów przygotowujących się do egzaminów Case Study oraz testów obiektywnych (ang. Objective Tests) odbywających się w maju 2026 r., w październiku 2025 r. udostępniony zostanie pakiet materiałów pomocniczych. Dodatkowo opracowano ponad 50 godzin bezpłatnych materiałów edukacyjnych wspierających proces nauki i zdobywania tytułu CGMA.
Źródło: AICPA &CIMA

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.