Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który obowiązywać będzie od 2026 roku. Celem aktualizacji jest lepsze przygotowanie kandydatów na wyzwania rynku pracy oraz sprostanie rosnącym oczekiwaniom wobec specjalistów ds. finansów – w szczególności w zakresie wykorzystania technologii, analizy danych i krytycznego myślenia.
Koncentracja na rozwoju umiejętności w obszarze finansowego partnerstwa biznesowego oraz praktycznego podejścia do rozwiązywania problemów jest efektem wniosków z badania AICPA & CIMA Future of Finance 2.0. Jest również zgodna z wynikami raportu Światowego Forum Ekonomicznego (ang. World Economic Forum, WEF) Future of Jobs Report 2025, który przewiduje, że połączenie wiedzy technologicznej z ludzkim doświadczeniem będzie miało kluczowe znaczenie dla sukcesu zawodowego w gospodarce opartej na wiedzy i stanie się fundamentem przyszłych ról w księgowości i finansach.
Zaktualizowany sylabus rozszerza zakres kwalifikacji o kluczowe kompetencje, takie jak finansowe partnerstwo biznesowe, analityczne myślenie czy strategiczne planowanie. Uwzględnia także zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem (w tym zielone finanse, rachunek środowiskowy, sprawozdawczość ESG i ujawnienia zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej S1 i S2) oraz nowoczesne technologie finansowe (w tym GenAI).
Stephen Flatman, M.Ed. Vice President of Education and Professional Qualifications, Management Accounting, AICPA & CIMA - Dzięki naciskowi na symulacje rzeczywistych scenariuszy biznesowych w ramach egzaminów Case Study, Kwalifikacja Profesjonalna CGMA umożliwia szybki rozwój i zastosowanie umiejętności poznawczych, cyfrowych i technicznych wymaganych od finansowych partnerów biznesowych. Nasze unikalne podejście oparte na nauce poprzez rozwiązywanie problemów wspiera kandydatów w dostarczaniu ekspertyzy, podejmowaniu decyzji i tworzeniu wartości dla organizacji.
Andrew Harding, FCMA, CGMA, Chief Executive – Management Accounting at AICPA & CIMA - Tegoroczna aktualizacja sylabusa kwalifikacji CGMA wyróżnia ją na tle tradycyjnej edukacji w zakresie rachunkowości i finansów, która nadal skupia się głównie na opracowywaniu danych, kontroli wewnętrznej oraz zapewnianiu zgodności z wymogami regulacyjnymi – czyli obszarach coraz częściej poddawanych automatyzacji. Kwalifikacja Profesjonalna CGMA została zaprojektowana z myślą o przyszłości finansów – przez specjalistów ds. finansów z myślą o wyposażeniu przyszłych liderów finansowych w kompetencje niezbędne, aby stać się twórcami wartości.
Zmiany te nie mają wpływu na osoby przystępujące do egzaminów CGMA w 2025 roku. Aby wesprzeć kandydatów przygotowujących się do egzaminów Case Study oraz testów obiektywnych (ang. Objective Tests) odbywających się w maju 2026 r., w październiku 2025 r. udostępniony zostanie pakiet materiałów pomocniczych. Dodatkowo opracowano ponad 50 godzin bezpłatnych materiałów edukacyjnych wspierających proces nauki i zdobywania tytułu CGMA.
Źródło: AICPA &CIMA

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.