Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który obowiązywać będzie od 2026 roku. Celem aktualizacji jest lepsze przygotowanie kandydatów na wyzwania rynku pracy oraz sprostanie rosnącym oczekiwaniom wobec specjalistów ds. finansów – w szczególności w zakresie wykorzystania technologii, analizy danych i krytycznego myślenia.
Koncentracja na rozwoju umiejętności w obszarze finansowego partnerstwa biznesowego oraz praktycznego podejścia do rozwiązywania problemów jest efektem wniosków z badania AICPA & CIMA Future of Finance 2.0. Jest również zgodna z wynikami raportu Światowego Forum Ekonomicznego (ang. World Economic Forum, WEF) Future of Jobs Report 2025, który przewiduje, że połączenie wiedzy technologicznej z ludzkim doświadczeniem będzie miało kluczowe znaczenie dla sukcesu zawodowego w gospodarce opartej na wiedzy i stanie się fundamentem przyszłych ról w księgowości i finansach.
Wydarzenie promujące aktualizację Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA, zorganizowane 20 maja w Warszawie, było częścią globalnego cyklu spotkań, które wcześniej odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii i Chinach. Polska edycja miała miejsce w nowoczesnej przestrzeni Centralnego Domu Technologii i przebiegała pod hasłem „Future-Ready Finance: The CGMA PQ Update & The Skills of Tomorrow”. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół transformacji funkcji finansowej, sztucznej inteligencji oraz kompetencji przyszłości.
Zaktualizowany sylabus rozszerza zakres kwalifikacji o kluczowe kompetencje, takie jak finansowe partnerstwo biznesowe, analityczne myślenie czy strategiczne planowanie. Uwzględnia także zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem (w tym zielone finanse, rachunek środowiskowy, sprawozdawczość ESG i ujawnienia zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej S1 i S2) oraz nowoczesne technologie finansowe (w tym GenAI).
Stephen Flatman, M.Ed. Vice President of Education and Professional Qualifications, Management Accounting, AICPA & CIMA - Dzięki naciskowi na symulacje rzeczywistych scenariuszy biznesowych w ramach egzaminów Case Study, Kwalifikacja Profesjonalna CGMA umożliwia szybki rozwój i zastosowanie umiejętności poznawczych, cyfrowych i technicznych wymaganych od finansowych partnerów biznesowych. Nasze unikalne podejście oparte na nauce poprzez rozwiązywanie problemów wspiera kandydatów w dostarczaniu ekspertyzy, podejmowaniu decyzji i tworzeniu wartości dla organizacji.
Andrew Harding, FCMA, CGMA, Chief Executive – Management Accounting at AICPA & CIMA - Tegoroczna aktualizacja sylabusa kwalifikacji CGMA wyróżnia ją na tle tradycyjnej edukacji w zakresie rachunkowości i finansów, która nadal skupia się głównie na opracowywaniu danych, kontroli wewnętrznej oraz zapewnianiu zgodności z wymogami regulacyjnymi – czyli obszarach coraz częściej poddawanych automatyzacji. Kwalifikacja Profesjonalna CGMA została zaprojektowana z myślą o przyszłości finansów – przez specjalistów ds. finansów z myślą o wyposażeniu przyszłych liderów finansowych w kompetencje niezbędne, aby stać się twórcami wartości.
Zmiany te nie mają wpływu na osoby przystępujące do egzaminów CGMA w 2025 roku. Aby wesprzeć kandydatów przygotowujących się do egzaminów Case Study oraz testów obiektywnych (ang. Objective Tests) odbywających się w maju 2026 r., w październiku 2025 r. udostępniony zostanie pakiet materiałów pomocniczych. Dodatkowo opracowano ponad 50 godzin bezpłatnych materiałów edukacyjnych wspierających proces nauki i zdobywania tytułu CGMA.
Źródło: AICPA &CIMA

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.