Dzień Dziecka 2023. Zdrowy sen dziecka to zdrowy sen całej rodziny
W Dzień Dziecka obdarowujemy najmłodszych prezentami i życzymy im jak najwięcej radości i beztroski. Rodzice pragną najbardziej, by ich dzieci zdrowo się rozwijały, w czym szczególnie pomaga sen. Co jednak robić, gdy już w wieku niemowlęcym mają problemy ze spaniem i zasypianiem, które nie przechodzą? Naprzeciw obu tym problemom przychodzi trening snu.
Od 4. miesiąca życia dziecko może zacząć doświadczać problemów ze snem: dzienne drzemki skracają się do 30-40 minut, a w nocy - zwłaszcza w drugiej połowie - pojawiają się częste pobudki z płaczem. Dotychczasowa rutyna przestaje działać: dziecko chce spać, ale nie potrafi. Ten trudniejszy okres wiąże się z naturalnym rozwojem mózgu i idącą za nim zmianą struktury snu. Większość dzieci “przestawia się” i po 1-2 tygodniach nocne kryzysy mijają, ale – jak wskazują badania – u co trzeciego dziecka problemy ze snem pozostają.
Problemy ze snem można rozwiązać. Nauka wspiera rodziców
Dla rodziców oznacza to niemal nieustanne wstawanie do dziecka, noszenie go, karmienie, korzystanie z urządzeń generujących szum, a często zasypianie wraz z nim. Do momentu, aż znów się przebudzi. Wystarczy kilka takich nocy, by czuwający rodzic poczuł się jak zombie, stąd też rozwiązanie problemu nieprzespanych nocy dziecka jest poszukiwane od dawna. Współczesne metody wspierające naukę samodzielnego snu nie polegają na wypłakiwaniu i pozostawianiu dziecka w samotności. Wręcz odwrotnie - przez proces zmian powinna przejść cała rodzina, a wsparcie rodziców przy nauce zasypiania jest niezbędne.
Współczesna nauka oferuje w takiej sytuacji konkretne rozwiązania na wyjście z “sennego kryzysu”. Podstawą jest prawidłowa higiena snu, czyli dopasowany do potrzeb dziecka rytm snu i czuwania, rytuały przedsenne i właściwie przygotowane miejsce snu. Te elementy wspierają naukę samodzielnego wyciszania się i zasypiania w łóżeczku. Zdaniem ekspertów od snu to kluczowa umiejętność, która pozwala zdrowo spać dzieciom po ukończeniu 4. miesiącu życia (oraz ich rodzicom).
- Jeżeli wyraźnie widzicie, że sen sprawia waszemu dziecku trudność, nie czekajcie, aż sytuacja sama ulegnie poprawie – przekonuje Monika Huntjens, Certyfikowana Konsultantka ds. Snu Dziecka i autorka książki “Dobry sen maluszka”. Ekspertka prowadząca fanpage o nazwie Wyspana Mama Online podkreśla, że dziecięca bezsenność behawioralna, która wiąże się z niewłaściwą higieną snu i/lub niewłaściwymi rozwiązaniami na zasypianie, wymaga konkretnych działań po stronie rodziców.
Ciemno i bezpiecznie. Dziecko w końcu nauczy się zasypiać samo
Naukowcy badający sen przekonują, że zmianę niekorzystnych nawyków okołosennych warto przeprowadzić stopniowo, zapewniając elementy dające dzieciom poczucie bezpieczeństwa. A obecność rodzica, szczególnie matki, jest najważniejszym z nich. - Nauka zasypiania to złożony proces, który pomaga połączyć błogie odczucia związane z sennością i zapadaniem w sen z coraz bardziej samodzielnym zasypianiem w łóżeczku. Wymaga to cierpliwości i czasu, tych zmian nie wymusimy musztrą – ocenia Huntjens.
Izabela Wysmyk, konsultantka snu prowadząca instagramowy profil Pani od Spania, podkreśla, że dobry sen dziecka wspierają rytuały – przytulenie, czytanie książeczki, ale też ograniczenie światła białego i niebieskiego pod koniec dnia (w tym w łazience). Ważna jest również temperatura w sypialni. - Nie przegrzewajmy dziecka, bo nawet jak będzie spało, to nie do końca się wyśpi. Chłodne rączki i nóżki nie oznaczają, że ono marznie: najlepiej sprawdzajmy kark i klatkę piersiową – mówi Wysmyk. Jak dodaje, kluczowe przy zdrowym śnie dziecka są też aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu.
Z okazji Dnia Dziecka za pośrednictwem formularza na stronach internetowych: wyspanamama.online oraz paniodspania.bookero.pl dostępne są darmowe konsultacje online z ekspertkami.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.