Na Politechnice Śląskiej uruchomiono Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.
02/02/23
Na Politechnice Śląskiej uruchomiono Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Orange Polska dostarczy sieć 5G
1 lutego 2023 r. APA Group udostępniła Politechnice Śląskiej swój unikatowy showroom technologiczny Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Podczas wydarzenia podpisano porozumienie z Orange Polska, które przewiduje wyposażenie obiektu oraz uczelnianego kampusu w ultraszybką sieć 5G.
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Testowa linia produkcyjna znajduje się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Skonstruowana jest z elementów ponad 20 kluczowych dostawców automatyki i robotyki dla przemysłu, a jej sercem jest popularna platforma IIoT (przemysłowego Internetu Rzeczy) NAZCA 4.0, która służy do inteligentnego zarządzania i optymalizacji automatyki w zakładzie produkcyjnym.
W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co dla firm jest olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologiom Przemysłu 4.0, jednak żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne.
-podkreśla dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group
Stacja produkcyjna pozwala zarówno na miejscu w murach uczelni, jak i w pełni przez Internet wybrać produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak AI, Big Data, machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (manager, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, czy zużycia energii i CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Tak szybka analiza danych, w tak szerokim zakresie nie była do tej pory możliwa.
Powitanie gości przez inteligentnego asystenta Centrum Testowania Przemysłu 4.0 APA Group w Politechnice Śląskiej
Otwarcie tej linii to jeden z ważniejszych elementów rozwijania technologii przemysłu w przyszłości, a także budowania kompetencji naszych zespołów badawczych, studentów, przyszłych pracowników. To również możliwość szerokiej współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z firmami zaawansowanych technologii.
-powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk
Showroom umożliwia umożliwia testowanie systemów bezpieczeństwa, systemów informatycznych, programowanie produkcji, modelowanie systemu produkcyjnego, przetwarzanie danych i wykorzystywanie ich do doskonalenia procesów.
Orange Polska wspiera rozwój technologii Przemysłu 4.0
Podczas uroczystego uruchomienia Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 trójstronnie został podpisany list intencyjny pomiędzy APA Group, Orange Polska oraz Politechniką Śląską w temacie zasilenia testowej stacji produkcyjnej i kampusu uczelnianego internetem sieci 5G. Dostawcę usług telekomunikacyjnych reprezentowała Małgorzata Ciechomska, Marketing & Sales Director of IoT and Smart Cities. Podkreślała wagę współpracy z jednostkami naukowymi i edukacyjnymi dla rozwoju czwartej rewolucji przemysłowej w Polsce.
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 jest otwarte, mogą z niego skorzystać zarówno studenci podczas zajęć dydaktycznych, czy realizowania projektów PBL, jak i pracownicy naukowi w swoich badaniach. Można tu przeprowadzać badania porównawcze, weryfikacyjne. Jest to też miejsce, które można wykorzystywać do promocji nauki.
-powiedziała dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego
Dodatkowe materiały:
1. https://youtu.be/4gUV6MGNPmg
2. https://youtu.be/WaFJUUA_T6o
APA Group jest liderem na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami. Posiada ponad 20 lat doświadczenia i dziesiątki udanych wdrożeń dla instytucji, osób prywatnych, gmin i zakładów przemysłowych na całym świecie. Wszystkie koncepcje technologii produktów i usług powstają w Gliwicach i stają się polską wizytówką na świecie. Do grona klientów należą tacy giganci światowego przemysłu jak: VW, Eisenmann, FIAT, OPEL, 3M, MAN, Amazon, DB Schenker, Tesla, czy prestiżowe uczelnie techniczne. Laureat Godła „Teraz Polska” za platformę do zarządzania i optymalizacji procesów automatyki budynkowej NAZCA. Od lat z sukcesami realizuje innowacyjne projekty z Politechniką Śląską i zaopatruje ją w technologie, czego efektem jest m.in. powstanie znanego w Polsce Leonardo Lab (www.leonardolab.pl) oraz Laboratorium Nowoczesnych Technik Sterowania na Wydziale Elektrycznym. Firma realizuje też projekty na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
www.apagroup.pl
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.