Nowe partnerstwo wesprze rozwój zrównoważonego podejścia w rachunkowości
Wspólny program AICPA & CIMA i Saïd Business School na Uniwersytecie Oksfordzkim przeznaczony dla wyższej kadry kierowniczej jest częścią planowanej szerszej współpracy strategicznej.
Nowe partnerstwo pomiędzy wiodącym stowarzyszeniem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej oraz najbardziej prestiżową uczelnią na świecie ma na celu wyposażenie specjalistów ds. finansów w narzędzia oraz wiedzę, które przyczynią się do przyjęcia przez firmy bardziej zrównoważonego podejścia i zwiększenia ich odpowiedzialności społecznej.
AICPA & CIMA, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, oraz Saïd Business School na Uniwersytecie Oksfordzkim zaoferują nowy program certyfikacyjny dla kadry zarządzającej w zakresie zrównoważonego rozwoju, przeznaczony dla specjalistów z zakresu księgowości i finansów.
Program, który ma wystartować jeszcze w tym roku, jest skierowany do kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla, jak dyrektorzy finansowi, członkowie zarządu czy główni księgowi. Będzie prowadzony online w ramach zajęć na żywo, zapewniając uczestnikom dostęp do wykładowców dysponujących światowej klasy doświadczeniem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i oferując wyjątkową możliwość budowania globalnej sieci kontaktów z osobami na zbliżonych stanowiskach. Absolwenci otrzymają certyfikat sygnowany wspólnie przez Oxford Saïd oraz AICPA & CIMA.
– Najprościej rzecz ujmując, ta fascynująca współpraca przyczyni się do poprawy świata, w którym żyjemy. Wybitni dydaktycy naszego wydziału wyposażą specjalistów z zakresu księgowości i finansów na całym świecie w umiejętności i wiedzę, które są niezbędne, aby móc w większym stopniu koncentrować uwagę przedsiębiorstw na ich wpływie społecznym i środowiskowym – podkreśla Soumitra Dutta, dziekan Saïd Business School.
– Nie mogę sobie wyobrazić bardziej odpowiedniego momentu, aby wprowadzić taki program, ponieważ stoimy wszyscy w obliczu realnych zagrożeń związanych z narastającym kryzysem klimatycznym.
– W miarę zbliżania się do stworzenia globalnych standardów zrównoważonego rozwoju pojawia się duże zapotrzebowanie na liderów księgowości i finansów, którzy potrafią z powodzeniem przeprowadzić swoje organizacje przez dramatyczny zwrot w kierunku większej przejrzystości wykraczającej poza tradycyjne wskaźniki finansowe – dodaje Andrew Harding FCMA, CGMA, Chief Executive – Management Accounting, AICPA & CIMA. – Nasz nowy program zapewni osobom, które odgrywają kluczową rolę w tej transformacji przedsiębiorstw umiejętności, których potrzebują, aby budować zaufanie u interesariuszy i dostarczać spójne, porównywalne informacje w celu rozwoju strategii i kształtowania decyzji związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Cele programu:
- wyposażenie aspirujących profesjonalistów w ekspertyzę oraz wiedzę merytoryczną i praktyczną, aby mogli wspierać i inicjować działania swoich organizacji w zakresie zrównoważonego rozwoju;
- zapewnienie obecnych i przyszłych pracodawców o dogłębnym zrozumieniu posiadaczy certyfikatu nt. tego, jak zrównoważony rozwój wpływa na zdolność ich organizacji do tworzenia długoterminowej wartości, wraz z implikacjami dla podejmowania decyzji i alokacji zasobów;
- pogłębienie zdolności specjalistów z zakresu księgowości i finansów do zastosowania swoich umiejętności biznesowych w kontekście zrównoważonego rozwoju, co będzie miało ogromny wpływ na modele biznesowe organizacji.
Absolwenci programu będą także mogli skorzystać z członkostwa w dynamicznej i wpływowej globalnej społeczności Oxford Saïd Elumni Network. – Z przyjemnością będziemy obserwować, jak ta społeczność rośnie dzięki uczestnikom programu, którzy kończąc studia, stworzą potężną sieć absolwentów zrównoważonego podejścia w rachunkowości i będą podtrzymywać kontakty zbudowane na rozwoju zawodowym i osobistym – podsumowuje Soumitra Dutta.
AICPA & CIMA i Oxford Saïd planują przyjrzeć się możliwościom stworzenia innych wspólnych programów dla wyższej kadry kierowniczej związanych z rachunkowością zarządczą i przyszłością finansów.
AICPA® & CIMA®, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, działają na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 689 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 196 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonemu rozwojowi.
American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej.
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.