EFNI Wiosna: „Przyszłość pracy, praca przyszłości” – edycja specjalna w Warszawie
Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej wymaga od Lewiatana – lidera organizacji pracodawców – włączenia się w debatę na temat priorytetów naszej prezydencji. W kwietniu organizujemy więc specjalną edycję Europejskiego Forum Nowych Idei dedykowaną szeroko pojętej problematyce przyszłości pracy. Spotykamy się w dniach 15-16 kwietnia w Warszawie. EFNI Wiosna organizowane jest niezależnie od - tradycyjnie planowanej na październik - 14. edycji EFNI w Sopocie.
Przyszłość pracy to jedno z najważniejszych wyzwań dla gospodarek Unii Europejskiej. Podczas wiosennej edycji EFNI spojrzymy na te kwestie z bardzo szerokiej perspektywy. Kluczowymi tematami zaplanowanych debat będą m.in.
- wyzwania europejskiego rynku pracy,
- wpływ transformacji cyfrowej – w tym sztucznej inteligencji – na rynek pracy,
- metody zapewnienia równych szans w zatrudnieniu, w kontekście wyzwań gospodarczych,
- skuteczne zarządzanie migracjami i strategie przyciągania talentów do Europy,
- metody aktywizacji zawodowej grup niedoreprezentowanych na rynku pracy,
- wyzwania demograficzne a przyszłość rynku pracy,
- dialog międzypokoleniowy i rola pokolenia Z,
- czynniki zwiększające konkurencyjność rynku pracy w Europie,
- poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jakie będą kompetencje przyszłości,
- rola dialogu społecznego oraz warunki do osiągnięcia spójności, równości i integracji na rynku pracy.
- Jest szereg wspólnych kwestii do rozwiązania, jak choćby kryzys demograficzny czy niedobory kadrowe, które stawiają w centrum zainteresowania migracje zarobkowe. Z drugiej strony, postępująca transformacja technologiczna – robotyzacja, automatyzacja i sztuczna inteligencja – zmieniają rynek pracy i tworzą nowe pola dyskusji: od kwalifikacji i kompetencji przyszłości, przez nowe regulacje, np. pracy platformowej, aż po zupełnie nowe modele pracy i zwiększanie konkurencyjności – mówi dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, twórczyni EFNI.
Udział w Forum zapowiedzieli m.in. ministrowie pracy z UE, ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Magdalena Sobkowiak Czarnecka, przedstawiciele BusinessEurope oraz liderzy opinii i eksperci z różnych dziedzin.
Wśród debat nie zabraknie rozmowy m.in. o filozoficznym sensie pracy czy dyskusji na temat rynku pracy widzianego oczami kobiet. Rozmowy Rannych Ptaszków zastąpią natomiast uwielbiane przez uczestników wieczorne dyskusje Nocnych Marków.
Poza szeroką debatą na temat przyszłości pracy wiosenne EFNI podejmie także próbę wsparcia polskich priorytetów na czas prezydencji w Radzie UE. Dzięki dialogowi wypracowane zostaną wspólne stanowiska europejskiego biznesu na kluczowe tematy dotyczące roli Europy oraz aktualnych wyzwań ekonomicznych i cywilizacyjnych.
- Z perspektywy europejskiej o wszystkich tych problemach i wyzwaniach musimy rozmawiać w ramach dialogu społecznego, który jest najlepszą europejską metodą poszukiwania rozwiązań i zawierania kompromisów – dodaje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Europejskie Forum Nowych Idei – Wiosna 2025
Przyszłość pracy, praca przyszłości
Warszawa, hotel Sofitel Warsaw Victoria
15-16 kwietnia 2025 r.
Rejestracja uczestników dostępna pod tym linkiem.
Akredytacje dla mediów dostępne tutaj.
Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.