EkoCentrum „Punkt Zwrotny” w Warszawie wyposażone przez szwedzką firmę Kinnarps
Kinnarps Polska
ul. Puławska 354/356
02-819 Warszawa
aleksandra.krawsz|kinnarps.pl| |aleksandra.krawsz|kinnarps.pl
+48 22 314 64 70
www.kinnarps.pl
Punkt Zwrotny mieści się w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 88, w słynnej bramie zakładów FSO (obecnie FSO Park). To 350 m2 przestrzeni stworzonej do edukacji klimatycznej zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Jest to pierwsze w Polsce miejsce o tym profilu zaprojektowane w innowacyjnej formule edukacyjnej z wykorzystaniem pokojów z zagadkami dotyczącymi zrównoważonej mody, gdzie odkrywając tajemnice „fast fashion”, można doświadczyć, czym jest cyrkularność w praktyce.
Wnętrza obiektu zostały zaprojektowane przez kolektyw Dziewczyny od Wystaw w składzie Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk, Katarzyna Similak, a dynamiczne ilustracje, które uzupełniają zadania w pokojach tematycznych zostały stworzone przez Kingę Offert. Jednym z partnerów tego przedsięwzięcia jest firma Kinnarps, która wyposażyła placówkę w ergonomiczne i przyjazne dla środowiska meble przeznaczone do sektora edukacyjnego.
Współpraca Kinnarps i Punktu Zwrotnego
Kinnarps wyposażył Punkt Zwrotny w meble przeznaczone do placówek oświatowych, które oprócz walorów estetycznych i użytkowych, niosą ważne proekologiczne przesłanie. Zrównoważony rozwój stanowi część DNA firmy Kinnarps, dlatego współpraca z Punktem Zwrotnym jest ważna ze względu na wspólną misję edukacyjną i promowanie proekologicznych postaw.
Popularyzacja idei cyrkularności ma na celu zminimalizowanie marnotrawstwa zasobów, ograniczenie emisji i unikanie produkcji odpadów poprzez zamykanie cyklu życia produktów oraz surowców. Uświadamia konieczność przekształcenia gospodarki z linearnego modelu ("wyprodukuj, użyj, wyrzuć") w taki, w którym produkty i materiały są wykorzystywane jak najdłużej, a po zakończeniu swojego cyklu życia są ponownie przetwarzane i wykorzystywane w nowych cyklach.
Kinnarps i Punkt Zwrotny łączą wspólne wartości, takie jak cyrkularność, odpowiedzialność i misja edukacyjna. Cieszymy się, że w naszym EkoCentrum korzystamy z mebli i rozwiązań pięknych i trwałych, które wyróżniają się stosowaniem certyfikowanych tkanin, przemyślanych rozwiązań ograniczających wpływ na środowisko, a także mają na uwadze zamykanie obiegu. Wspólnie edukujemy i promujemy podejmowanie świadomych decyzji zakupowych – podkreśla pomysłodawczyni Punktu Zwrotnego, Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt.
Nieprzypadkowe meble
Wybór mebli do tego projektu był dobrze przemyślany. Poza funkcją użytkową produkty Kinnarps uzupełniają narrację edukacyjną EkoCentrum. Wybrane meble prezentują przykłady wykorzystania surowców pochodzących z recyklingu, a także przedłużania żywotności produktów w duchu zrównoważonego rozwoju, który stanowi jeden ze strategicznych fundamentów marki Kinnarps.
Wykorzystane w strefie spotkań pufy Fields to elementy poekspozycyjne, które zgodnie z ideą zrównoważonej cyrkularności przetapicerowano, by pasowały do koncepcji kolorystycznej wnętrza zaproponowanej przez Dziewczyny od Wystaw. W innych meblach zastosowanych w tej przestrzeni użyte są materiały pochodzące z recyklingu. Na przykład blaty stolików Tinnef są wykonane z plastikowych opakowań po kosmetykach, nabiale lub cateringu, zaś wykończenie stołków Patch pochodzi ze ścinków tkanin tapicerskich z produkcji innych mebli. Wypełnienie paneli akustycznych Prim stanowi materiał Re:fill produkowany z odpadów tekstylnych z produkcji własnej oraz tworzywa z butelek PET.
Na etapie wyboru mebli i tapicerek korzystałyśmy z showroomu Kinnarps i przy wsparciu przedstawicieli marki wybrałyśmy produkty i materiały spośród szerokiego wachlarza dostępnych rozwiązań. Wybrane elementy wyposażenia wykorzystują w dużej mierze surowce z recyclingu, co świetnie wpisuje się w narrację Punktu Zwrotnego, w którym poruszamy tematy związane z przemysłem tekstylnym – mówi Joanna Góra-Raurowicz, projektantka i producentka EkoCentrum Punkt Zwrotny
Co warte podkreślenia wszystkie tapicerki zastosowane w meblach dostarczonych przez Kinnarps posiadają certyfikaty ekologiczne, które gwarantują bezpieczne użytkowanie w placówkach edukacyjnych.
Meble z misją
Podczas tworzenia koncepcji EkoCentrum projektantkom zależało nam na tym, by wykorzystane w aranżacji produkty odzwierciedlały misję Punktu Zwrotnego - były trwałe, funkcjonalne, wysokiej jakości i powstawały w etyczny sposób, w procesach jak najbardziej neutralnych dla środowiska. Dzięki temu także przestrzeń pełni rolę edukacyjną, pokazując młodym ludziom realne przykłady gospodarki obiegu zamkniętego.
W naszej ocenie meble Kinnarps spełniły wszystkie te warunki, a koncepcja zrównoważonej cyrkularności realizowana przez firmę jest odpowiedzialną reakcją na obecną sytuację. Kinnarps wyróżnia się na tle konkurencji zrozumieniem sytuacji środowiskowej i wdrożeniem wielu rozwiązań, które są zgodne z koncepcją obiegu zamkniętego. Kinnarps wprost sygnalizuje klientom, by kupowali rozważnie, a ich decyzje zakupowe były podyktowane realną potrzebą. Kinnarps jest doskonałym przykładem, że dzięki ponadczasowemu wzornictwu oraz trwałym materiałom, realizacja takiego podejścia jest możliwa! – podsumowuje Joanna Góra-Raurowicz.
Wypracowana wspólnie koncepcja świetnie sprawdza się w użytkowaniu, a wybrane elementy dostosowują się do potrzeb zróżnicowanych grup odwiedzających EkoCentrum Punkt Zwrotny. Niesłabnące zainteresowanie grup młodzieży szkolnej i wypełniony kalendarz rezerwacji świadczą o tym, że takie miejsce jak Punkt Zwrotny było bardzo potrzebne.
Więcej informacji na temat EkoCentrum można znaleźć na stronie punktzwrotny.com
Fakty
Klient: EkoCentrum Punkt Zwrotny
Lokalizacja: Warszawa, ul. Jagiellońska 88, FSO Park
Pomysł: Mamy projekt – Małgorzata Żmijska, Joanna Studzińska
Projekt: Dziewczyny od Wystaw - Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk, Katarzyna Similak
Metraż: 350 m2
Termin realizacji: wrzesień 2023
Zdjęcia: Fotomohito

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.