Enefit Green w kwietniu wyprodukował 112 GWh energii elektrycznej
Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia pozyskująca energię z OZE, wyprodukował w kwietniu 112 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Na wolumen produkcji wpłynęły korzystniejsze niż zazwyczaj o tej porze roku warunki wiatrowe. Większość produkcji pochodziła z 20 farm wiatrowych spółki w Estonii i na Litwie.
Taka ilość produkcji wystarczyłaby na pokrycie średniego rocznego zapotrzebowania prawie 37 000 gospodarstw domowych.
Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green, ocenił kwietniową produkcję energii elektrycznej jako bardzo dobrą. – Nie możemy kontrolować warunków wiatrowych, ale możemy zwiększyć niezawodność turbin i dążymy do tego każdego dnia. Do wzrostu efektywności przyczyniło się przede wszystkim cyfrowe rejestrowanie i przetwarzanie danych produkcyjnych – skomentował Kärmas.
Za szczególnie korzystne czynniki Kärmas uznał trend rynkowy, który wspiera dalszy rozwój energetyki wiatrowej, zawarte długoterminowe umowy na zakup energii odnawialnej z firmami we wszystkich krajach bałtyckich. – Kontrakty sprzedaży z przedpłatą przyspieszają plany rozwoju Enefit Green. Miło jest widzieć, że ponad sto firm zrobiło krok w kierunku czystszej przyszłości – powiedział Kärmas.
Wydajność 112 GWh w kwietniu obejmuje nie tylko estońskie i litewskie farmy wiatrowe, ale również wolumeny produkcji parków słonecznych w Estonii i Polsce, elektrociepłowni Iru, Paide, Valka i Broceni, elektrowni wodnej Keila-Joa oraz rozwiązania w zakresie energii odnawialnej na wyspie Ruhnu.
Produkcja energii cieplnej przez Enefit Green w elektrociepłowniach Iru i Paide w Estonii i na Łotwie wyniosła 48 GWh.
W sumie w pierwszych czterech miesiącach tego roku Enefit Green wyprodukował 413 GWh energii elektrycznej i 224 GWh energii cieplnej.
Enefit Green posiada 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 36 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce, fabrykę peletu na Łotwie oraz instalację OZE na wyspie Ruhnu.
Na terenie Polski Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW. Grupa Eesti Energia ma ambicje zwiększenia produkcji zielonej energii w Polsce i planuje kolejne inwestycje w tym obszarze, głównie w zakresie energii słonecznej.
***
Więcej o Enefit i Eesti Energia
Ambicją Grupy Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i wdrażaniu zielonej rewolucji poprzez oferowanie wygodnej i zrównoważonej gamy rozwiązań energetycznych. Firma jest wiodącym producentem energii wiatrowej w krajach bałtyckich i jednym z niewielu producentów paliw płynnych w Europie. Eesti Energia zatrudnia 4 555 osób. Przychody ze sprzedaży Grupy w 2020 roku wyniosły 834 mln euro.
Więcej informacji o Enefit na: www.enefit.pl, Linkedin, Facebook

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.