Komunikaty PR

18 lat Fundacji E.ON w Polsce

2023-12-06  |  12:00

Założona w 2005 roku Fundacja E.ON w Polsce właśnie osiągnęła „pełnoletność”. Mimo to wciąż poszukuje nowych możliwości skutecznej pomocy potrzebującym. Prowadzi działania charytatywne, edukacyjne i prozdrowotne głównie na terenie Warszawy. Aby skutecznie realizować swoje cele, współpracuje z organizacjami miejskimi i pozarządowymi.

 

Już pierwsze programy Fundacji E.ON w Polsce opierały się na analizie potrzeb społeczności z najbliższego sąsiedztwa. Jeden z nich, „Oświecona Warszawa”, powstał w odpowiedzi na raport „Warszawska Mapa Bezpieczeństwa” przygotowany przez Komendę Policji i Urząd Miasta. Wskazał on, że oświetlenie jest jednym z najważniejszych czynników, jakie wpływają na poczucie bezpieczeństwa. W badaniu opinii publicznej aż 85% mieszkańców stolicy stwierdziło, że czułoby się pewniej w miejscach gdzie są latarnie. Dlatego Fundacja w 10 lokalizacjach stolicy zamontowała 100 latarni.

 

Sport i edukacja

 

Od początku działalności Fundacji E.ON w Polsce ważnym obszarem jest wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży oraz wyrównywanie ich szans. Prowadzone przez wiele lat projekty cieszą się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą konkretne dane. Jedną z takich inicjatyw był program „Orliki”. W jego ramach nieprzerwanie przez 7 lat około pół setki uzdolnionych piłkarzy z najuboższych rodzin otrzymywało co roku wsparcie w postaci sprzętu sportowego i dofinansowania do wyjazdów wakacyjnych.

 

Fundacja z sukcesem realizuje również programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczące bezpiecznego i efektywnego korzystania z energii. Z pomysłem debiutanckiej inicjatywy „Bezpieczna energia”, która trwała aż do 2012 roku, wyszli pracownicy pogotowia technicznego. Podczas pierwszej edycji projektu, w roku szkolnym 2005/2006, Fundacja przeprowadziła ponad 340 lekcji na temat bezpiecznego korzystania z elektryczności w około 100 warszawskich szkołach podstawowych. Projekt cieszył się doskonałymi opiniami, czego dowodem była nie tylko jego popularność, ale także nagrody tj. Złoty OTIS 2009, nominacje w konkursie „Złote spinacze 2008” czy „SABRE 2008”.

 

W kolejnych latach Fundacja opracowywała i realizowała nowe działania edukacyjne. W pięciu edycjach programu „Power Box”, prowadzonego we współpracy z Centrum Nauki Kopernik, wzięli udział nauczyciele z ok. 450 szkół. Natomiast w 250 warsztatach „Liczę się z energią”, które współtworzyła Krajowa Agencja Poszanowania Energii, wzięło udział łącznie ok. 4900 uczniów i nauczycieli.

 

Zaangażowani w pomoc

 

Znaczącym obszarem działań Fundacji jest pomoc potrzebującym.

 

Historia naszego zaangażowania społecznego zaczyna się w roku 2009 – mówi Joanna Kępczyńska, członkini Zarządu Fundacji E.ON w Polsce, od lat promująca ideę wolontariatu pracowniczego. – Wówczas wraz z Centrum Wolontariatu zorganizowaliśmy pierwszą akcję. Odnowiliśmy pomieszczenia Domu Samotnej Matki na ul. Szymanowskiego i właściwie powołaliśmy Program Companius, w którym to pracownicy spółek z Grupy E.ON zgłaszali projekty na dofinansowanie ważnej z ich perspektywy inicjatywy.  

 

 

W 2020 roku, w związku z pandemią COVID-19, działania wolontariackie zostały dostosowane do bieżących potrzeb. Skoncentrowały się m.in. na wsparciu szpitali, fundacji oraz dostarczaniu pomocy dla seniorów i osób potrzebujących. Dziś Fundacja E.ON w Polsce aktywnie reaguje na bieżące wydarzenia, jak choćby wojna w Ukrainie czy klęski żywiołowe. Przekazuje na rzecz poszkodowanych środki finansowe i organizuje zbiórki rzeczowe.

 

Klimat na wsparcie i opiekę

 

W czasach, gdy kwestie środowiskowe i zmiany klimatu stają się coraz bardziej istotne, Fundacja E.ON w Polsce planuje stopniowo rozwijać działania w tych obszarach. Nie zapomina jednak o ciągłym wsparciu dla tych, którzy tego potrzebują. Jej opieką obejmowani są podopieczni takich instytucji, jak Powiślańska Fundacja Społeczna, Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci czy Ośrodek Wsparcia dla Kobiet z Dziećmi i Kobiet w Ciąży „Etezja". Wolontariusze Fundacji organizują dla nich okolicznościowe wydarzenia, przygotowują wyprawki szkolne i pomagają im zmagać się z codziennymi wyzwaniami.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Cena ciepła w Elblągu - co na nią wpływa? Biuro prasowe
2024-02-15 | 14:00

Cena ciepła w Elblągu - co na nią wpływa?

Na ceny ciepła oddziałuje kilka czynników, między innymi koszty paliwa. Od zeszłego roku duży wpływ na to mają również zapisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach w
Energetyka Elastyczność sieci szansą na energię elektryczną dostępną wszędzie
2024-02-15 | 13:00

Elastyczność sieci szansą na energię elektryczną dostępną wszędzie

Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i usług. Umożliwiają one zmienne kierunki przepływu energii elektrycznej, wspierają wzrost
Energetyka Wpadamy w lukę węglową. Gaz w polskiej energetyce zawodowej może być ratunkiem
2024-02-14 | 12:00

Wpadamy w lukę węglową. Gaz w polskiej energetyce zawodowej może być ratunkiem

OZE stopniowo zazieleniają polski miks energetyczny, a udziały węgla w produkcji energii elektrycznej spadają. Czy to powód do radości? Nie w przypadku Polski. Niestety ta zmiana

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Coraz gorsza kondycja psychiczna polskich nastolatków. Szkoły potrzebują narzędzi, żeby reagować na depresję i kryzysowe sytuacje

Stan psychiczny dzieci i młodzieży w Polsce się pogarsza. – W polskich szkołach brakuje psychologów, często też wrażliwości i wsparcia. A jeśli dziecko nie będzie mieć go w domu, to tym bardziej powinno mieć je w szkole – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji. – Statystyki pokazują, że w Polsce na depresję cierpi 2 proc. dzieci w wieku 6–12 lat i aż 20 proc. w grupie młodzieńczej – mówi Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed. Na te niepokojące dane w ostatnich latach wpłynęły m.in. izolacja spowodowana pandemią, sytuacja geopolityczna zaburzająca poczucie bezpieczeństwa. To dodatkowo nakłada się na sytuacje kryzysowe w domu czy szkole. Fundacja Adamed nawiązała współpracę z ekspertami serwisu Życie warte jest rozmowy, a efektem tego partnerstwa program Wspierająca Szkoła, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych.

Zagranica

Dwa lata po wybuchu wojny zainteresowanie Polaków pomocą dla Ukraińców jest dużo mniejsze. Potrzeby się zmieniły, ale wciąż są poważne

Po dwóch latach wojny w Ukrainie zainteresowanie Polaków pomaganiem jest dużo mniejsze niż na początku konfliktu. Jednak ta pomoc wciąż jest bardzo potrzebna, ponieważ z każdym dniem rośnie liczba poszkodowanych i strat wywołanych wojną, a w Polsce nadal pozostaje około miliona ukraińskich uchodźców. – Istotnym wyzwaniem są w tej chwili zagadnienia związane z ich integracją. Koncentrujemy się też na pomocy tym uchodźcom z Ukrainy, którzy są osobami naprawdę potrzebującymi, czyli na matkach samotnie wychowujących kilkoro dzieci, osobach starszych czy z niepełnosprawnościami – mówi Michał Mikołajczyk, członek zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Firma

Polski rynek IT cierpi na niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Podnoszenie kompetencji cyfrowych kobiet mogłoby częściowo zaradzić tym brakom

Branża IT, która cierpi na niedobór pracowników, wciąż ma słabą reprezentację kobiet. 40 proc. respondentek podkreśla, że ich firmy w ogóle nie zatrudniają kobiet w działach IT, a tylko 15,5 proc. wskazuje, że kobiety zajmują w nich stanowiska kierownicze lub zarządzające – wynika z badania „Wyzwania kobiet w zakresie cyfryzacji i bezpieczeństwa cyfrowego”. Czynnikiem, który mógłby zwiększyć udział kobiet na tym rynku jest podnoszenie ich kompetencji cyfrowych i szkolenia umożliwiające przebranżowienie. Bez tego trudno będzie spełnić cel z rządowego programu, by do końca dekady co trzeci pracownik na rynku ICT był kobietą. Szczególnie ważnym obszarem takich działań powinno być cyberbezpieczeństwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.