Komunikaty PR

„Chrust plus” – zaplanowany fokus na niedocenianą biomasę?

2022-07-01  |  15:55
Biuro prasowe
Kontakt
Inga Ryfka
Agencja Face IT

Bagatela 10
00-585 Warszawa
i.ryfka|agencjafaceit.pl| |i.ryfka|agencjafaceit.pl
790393471
https://agencjafaceit.pl/

Niedawno wydane oświadczenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki na temat pozyskiwania drewna z terenów lasów wywołało w opinii publicznej głośną dyskusję. Wskazanie na wykorzystanie chrustu na opał jako alternatywę wobec wysokich cen energii nie jest przychylnie odbierane przez społeczeństwo w aspekcie wsparcia finansowego rodaków w trudnej sytuacji. Warto jednak przy okazji tego dyskursu przyjrzeć się innej stronie medalu, czyli efektywnego ogrzewania drewnem, które jest doceniane w Europie Zachodniej.

Biomasa to materiał energetyczny pochodzących z ulegających biodegradacji część produktów i  odpadów. Stanowi najstarsze, najłatwiejsze i najszerzej wykorzystywane odnawialne źródło energii. Do biomasy roślinnej zalicza się m.in. drewno, ale również odpadki drzewne z produkcji lub inne rodzaje masy pochodzenia roślinnego np. pellet czy brykiet, a nawet słomę. Zastosowanie jej w energetyce lokalnej rozwiązuje problemy ubóstwa energetycznego. Drewno jako własne, krajowe źródło energii pozwala na niezależność i zapewnienie swoim mieszkańcom stabilności finansowej. Sezon grzewczy niedawno się skończył, ale jak widać po gorącej dyskusji „Chrust Plus”, temat energii do ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych nie słabnie.

- Polscy naukowcy i ekolodzy, idąc za polityką grzewczą stosowaną na Zachodzie, chcą przeforsować pewne zmiany w ustawodawstwie dotyczącym systemów ogrzewania. Za doskonały przykład przytaczają Wiedeń, uznawany za jedno z najlepszych miast do życia w Europie. W stolicy Austrii wprowadzono zakaz instalacji urządzeń grzewczych na gaz ziemny, podczas gdy istnieją dopłaty na te do palenia biomasy. Odnawialne źródła energii nie zwiększają ilości CO2 w powietrzu i nie wpływają negatywnie na klimat. W tym mieście nie odnotowuje się smogu. Przypuszczamy, że za kilka lat znów w naszym kraju będzie moda na OZE, a za trend na ogrzewanie gazem słono zapłacimy – mówi Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne.

Rosnące w zatrważającym tempie ceny paliw i energii dały już o sobie znać w poprzednim sezonie grzewczym. Biomasa jest tańsza od paliw kopalnianych i co ważne nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i jakość powietrza. Korzystanie z niej efektywnie zostawia po sobie ułamek śladu węglowego. Na opał trafia wiele drewna, pozyskiwanego nie z lasów, a z przemysłu obróbki drewna. Gorszej jakości drewno, zdeformowane formy drewna czy niektóre gatunki roślin stanowią cenne źródło energii. Na zrównoważone ogrzewanie zwraca uwagę kampania społeczna „Drewno Pozytywna Energia”, której misją jest edukacja w zakresie ekologicznego spalania biomasy drzewnej, zgodnej z polityką klimatyczną UE.

- Drewno spala się neutralnie pod względem CO2. Problem stanowią pyłki, ale są one generowane przez przestarzałe systemy grzewcze, które nie spełniają już wymagań nowoczesnej technologii ogrzewania drewnem. Zachęcamy do ich wymiany, ale również edukujemy w zakresie ogrzewania biomasą. Nowe urządzenia są nisko emisyjne, nowe wydajne systemy zużywają mniej paliwa. Naszym celem jest, by każde gospodarstwo domowe w Polsce w efektywny sposób wykorzystywało biomasę, zapewniając sobie przy tym stabilność i bezpieczeństwo. Drewno to najstarsze i najbardziej ekologiczne paliwo świata, jednak tak jak diament wymaga odpowiedniej obróbki. My uczymy jak to robić we właściwy sposób – podsumowuje Dariusz Marciniak, jeden z pomysłodawców kampanii „Drewno Pozytywna Energia”.

Eksperci związani z kampanią zwracają uwagę na tzw. mały obieg biomasy - czyli spalanie sortymentów drewna pozyskiwanego z Lasów Państwowych, które nie nadają się do wykorzystania w budownictwie lub w przemyśle drzewnym. Co jest również istotne w zrównoważonym spalaniu drewna?  Nie powinno być ono transportowane na duże odległości, a  jego spalanie w celach grzewczych odbywać się powinno w  urządzeniach nie wytwarzających szkodliwych emisji. Takie urządzenia to m.in. spełniające kryteria ekoprojektu kominki i konstrukcje zduńskie. Drewno na opał należy również odpowiednio przygotować, w szczególności chodzi o jego wilgotność (nie więcej niż 20%).

Więcej informacji na temat, jak efektywnie wykorzystywać drewno kawałkowe i biomasę jako źródło ogrzewania przeczytamy na: https://ogrzewamydrewnem.wordpress.com/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face IT
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.