„Chrust plus” – zaplanowany fokus na niedocenianą biomasę?
Agencja Face IT
Bagatela 10
00-585 Warszawa
i.ryfka|agencjafaceit.pl| |i.ryfka|agencjafaceit.pl
790393471
https://agencjafaceit.pl/
Niedawno wydane oświadczenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki na temat pozyskiwania drewna z terenów lasów wywołało w opinii publicznej głośną dyskusję. Wskazanie na wykorzystanie chrustu na opał jako alternatywę wobec wysokich cen energii nie jest przychylnie odbierane przez społeczeństwo w aspekcie wsparcia finansowego rodaków w trudnej sytuacji. Warto jednak przy okazji tego dyskursu przyjrzeć się innej stronie medalu, czyli efektywnego ogrzewania drewnem, które jest doceniane w Europie Zachodniej.
Biomasa to materiał energetyczny pochodzących z ulegających biodegradacji część produktów i odpadów. Stanowi najstarsze, najłatwiejsze i najszerzej wykorzystywane odnawialne źródło energii. Do biomasy roślinnej zalicza się m.in. drewno, ale również odpadki drzewne z produkcji lub inne rodzaje masy pochodzenia roślinnego np. pellet czy brykiet, a nawet słomę. Zastosowanie jej w energetyce lokalnej rozwiązuje problemy ubóstwa energetycznego. Drewno jako własne, krajowe źródło energii pozwala na niezależność i zapewnienie swoim mieszkańcom stabilności finansowej. Sezon grzewczy niedawno się skończył, ale jak widać po gorącej dyskusji „Chrust Plus”, temat energii do ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych nie słabnie.
- Polscy naukowcy i ekolodzy, idąc za polityką grzewczą stosowaną na Zachodzie, chcą przeforsować pewne zmiany w ustawodawstwie dotyczącym systemów ogrzewania. Za doskonały przykład przytaczają Wiedeń, uznawany za jedno z najlepszych miast do życia w Europie. W stolicy Austrii wprowadzono zakaz instalacji urządzeń grzewczych na gaz ziemny, podczas gdy istnieją dopłaty na te do palenia biomasy. Odnawialne źródła energii nie zwiększają ilości CO2 w powietrzu i nie wpływają negatywnie na klimat. W tym mieście nie odnotowuje się smogu. Przypuszczamy, że za kilka lat znów w naszym kraju będzie moda na OZE, a za trend na ogrzewanie gazem słono zapłacimy – mówi Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne.
Rosnące w zatrważającym tempie ceny paliw i energii dały już o sobie znać w poprzednim sezonie grzewczym. Biomasa jest tańsza od paliw kopalnianych i co ważne nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i jakość powietrza. Korzystanie z niej efektywnie zostawia po sobie ułamek śladu węglowego. Na opał trafia wiele drewna, pozyskiwanego nie z lasów, a z przemysłu obróbki drewna. Gorszej jakości drewno, zdeformowane formy drewna czy niektóre gatunki roślin stanowią cenne źródło energii. Na zrównoważone ogrzewanie zwraca uwagę kampania społeczna „Drewno Pozytywna Energia”, której misją jest edukacja w zakresie ekologicznego spalania biomasy drzewnej, zgodnej z polityką klimatyczną UE.
- Drewno spala się neutralnie pod względem CO2. Problem stanowią pyłki, ale są one generowane przez przestarzałe systemy grzewcze, które nie spełniają już wymagań nowoczesnej technologii ogrzewania drewnem. Zachęcamy do ich wymiany, ale również edukujemy w zakresie ogrzewania biomasą. Nowe urządzenia są nisko emisyjne, nowe wydajne systemy zużywają mniej paliwa. Naszym celem jest, by każde gospodarstwo domowe w Polsce w efektywny sposób wykorzystywało biomasę, zapewniając sobie przy tym stabilność i bezpieczeństwo. Drewno to najstarsze i najbardziej ekologiczne paliwo świata, jednak tak jak diament wymaga odpowiedniej obróbki. My uczymy jak to robić we właściwy sposób – podsumowuje Dariusz Marciniak, jeden z pomysłodawców kampanii „Drewno Pozytywna Energia”.
Eksperci związani z kampanią zwracają uwagę na tzw. mały obieg biomasy - czyli spalanie sortymentów drewna pozyskiwanego z Lasów Państwowych, które nie nadają się do wykorzystania w budownictwie lub w przemyśle drzewnym. Co jest również istotne w zrównoważonym spalaniu drewna? Nie powinno być ono transportowane na duże odległości, a jego spalanie w celach grzewczych odbywać się powinno w urządzeniach nie wytwarzających szkodliwych emisji. Takie urządzenia to m.in. spełniające kryteria ekoprojektu kominki i konstrukcje zduńskie. Drewno na opał należy również odpowiednio przygotować, w szczególności chodzi o jego wilgotność (nie więcej niż 20%).
Więcej informacji na temat, jak efektywnie wykorzystywać drewno kawałkowe i biomasę jako źródło ogrzewania przeczytamy na: https://ogrzewamydrewnem.wordpress.com/
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.