Danfoss wspiera nowe inicjatywy energetyczne
Półtora miliona termostatów rocznie – to jedno z najnowszych rozwiązań, jakie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wykorzystają w walce z obecnym kryzysem energetycznym. Taki przekaz płynie z wydanego przez Biały Dom wspólnego oświadczenia obu liderów.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Europa może zaoszczędzić 10 miliardów metrów sześciennych gazu, za każdym razem, gdy obniżymy temperaturę w naszych domach o jeden stopień Celsjusza – jest to możliwe jedynie wtedy, gdy dom wyposażony jest w termostaty. Niestety, 70 milionów europejskich gospodarstw domowych nadal nie dysponuje tymi urządzeniami. Temu właśnie wyzwaniu sprostać mają pierwsze działania wynikające z nowego porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.
„Danfoss to jedna z wiodących firm w dziedzinie zielonych, efektywnych energetycznie technologii. Wspólne oświadczenie USA i UE to krok we właściwym kierunku”, powiedział Martin Rossen, starszy wiceprezes Communication & Sustainability w Danfoss.
„Wiemy, że najtańszym, najszybszym i najbardziej ekologicznym sposobem na przeprowadzenie Europy przez obecny kryzys energetyczny jest rozsądne i inteligentne wykorzystanie energii. A w kontekście aktualnej sytuacji związanej z działaniami Rosji, takie działania są również najbezpieczniejsze. Dlatego też fakt, że efektywność energetyczna stała się jedną z najważniejszych kwestii w stosunkach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską jest bardzo dobrą wiadomością. To bardzo ważne, że zarówno Joe Biden, jak i Ursula von der Leyen popierają kwestię efektywności energetycznej jako rozwiązania dla obecnej sytuacji”, dodał Martin Rossen.
Według europejskiego stowarzyszenia Eu.bac (European Building Automation Controls Association), instalacja termostatów we wszystkich gospodarstwach domowych może przynieść oszczędności rzędu 160 TWh.
Wyposażając wszystkie budynki w Europie w podstawową infrastrukturę grzewczą, w tym termostaty, można obniżyć zużycie gazu o 34% w ciągu kolejnych 5 lat.
Mimo, że ponowna koncentracja na kwestii efektywności energetycznej zarówno ze strony USA, jak i UE, napawa optymizmem, Martin Rossen twierdzi, że konieczne jest, aby to porozumienie prowadziło do kolejnych takich inicjatyw w przyszłości.
„Półtora miliona termostatów rocznie to dość dobra liczba, ale chcielibyśmy, aby w obszarze efektywności energetycznej ambicje były jeszcze większe. Około 500 milionów grzejników na terenie Unii Europejskiej wyposażonych jest w zawory manualne. Jednakże wykorzystanie inteligentnych głowic termostatycznych może zapewnić ogromne oszczędności energii, tym samym zmniejszając nasze uzależnienie od gazu. Tak więc wspólne oświadczenie obu liderów stanowi dobry pierwszy krok, ale potencjał w tym obszarze jest znacznie większy”, dodał Martin Rossen.
Fakty – inteligentne termostaty
Porozumienie pomiędzy USA i UE ma na celu zachęcanie do oszczędzania energii, dzięki montażowi 1,5 miliona inteligentnych termostatów, które automatycznie sterują temperaturą w pomieszczeniu. Urządzeniami można sterować za pomocą aplikacji w telefonie, kontrolując temperaturę w domu i tym samym generując oszczędności, nawet podczas nieobecności w domu.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.