Danfoss wspiera nowe inicjatywy energetyczne
Półtora miliona termostatów rocznie – to jedno z najnowszych rozwiązań, jakie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wykorzystają w walce z obecnym kryzysem energetycznym. Taki przekaz płynie z wydanego przez Biały Dom wspólnego oświadczenia obu liderów.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Europa może zaoszczędzić 10 miliardów metrów sześciennych gazu, za każdym razem, gdy obniżymy temperaturę w naszych domach o jeden stopień Celsjusza – jest to możliwe jedynie wtedy, gdy dom wyposażony jest w termostaty. Niestety, 70 milionów europejskich gospodarstw domowych nadal nie dysponuje tymi urządzeniami. Temu właśnie wyzwaniu sprostać mają pierwsze działania wynikające z nowego porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.
„Danfoss to jedna z wiodących firm w dziedzinie zielonych, efektywnych energetycznie technologii. Wspólne oświadczenie USA i UE to krok we właściwym kierunku”, powiedział Martin Rossen, starszy wiceprezes Communication & Sustainability w Danfoss.
„Wiemy, że najtańszym, najszybszym i najbardziej ekologicznym sposobem na przeprowadzenie Europy przez obecny kryzys energetyczny jest rozsądne i inteligentne wykorzystanie energii. A w kontekście aktualnej sytuacji związanej z działaniami Rosji, takie działania są również najbezpieczniejsze. Dlatego też fakt, że efektywność energetyczna stała się jedną z najważniejszych kwestii w stosunkach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską jest bardzo dobrą wiadomością. To bardzo ważne, że zarówno Joe Biden, jak i Ursula von der Leyen popierają kwestię efektywności energetycznej jako rozwiązania dla obecnej sytuacji”, dodał Martin Rossen.
Według europejskiego stowarzyszenia Eu.bac (European Building Automation Controls Association), instalacja termostatów we wszystkich gospodarstwach domowych może przynieść oszczędności rzędu 160 TWh.
Wyposażając wszystkie budynki w Europie w podstawową infrastrukturę grzewczą, w tym termostaty, można obniżyć zużycie gazu o 34% w ciągu kolejnych 5 lat.
Mimo, że ponowna koncentracja na kwestii efektywności energetycznej zarówno ze strony USA, jak i UE, napawa optymizmem, Martin Rossen twierdzi, że konieczne jest, aby to porozumienie prowadziło do kolejnych takich inicjatyw w przyszłości.
„Półtora miliona termostatów rocznie to dość dobra liczba, ale chcielibyśmy, aby w obszarze efektywności energetycznej ambicje były jeszcze większe. Około 500 milionów grzejników na terenie Unii Europejskiej wyposażonych jest w zawory manualne. Jednakże wykorzystanie inteligentnych głowic termostatycznych może zapewnić ogromne oszczędności energii, tym samym zmniejszając nasze uzależnienie od gazu. Tak więc wspólne oświadczenie obu liderów stanowi dobry pierwszy krok, ale potencjał w tym obszarze jest znacznie większy”, dodał Martin Rossen.
Fakty – inteligentne termostaty
Porozumienie pomiędzy USA i UE ma na celu zachęcanie do oszczędzania energii, dzięki montażowi 1,5 miliona inteligentnych termostatów, które automatycznie sterują temperaturą w pomieszczeniu. Urządzeniami można sterować za pomocą aplikacji w telefonie, kontrolując temperaturę w domu i tym samym generując oszczędności, nawet podczas nieobecności w domu.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.