Enefit Green wybuduje farmę wiatrową w Finlandii
Enefit Green, spółka wchodząca w skład grupy Eesti Energia i największy producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich, wybuduje farmę wiatrową Tolpanvaara o mocy 72 MW w Finlandii. Wartość inwestycji wyniesie 82,9 mln euro, a proces budowy rozpocznie się w pierwszym kwartale 2022 roku.
Farma wiatrowa Tolpanvaara będzie się składać z 13 turbin dostarczonych przez firmę Nordex. Jej uruchomienie planowane jest na koniec 2023 roku. Przewidywany poziom rocznej produkcji energii elektrycznej ma wynieść ok. 250 GWh. Enefit Green nabył projekt Tolpanvaara od fińskiej państwowej spółki zarządzającej lasami Metsähallitus w 2020 roku. Spółka podpisała również długoterminową umowę odkupu energii elektrycznej w modelu PPA (ang. Power Purchase Agreement) obejmującą 60% przewidywanej produkcji farmy Tolpanvaara w ciągu pierwszych siedmiu lat jej działalności.
Inwestycja w Finlandii umożliwi grupie Eesti Energia realizację planu rozwoju produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w tym, co najmniej podwojenie zainstalowanej mocy wytwórczej do 1 100 MW do 2025 roku. W ubiegłym roku grupa Eesti Energia podjęła decyzje inwestycyjne związane z rozwojem farm wiatrowych o łącznej mocy 190 MW i wartości 228 mln euro.
W Polsce Enefit Green posiada obecnie 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy nieco ponad 18 MW oraz planuje dalsze inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, które zwiększą moce wytwórcze w kraju. Obecnie, w budowie znajduje się 8 MW fotowoltaiki, a kolejne 6 MW jest w przygotowaniu do decyzji inwestycyjnej. Planowana jest również inwestycja na ponad 40 MW. Enefit Green nieustannie obserwuje oraz optymalizuje plany inwestycji w OZE na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje. W Polsce spółka stawia głównie na rozwój w kontekście energetyki słonecznej.

Kto powinien obawiać się wstrzymania dostaw rosyjskiej energii?

Grupa Eesti Energia z rekordowymi wynikami w I kw. 2022 r.

Spółka opracowująca technologie wodorowe pojawi się na NewConnect
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Firma

Warszawa dołącza do prestiżowego grona. Miasto wyrasta na jednego ze start-upowych liderów
Stolica Polski z każdym rokiem umacnia swoją pozycję jako ważny i prężnie rozwijający się hub dla start-upów. Na potencjał tutejszego rynku wpływają m.in. wykształcona kadra techniczna, coraz większe zainteresowanie ze strony międzynarodowych funduszy i rozwinięty ekosystem wspierania innowacji. Warszawa dołączyła właśnie do prestiżowego grona miast, które mają własną edycję przewodnika „Startup Guide”. Ma on ułatwić początkującym przedsiębiorcom, również z zagranicy, start na tutejszym rynku. – To niesamowite, że ktoś w Bostonie będzie mógł wziąć go do ręki i pomyśleć: „może warto byłoby zacząć robić coś ciekawego w Europie, właśnie w Warszawie” – mówi Aureliusz Górski, dyrektor wykonawczy Fundacji Venture Café Warsaw, współinicjator przewodnika
Prawo
Dzieci z Ukrainy są łatwym łupem dla handlarzy ludźmi. W ewakuowaniu ich do bezpiecznych miejsc pomagają amerykańskie fundacje

Wojna w Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia 7,5 mln dzieci. Według oficjalnych danych z początku maja od początku eskalacji konfliktu zginęło ich ponad 230, a kilkaset zostało rannych, ale UNICEF podkreśla, że w rzeczywistości te liczby mogą być dużo wyższe. W tej chwili tylko w samej Ukrainie 3 mln dzieci potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. Szacuje się też, że ok. 60 proc. z nich musiało opuścić swoje domy, a chaos związany z przemieszczaniem się ludności na dużą skalę wykorzystują handlarze ludźmi. – Wkraczają do sierocińców, korzystając na chaosie i braku nadzoru. Kiedy uda im się zdobyć paszporty dla tych dzieci, tracimy je na zawsze – mówi James Zumwalt z grupy Aerial Recovery.
Konsument
TikTok ogłasza współpracę z partnerami pozarządowymi. Chce promować różnorodność i bezpieczeństwo cyfrowe twórców

Użytkownicy platform cyfrowych są coraz bardziej świadomi i coraz większą wagę przywiązuje się w nich do budowania kultury różnorodności i inkluzywności. Chodzi o różnego typu inicjatywy, które z jednej strony będą właściwie i szeroko eksponować grupy społeczne dotychczas słabo reprezentowane, z drugiej – o zwalczanie mowy nienawiści i edukowanie. – Takie działania to od lat priorytet TikToka – podkreślają przedstawiciele serwisu, którego liczba użytkowników dynamicznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Platforma tylko w IV kwartale ubiegłego roku usunęła ponad 85 mln filmów z obraźliwymi treściami, w tym 90 proc., zanim jeszcze ktokolwiek zdążył je wyświetlić.
Współpraca

Obsługa konferencji prasowych
Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.