Enefit zawarł umowę CPPA z URSA Polska na sprzedaż energii
Enefit, oferujący rozwiązania energetyczne dla klientów biznesowych, podpisał umowę typu Corporate Power Purchase Agreement (CPPA) z fizyczną dostawą energii elektrycznej dla firmy URSA. Firma dostarczy łącznie ok. 35 700 MWh energii, w całości wyprodukowanej przez nowo wybudowaną farmę fotowoltaiczną Enefit Green w Dębniku. Jest to jeden z pierwszych kontraktów Corporate PPA, którego przedmiotem jest stosunkowo niewielki wolumen energii. To szansa dla firm o mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym na gwarancje pochodzenia energii odnawialnej i stabilność cen.
Umowa pomiędzy URSA i Enefit została zawarta na siedem lat. Obejmie dostawę ok. 5 100 MWh zielonej energii rocznie, dostarczonej przez farmę fotowoltaiczną Enefit Green – Solar Park Dębnik o mocy wytwórczej na poziomie 6 MW. Pozostałe zapotrzebowanie energetyczne klienta Enefit zapewni za pomocą zakupów transzowych z rynku bądź poprzez kolejne umowy typu CPPA. W ramach umowy firma zagwarantuje także obsługę bilansowania energii farmy Enefit Green.
Gwarancja zielonej energii
Współpraca Enefit i URSA to jeden z pierwszych na rynku kontraktów CPPA zawartych na mniejszy niż dotychczas wolumen energii. Możliwość korzystania z takiej formy kontraktacji przez firmy o niższym zapotrzebowaniu na zieloną energię, zapewnia nie tylko dalszy, bardziej dynamiczny rozwój OZE w Polsce, ale również szereg korzyści dla klientów biznesowych.
– Corporate PPA było dotychczas skupione wokół dużych jednostek wytwórczych oraz bardzo dużych przemysłowych odbiorców energii. Teraz otwieramy się także na firmy, które mają mniejsze zapotrzebowanie na energię z OZE. W czasach niepewności na rynku i stale rosnących kosztów, przedsiębiorstwa te zyskują możliwość zagwarantowania stabilności cen oraz bezpieczeństwa odbioru – mówi Maciej Kowalski, Dyrektor Zarządzający Enefit w Polsce i dodaje: – Cieszymy się, że będziemy rozwijać naszą współpracę z URSA i wspólnie dążyć do zeroemisyjności, jednocześnie realizując strategię zielonej transformacji.
URSA to jeden z wiodących producentów i dystrybutorów najwyższej klasy materiałów do izolacji termicznej i akustycznej stosowanych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, usługowym i ogólnym.
– Podpisanie umowy z Enefit na dostarczanie energii pochodzącej z OZE jest jednym z ważnych elementów naszej strategii dochodzenia do redukcji emisji CO2 o 30% do roku 2030. URSA podjęła wyzwania związane ze strategią programu ESG w 2020 roku i z powodzeniem realizuje jej kolejne elementy – mówi Mirosław Gawryluk, Dyrektor Generalny URSA Polska.
Działający w Polsce Enefit jest częścią estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, która opracowała długoterminową strategię osiągnięcia neutralności emisyjnej – najpóźniej do 2045 r. Zakłada ona rezygnację z produkcji energii elektrycznej z użyciem łupków bitumicznych do 2030 r. i przejście na produkcję wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W celu realizacji przyjętych założeń, należąca do Grupy firma Enefit Green rozwija portfolio inwestycji w odnawialne źródła energii. Spółka ta posiada obecnie nad Wisłą 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy nieco ponad 18 MW i generujących rocznie ok. 19 GWh energii elektrycznej. Obecnie, trwają również prace nad inwestycjami fotowoltaicznymi w Zambrowie o mocy 8,8 MW oraz w Dębniku, o mocy 6 MW. Parki te mają zostać zrealizowane w 2022 roku.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.