Enefit zawarł umowę CPPA z URSA Polska na sprzedaż energii
Enefit, oferujący rozwiązania energetyczne dla klientów biznesowych, podpisał umowę typu Corporate Power Purchase Agreement (CPPA) z fizyczną dostawą energii elektrycznej dla firmy URSA. Firma dostarczy łącznie ok. 35 700 MWh energii, w całości wyprodukowanej przez nowo wybudowaną farmę fotowoltaiczną Enefit Green w Dębniku. Jest to jeden z pierwszych kontraktów Corporate PPA, którego przedmiotem jest stosunkowo niewielki wolumen energii. To szansa dla firm o mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym na gwarancje pochodzenia energii odnawialnej i stabilność cen.
Umowa pomiędzy URSA i Enefit została zawarta na siedem lat. Obejmie dostawę ok. 5 100 MWh zielonej energii rocznie, dostarczonej przez farmę fotowoltaiczną Enefit Green – Solar Park Dębnik o mocy wytwórczej na poziomie 6 MW. Pozostałe zapotrzebowanie energetyczne klienta Enefit zapewni za pomocą zakupów transzowych z rynku bądź poprzez kolejne umowy typu CPPA. W ramach umowy firma zagwarantuje także obsługę bilansowania energii farmy Enefit Green.
Gwarancja zielonej energii
Współpraca Enefit i URSA to jeden z pierwszych na rynku kontraktów CPPA zawartych na mniejszy niż dotychczas wolumen energii. Możliwość korzystania z takiej formy kontraktacji przez firmy o niższym zapotrzebowaniu na zieloną energię, zapewnia nie tylko dalszy, bardziej dynamiczny rozwój OZE w Polsce, ale również szereg korzyści dla klientów biznesowych.
– Corporate PPA było dotychczas skupione wokół dużych jednostek wytwórczych oraz bardzo dużych przemysłowych odbiorców energii. Teraz otwieramy się także na firmy, które mają mniejsze zapotrzebowanie na energię z OZE. W czasach niepewności na rynku i stale rosnących kosztów, przedsiębiorstwa te zyskują możliwość zagwarantowania stabilności cen oraz bezpieczeństwa odbioru – mówi Maciej Kowalski, Dyrektor Zarządzający Enefit w Polsce i dodaje: – Cieszymy się, że będziemy rozwijać naszą współpracę z URSA i wspólnie dążyć do zeroemisyjności, jednocześnie realizując strategię zielonej transformacji.
URSA to jeden z wiodących producentów i dystrybutorów najwyższej klasy materiałów do izolacji termicznej i akustycznej stosowanych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, usługowym i ogólnym.
– Podpisanie umowy z Enefit na dostarczanie energii pochodzącej z OZE jest jednym z ważnych elementów naszej strategii dochodzenia do redukcji emisji CO2 o 30% do roku 2030. URSA podjęła wyzwania związane ze strategią programu ESG w 2020 roku i z powodzeniem realizuje jej kolejne elementy – mówi Mirosław Gawryluk, Dyrektor Generalny URSA Polska.
Działający w Polsce Enefit jest częścią estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, która opracowała długoterminową strategię osiągnięcia neutralności emisyjnej – najpóźniej do 2045 r. Zakłada ona rezygnację z produkcji energii elektrycznej z użyciem łupków bitumicznych do 2030 r. i przejście na produkcję wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W celu realizacji przyjętych założeń, należąca do Grupy firma Enefit Green rozwija portfolio inwestycji w odnawialne źródła energii. Spółka ta posiada obecnie nad Wisłą 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy nieco ponad 18 MW i generujących rocznie ok. 19 GWh energii elektrycznej. Obecnie, trwają również prace nad inwestycjami fotowoltaicznymi w Zambrowie o mocy 8,8 MW oraz w Dębniku, o mocy 6 MW. Parki te mają zostać zrealizowane w 2022 roku.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Prawo
Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
Europosłowie z opozycji krytykują wystąpienie Donalda Tuska przed Parlamentem Europejskim na temat planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd brakuje akcentów istotnych dla naszego kraju. Szczególnie ważna według nich jest kwestia dotycząca planowanego porozumienia Unia Europejska – MERCOSUR i modyfikacja Paktu Migracyjnego.
Firma
Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.