Komunikaty PR

Hale magazynowe mogą magazynować… również energię

2022-03-16  |  13:00
Biuro prasowe

Budynki magazynowe i zakłady produkcyjne cechują się prostą konstrukcją w pełni dostosowaną do swojej funkcji. Zwykle są zaplanowane na podstawie podłużnego prostokąta z płaskim lub nieznacznie nachylonym dachem. Taki budynek łatwo i szybko można postawić oraz dowolnie zaaranżować jego wnętrze. Minimalistyczna bryła obok licznych atutów konstrukcyjnych, posiada też swoje minusy w użytkowaniu. W przypadku tego typu obiektów problem stanowi m. in. doświetlenie wnętrz i utrzymanie w nich komfortowych warunków klimatycznych.

Koszty utrzymania hal przemysłowych można w nieskomplikowany sposób zoptymalizować wykorzystując w tym celu powierzchnię dachu. Z myślą o takich przedsiębiorcach powstała oferta kompletnego dachu energetycznego od Seleny ESG.

Czas na fotowoltaikę, czas na przeprofilowanie na ESG

Wzrost popularności inwestowania w OZE wynika jednoznacznie z rosnących cen energii. Dla wielu fotowoltaika jest sposobem na oszczędności i obniżenie rachunków. Jednak produkcja zielonej energii generuje jedną istotną trudność – cechuje się dużą zmiennością, w zależności od pory dnia, roku, a także warunków atmosferycznych. Optymalnym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem byłoby wykorzystywanie energii na bieżąco. Nie zawsze jednak jest to możliwe, ponieważ zapotrzebowanie na nią jest różne w zależności od pory dnia. Dlatego też decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych warto od razu pomyśleć o systemie magazynowania energii. To pierwszy i jednocześnie pierwszy, strategiczny krok do przeprofilowania firmy na model działania ESG (Environmental, Social and corporate Governance).

Dotychczas najpopularniejszym systemem rozliczeń dla prosumentów był net-metering. Obecnie zastąpi go od 1 kwietnia 2022 roku net-billing. W obu przypadkach nadwyżka wyprodukowanej energii trafia do operatora sieci energetycznej. Różnica polega na tym, że w modelu net-meteringu użytkownik mógł sięgnąć po swoje zasoby do roku czasu na preferencyjnych warunkach kosztowych. W przypadku net-billingu za nadprogramowe zasoby prosument otrzyma zapłatę. Dziś to rozwiązanie dla prosumentów korzystających z mikroinstalacji, dlatego w przypadku rozwiązań dla przemysłu warto już teraz przygotować swoją instalację fotowoltaiczną pod przyszłe znacznie wydajniejsze magazyny energii.

- Docelową formą przechowywania nadwyżek energii będą magazyny energii – mówi Roman M. Meysner, prezes zarządu oraz general manager Seleny ESG. – Pozwalają one samodzielnie gromadzić dodatkowe zasoby energii słonecznej za pomocą specjalnego urządzenia lub też zespołu urządzeń, które umożliwiają przechowywanie energii i jej wykorzystanie w czasie większego zapotrzebowania na prąd.

Kompletny Dach Energetyczny to nie tylko instalacja fotowoltaiczna

W procesie optymalizacji kosztów i zużycia energii elektrycznej istotnym jest nie tylko przejście na produkcję własnej energii przy pomocy modułów PV i magazynów energii. Równie ważne jest zapewnienie komfortowych warunków klimatycznych wewnątrz hali i zadbanie o takie parametry, jak temperatura, właściwa wentylacja i jakość powietrza w pomieszczeniu. Im lepsza kondycja i izolacja budynku z zewnątrz, tym lepsze warunki panujące w środku. Izolacja ścian i przede wszystkim dachu wielkopowierzchniowego przełoży się na rachunek ekonomiczny (mniejsze nakłady na chłodzenie w lecie i znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej). W przypadku dużych hal o znacznej powierzchni dachu płaskiego zadbać należy nie tylko o jego szczelność w zimie, ale przede wszystkim ograniczyć ryzyko nagrzewania w lecie – dzięki czemu w pomieszczeniach zmniejszy się zapotrzebowanie na chłodzenie czy klimatyzację.

- W dobie ocieplenia klimatycznego ważniejsze z poziomu użytkowania hal przemysłowych jest ograniczenie ryzyka nagrzewania się dachu i transmisji ciepła do wnętrza budynku – komentuje Roman M. Meysner. – Oferowana przez nas powłoka refleksyjna COOL-R® to płynna powłoka hydroizolacyjna, która zapewnia refleksyjność na poziomie blisko 86% i zapewnia ochronę dachu przed przegrzaniem. Dodatkowo ma tę właściwość, iż nie powoduje rozprzestrzeniania się ognia (klasyfikacja BRoof).

Redukowanie zużycia energii (również tej niezbędnej do chłodzenia pomieszczeń), produkcja własnej energii w miejscu jej konsumpcji oraz magazynowanie zapasów to trend, który zyskuje na sile nie tylko ze względu na swoją wartość w kontekście środowiskowym. To realna potrzeba przedsiębiorstw, które mierzą się w ostatnich latach z zachwianiem światowej gospodarki w obliczu kolejnych kryzysów, ale też nie wystarczającego rozwoju sieci dystrybucyjnych. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.