Komunikaty PR

Hale magazynowe mogą magazynować… również energię

2022-03-16  |  13:00
Biuro prasowe

Budynki magazynowe i zakłady produkcyjne cechują się prostą konstrukcją w pełni dostosowaną do swojej funkcji. Zwykle są zaplanowane na podstawie podłużnego prostokąta z płaskim lub nieznacznie nachylonym dachem. Taki budynek łatwo i szybko można postawić oraz dowolnie zaaranżować jego wnętrze. Minimalistyczna bryła obok licznych atutów konstrukcyjnych, posiada też swoje minusy w użytkowaniu. W przypadku tego typu obiektów problem stanowi m. in. doświetlenie wnętrz i utrzymanie w nich komfortowych warunków klimatycznych.

Koszty utrzymania hal przemysłowych można w nieskomplikowany sposób zoptymalizować wykorzystując w tym celu powierzchnię dachu. Z myślą o takich przedsiębiorcach powstała oferta kompletnego dachu energetycznego od Seleny ESG.

Czas na fotowoltaikę, czas na przeprofilowanie na ESG

Wzrost popularności inwestowania w OZE wynika jednoznacznie z rosnących cen energii. Dla wielu fotowoltaika jest sposobem na oszczędności i obniżenie rachunków. Jednak produkcja zielonej energii generuje jedną istotną trudność – cechuje się dużą zmiennością, w zależności od pory dnia, roku, a także warunków atmosferycznych. Optymalnym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem byłoby wykorzystywanie energii na bieżąco. Nie zawsze jednak jest to możliwe, ponieważ zapotrzebowanie na nią jest różne w zależności od pory dnia. Dlatego też decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych warto od razu pomyśleć o systemie magazynowania energii. To pierwszy i jednocześnie pierwszy, strategiczny krok do przeprofilowania firmy na model działania ESG (Environmental, Social and corporate Governance).

Dotychczas najpopularniejszym systemem rozliczeń dla prosumentów był net-metering. Obecnie zastąpi go od 1 kwietnia 2022 roku net-billing. W obu przypadkach nadwyżka wyprodukowanej energii trafia do operatora sieci energetycznej. Różnica polega na tym, że w modelu net-meteringu użytkownik mógł sięgnąć po swoje zasoby do roku czasu na preferencyjnych warunkach kosztowych. W przypadku net-billingu za nadprogramowe zasoby prosument otrzyma zapłatę. Dziś to rozwiązanie dla prosumentów korzystających z mikroinstalacji, dlatego w przypadku rozwiązań dla przemysłu warto już teraz przygotować swoją instalację fotowoltaiczną pod przyszłe znacznie wydajniejsze magazyny energii.

- Docelową formą przechowywania nadwyżek energii będą magazyny energii – mówi Roman M. Meysner, prezes zarządu oraz general manager Seleny ESG. – Pozwalają one samodzielnie gromadzić dodatkowe zasoby energii słonecznej za pomocą specjalnego urządzenia lub też zespołu urządzeń, które umożliwiają przechowywanie energii i jej wykorzystanie w czasie większego zapotrzebowania na prąd.

Kompletny Dach Energetyczny to nie tylko instalacja fotowoltaiczna

W procesie optymalizacji kosztów i zużycia energii elektrycznej istotnym jest nie tylko przejście na produkcję własnej energii przy pomocy modułów PV i magazynów energii. Równie ważne jest zapewnienie komfortowych warunków klimatycznych wewnątrz hali i zadbanie o takie parametry, jak temperatura, właściwa wentylacja i jakość powietrza w pomieszczeniu. Im lepsza kondycja i izolacja budynku z zewnątrz, tym lepsze warunki panujące w środku. Izolacja ścian i przede wszystkim dachu wielkopowierzchniowego przełoży się na rachunek ekonomiczny (mniejsze nakłady na chłodzenie w lecie i znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej). W przypadku dużych hal o znacznej powierzchni dachu płaskiego zadbać należy nie tylko o jego szczelność w zimie, ale przede wszystkim ograniczyć ryzyko nagrzewania w lecie – dzięki czemu w pomieszczeniach zmniejszy się zapotrzebowanie na chłodzenie czy klimatyzację.

- W dobie ocieplenia klimatycznego ważniejsze z poziomu użytkowania hal przemysłowych jest ograniczenie ryzyka nagrzewania się dachu i transmisji ciepła do wnętrza budynku – komentuje Roman M. Meysner. – Oferowana przez nas powłoka refleksyjna COOL-R® to płynna powłoka hydroizolacyjna, która zapewnia refleksyjność na poziomie blisko 86% i zapewnia ochronę dachu przed przegrzaniem. Dodatkowo ma tę właściwość, iż nie powoduje rozprzestrzeniania się ognia (klasyfikacja BRoof).

Redukowanie zużycia energii (również tej niezbędnej do chłodzenia pomieszczeń), produkcja własnej energii w miejscu jej konsumpcji oraz magazynowanie zapasów to trend, który zyskuje na sile nie tylko ze względu na swoją wartość w kontekście środowiskowym. To realna potrzeba przedsiębiorstw, które mierzą się w ostatnich latach z zachwianiem światowej gospodarki w obliczu kolejnych kryzysów, ale też nie wystarczającego rozwoju sieci dystrybucyjnych. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polscy studenci odwiedzili siedzibę KHNP w ramach programu mentorskiego Biuro prasowe
2024-05-15 | 14:00

Polscy studenci odwiedzili siedzibę KHNP w ramach programu mentorskiego

10 maja Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zorganizowało inaugurację dnia mentoringowego dla polskich studentów w Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) w
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-05-15 | 11:00

Colliers wszedł w transakcje na rynku OZE

Inwestycje w odnawialne źródła energii (Renewable Energy Investments) to propozycja firmy doradczej Colliers dla inwestorów szukających możliwości zdywersyfikowania swojego portfela nieruchomości poprzez rozbudowanie go o
Energetyka Inwestycja w fotowoltaikę – czy warto czekać do startu programu Mój Prąd 6.0?
2024-05-14 | 13:00

Inwestycja w fotowoltaikę – czy warto czekać do startu programu Mój Prąd 6.0?

Planowane od lipca podwyżki cen energii oraz chęć obniżenia wysokości rachunków za prąd motywują konsumentów do instalacji paneli fotowoltaicznych w swoich gospodarstwach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Finanse

Trwają prace nad reformą finansowania samorządów. Mają zyskać większą autonomię i niezależność budżetu od zmian w podatkach

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Resort przekonuje, że po jej wprowadzeniu dochody samorządów będą wyższe i niezależne od decyzji podatkowych podejmowanych na szczeblu centralnym. Dochody JST mają być określane poprzez wskazanie procentowego udziału danej jednostki w dochodach podatkowych na jej terenie, nie tylko w przypadku PIT-u i CIT-u, ale też podatku zryczałtowanego. Ministerstwa do końca maja mają też dokonać przeglądu zadań zlecanych samorządom, co będzie służyć ich wystandaryzowaniu.

Transport

Nadchodzi kumulacja inwestycji finansowanych ze środków UE. Wykonawcy muszą się przygotować na problemy z dostępnością kadr i zasobów

W związku z odblokowaniem środków unijnych firmy – zwłaszcza z sektora budowlanego – spodziewają się w tym roku boomu w inwestycjach infrastrukturalnych. Barierą dla ich realizacji może się jednak okazać dostępność rąk do pracy. Przedsiębiorcy obawiają się też, że kumulacja inwestycji w krótkim czasie może pociągnąć za sobą wzrost popytu nie tylko na kadry, ale i materiały czy specjalistyczne usługi podwykonawcze, co z kolei może się przełożyć na wzrost cen. – Od strony formalnej jesteśmy przygotowani do poradzenia sobie z tą kumulacją. Jest możliwość punktowych zmian w prawie zamówień publicznych i tego nie wykluczam – mówi Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.