Kobieta w inżynierii? 3 kluczowe fakty
W dyskusji publicznej wiele mówi się na temat „męskich” i „damskich” zawodów. Jak wskazuje raport Kobiety w „męskich” zawodach, aż 10% studentek usłyszało, że studia techniczne nie są dla kobiet, a 17% było przekonywanych, że nie poradzą sobie na takim kierunku. Tymczasem na uczelniach ścisłych studiuje 37% kobiet. Dziś przyglądamy się przyszłościowym kierunkom edukacji i temu, jak zmienia się rola kobiet w zawodach technicznych.
1. Zatrudnienie kobiet na inżynierskich stanowiskach w największych firmach w Polsce wynosi ok. 16%.
Jak wskazują dane Eurostatu, Polska może poszczycić się najwyższym wśród dużych krajów w Europie odsetkiem kobiet wśród naukowców i inżynierów – aż 49%. Plasuje nas to przed Wielką Brytanią (40%) czy Niemcami (29%). Z kolei badanie w grupie 8 największych pod względem przychodów firm w Polsce wskazuje, że średni odsetek pań na stanowiskach inżynierskich to 16%, jednak już w branży IT różnice są praktycznie niedostrzegalne.
2. 38% wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety.
Jak wskazuje raport Kobiety w biznesie 2020, opracowany przez Grant Thornton, to najwyższy wynik w Europie i jeden z trzech najwyższych na całym świecie. Obecnie dostrzega się coraz większą wartość kultur organizacyjnych, opartych o wartości tradycyjnie przypisywane kobietom, takie jak empatia, rozumienie potrzeb drugiej osoby, nastawienie na współdziałanie.
– W pracy inżynierskiej ważne są odpowiednie kompetencje, otwartość na wyzwania i chęć stałej nauki - płeć nie ma tutaj znaczenia. Co więcej, różnorodność okazuje się ogromną zaletą. Widzę to w naszej firmie ILF Consulting Engineers Polska. Jesteśmy biurem projektowym, w którym kobiety stanowią 40% całego zespołu, w tym 45% kadry kierowniczej. Różnorodność w zespołach projektowych pozwala uwzględniać różne punkty widzenia i opracowywać kompleksowe rozwiązania – mówi Beata Nepelska-Kula, Dyrektorka Zarządzająca w ILF Consulting Engineers Polska.
3. 1/4 studentów Inżynierii odnawialnych źródeł energii na uczelniach publicznych stanowią kobiety.
Choć wśród silnie sfeminizowanych kierunków znajdują się chociażby finanse i rachunkowość, zoofizjoterapia, architektura krajobrazu czy optyka, to na technicznych uczelniach publicznych kobiety stanowią blisko ¼ studentów na kierunkach: Inżynieria odnawialnych źródeł energii, rolnictwo, systemy sterowania inteligentnymi budynkami czy komputerowe wspomaganie procesów inżynierskich. Jak wskazuje raport Kobiety na politechnikach 2021, na kierunkach dotyczących nowych technologii kobiety dominują w dziedzinie inżynierii biomedycznej, a drugim najczęściej wybieranym przez panie kierunkiem w tej kategorii jest fizyka techniczna.
Patrząc na aktualne tendencje, można spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania kierunkami technicznymi wśród kobiet. Nie jest to jednak zmiana, która nastąpi w kilka lat.
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Zielona lekcja na farmie wiatrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.