Kobieta w inżynierii? 3 kluczowe fakty
W dyskusji publicznej wiele mówi się na temat „męskich” i „damskich” zawodów. Jak wskazuje raport Kobiety w „męskich” zawodach, aż 10% studentek usłyszało, że studia techniczne nie są dla kobiet, a 17% było przekonywanych, że nie poradzą sobie na takim kierunku. Tymczasem na uczelniach ścisłych studiuje 37% kobiet. Dziś przyglądamy się przyszłościowym kierunkom edukacji i temu, jak zmienia się rola kobiet w zawodach technicznych.
1. Zatrudnienie kobiet na inżynierskich stanowiskach w największych firmach w Polsce wynosi ok. 16%.
Jak wskazują dane Eurostatu, Polska może poszczycić się najwyższym wśród dużych krajów w Europie odsetkiem kobiet wśród naukowców i inżynierów – aż 49%. Plasuje nas to przed Wielką Brytanią (40%) czy Niemcami (29%). Z kolei badanie w grupie 8 największych pod względem przychodów firm w Polsce wskazuje, że średni odsetek pań na stanowiskach inżynierskich to 16%, jednak już w branży IT różnice są praktycznie niedostrzegalne.
2. 38% wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety.
Jak wskazuje raport Kobiety w biznesie 2020, opracowany przez Grant Thornton, to najwyższy wynik w Europie i jeden z trzech najwyższych na całym świecie. Obecnie dostrzega się coraz większą wartość kultur organizacyjnych, opartych o wartości tradycyjnie przypisywane kobietom, takie jak empatia, rozumienie potrzeb drugiej osoby, nastawienie na współdziałanie.
– W pracy inżynierskiej ważne są odpowiednie kompetencje, otwartość na wyzwania i chęć stałej nauki - płeć nie ma tutaj znaczenia. Co więcej, różnorodność okazuje się ogromną zaletą. Widzę to w naszej firmie ILF Consulting Engineers Polska. Jesteśmy biurem projektowym, w którym kobiety stanowią 40% całego zespołu, w tym 45% kadry kierowniczej. Różnorodność w zespołach projektowych pozwala uwzględniać różne punkty widzenia i opracowywać kompleksowe rozwiązania – mówi Beata Nepelska-Kula, Dyrektorka Zarządzająca w ILF Consulting Engineers Polska.
3. 1/4 studentów Inżynierii odnawialnych źródeł energii na uczelniach publicznych stanowią kobiety.
Choć wśród silnie sfeminizowanych kierunków znajdują się chociażby finanse i rachunkowość, zoofizjoterapia, architektura krajobrazu czy optyka, to na technicznych uczelniach publicznych kobiety stanowią blisko ¼ studentów na kierunkach: Inżynieria odnawialnych źródeł energii, rolnictwo, systemy sterowania inteligentnymi budynkami czy komputerowe wspomaganie procesów inżynierskich. Jak wskazuje raport Kobiety na politechnikach 2021, na kierunkach dotyczących nowych technologii kobiety dominują w dziedzinie inżynierii biomedycznej, a drugim najczęściej wybieranym przez panie kierunkiem w tej kategorii jest fizyka techniczna.
Patrząc na aktualne tendencje, można spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania kierunkami technicznymi wśród kobiet. Nie jest to jednak zmiana, która nastąpi w kilka lat.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.