LIBERTY dokonuje historycznej inwestycji w transformację GREENSTEEL
Ważne wydarzenie odbyło się w czeskiej hucie w Ostrawie z grupy LIBERTY, do której należy także spółka LIBERTY Częstochowa, czołowy polski producent stali GREENSTEEL i blach grubych.
8 lipca LIBERTY podpisało kontrakt z Danieli, wiodącym światowym producentem urządzeń i maszyn, na dostawę dwóch najnowocześniejszych hybrydowych elektrycznych pieców łukowych w ramach ostrawskiego planu transformacji GREENSTEEL. Inwestycja o wartości 8,6 miliarda koron (350 milionów euro), która będzie największą iw hucie obecnej generacji, jest ogromnym krokiem naprzód w planie LIBERTY Ostrawa, który zakłada osiągnięcie neutralności węglowej do 2030 roku (CN30).
Nowe piece, pierwsze tego typu w Europie, będą miały łączną moc 3,5 mln ton rocznie i zmniejszą całkowitą emisję CO2 ostrawskiej huty o ponad 80% do 2027 roku. W dwóch 200-tonowych piecach zastosowano innowacyjną i opatentowaną technologię Danieli QONE power electronics do kontroli prądu i napięcia łuku w celu bardziej efektywnego i stabilnego dostarczania energii. Pozwoli to piecom na większą elastyczność w doborze wsadu, począwszy od dużych ilości gorącego metalu i bezpośrednio zredukowanego żelaza (DRI/HBI), aż do 100% złomu w drugiej fazie projektu. W ten sposób zakład zmniejszy swoją zależność od importowanego węgla i rudy żelaza oraz zapewni jeszcze większą elastyczność produkcji. Oczekuje się, że nowe piece zostaną uruchomione w 2025 roku, a w 2027 roku będą w stanie wytapiać 100% złomu po planowanej instalacji linii elektrycznej 400kV w ostrawskiej hucie.
LIBERTY rozpoczęło również proces przetargowy na podobne hybrydowe elektryczne piece łukowe dla siostrzanego zakładu LIBERTY Galati w Rumunii, ponieważ on również przechodzi na technologie GREENSTEEL, a celem grupy jest osiągnięcie 10 milionów ton zdolności produkcyjnych GREENSTEEL w Europie w ciągu najbliższych pięciu lat.
Podczas tej samej uroczystości podpisania umowy LIBERTY Ostrawa podpisała deklarację współpracy z ČEZ ESCO, częścią grupy ČEZ, która jest jedną z największych firm energetycznych w Europie. Partnerstwo to będzie identyfikować i rozwijać technologie energii odnawialnej i wodoru wymagane dla transformacji Ostrawy w ramach projektu GREENSTEEL. Grupa ogłosiła również rozpoczęcie działalności Fundacji GFG w Czechach - organizacji charytatywnej założonej przez Sanjeeva i Nicolę Guptę, której celem jest inspirowanie, zachęcanie i pomaganie przyszłym pokoleniom w karierze w przemyśle.
Sanjeev Gupta, Prezes Wykonawczy LIBERTY Steel Group powiedział: "Umowa, którą dziś podpisaliśmy, jest historycznym kamieniem milowym dla ostrawskiej huty i ogromnym krokiem naprzód w kierunku naszych planów GREENSTEEL i neutralności węglowej tu w Ostrawie i w całej Europie. Jest to największa inwestycja w Ostrawie od pokolenia i początek poważnej transformacji w całej Europie, kiedy to odchodzimy od starszych, zanieczyszczających środowisko metod produkcji na rzecz najnowszych technologii produkcji o niższej zawartości węgla. Dzięki temu staniemy się nie tylko czystszym i bardziej zrównoważonym producentem, ale także bardziej elastycznym i dynamicznym graczem na rynku. Nasza inwestycja pokazuje nasze długoterminowe zaangażowanie na rzecz pracowników w Ostrawie, lokalnej społeczności i przyszłych pokoleń, które będą pracować w nowoczesnej, czystej hucie. Chciałbym podziękować zespołowi LIBERTY Ostrava za całą pracę, jaka została włożona w przygotowanie tej ogromnej inwestycji."
Giacomo Mareschi Danieli, Dyrektor Generalny Danieli, powiedział: "Danieli jest zachwycone, że zostało wybrane przez LIBERTY Ostrawa jako dostawca technologii dla tego prestiżowego projektu, który stanowi kamień milowy w historii europejskiego hutnictwa, będąc pierwszym dużym projektem w Europie, który zastąpi technologię wielkopiecową opartą na węglu najnowszą technologią stali zielonej z elektrycznym piecem łukowym. Dwa nowe 200-tonowe hybrydowe elektryczne piece łukowe, znane jako Danieli Digi Melter (DDM), będą zawierały najnowsze rozwiązania konstrukcyjne i pakiety technologiczne w dziedzinie topienia w elektrycznym piecu łukowym, aby zapewnić najniższe emisje CO2 i NOx, a jednocześnie zapewnić znaczną poprawę kosztów konwersji stali płynnej, zwiększając tym samym konkurencyjność zakładu LIBERTY Ostrava. Poprawa bezpieczeństwa zostanie również osiągnięta dzięki pakietowi pakietów technologicznych, które automatyzują zadania, które tradycyjnie były wykonywane ręcznie, odsuwając tym samym operatorów od niebezpiecznego kontaktu z ciekłą stalą. Ten kontrakt jest doskonałym przykładem na to, że dekarbonizacja nie oznacza zagrożenia, ale raczej szansę na poprawę. Nowe piece hybrydowe będą bardziej wydajne, będą produkować stal wysokiej jakości po niższych kosztach, przy znacznie niższych emisjach.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.