Michał Wypychewicz, Prezes Zarządu ZPUE SA w Radzie Programowej PSME
Do Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii (PSME) dołączył Michał Wypychewicz, Prezes Zarządu ZPUE SA, firmy produkującej najwyższej klasy urządzenia elektroenergetyczne, która stawia na rozwój w rytmie wyznaczanym przez najnowsze trendy w światowej gospodarce.
Promowany przez PSME rozwój rynku magazynowania energii to warunek konieczny, by poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, ustabilizować system dostaw, a także zdekarbonizować sektor energetyczny. Dla zintensyfikowania tych procesów PSME poszerza grono ekspertów, którzy swoją wiedzą i innowacyjnym podejściem do rynku elektroenergetyki będą wraz z władzami Stowarzyszenia wyznaczać kierunek, w jakim rynek powinien się rozwijać. – Skuteczność magazynów energii jako narzędzia poprawiającego efektywność gospodarowania energią jest bezdyskusyjna – powiedziała Barbara Adamska, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. – Jestem przekonana, że współpraca z Prezesem Michałem Wypychewiczem w ramach Rady Programowej PSME pozwoli nam na budowanie silniejszej i jeszcze bardziej innowacyjnej branży magazynowania energii – dodała.
To, co niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju rynku magazynowania energii, to szeroka perspektywa. PSME dostrzega m.in. ogromne możliwości, jakie rodzimym firmom stwarza współpraca z firmami zagranicznymi. – Dziś nie są one już dla nas jedynie wzorem do naśladowania, lecz także równorzędnym partnerem w biznesie. Chcemy wspierać polskie firmy, które odważnie wchodzą na zagraniczne rynki. Ich produkty i usługi znajdują odbiorców wśród najbardziej wymagających klientów nie tylko w Polsce, a to ważne z punktu widzenia rozwoju całej polskiej gospodarki. Dlatego do prac w ramach Rady Programowej PSME zaprosiliśmy Prezesa Michała Wypychewicza. Zarządzana przez niego firma może być świetnym przykładem dla innych przedstawicieli rynku magazynowania energii, którzy jeszcze zastanawiają się, czy warto ze swoimi technologiami wychodzić szerzej – zaakcentowała B. Adamska.
– W najbliższej przyszłości wygrają inwestorzy, którzy nauczą się masowo produkować bezemisyjną energię, potem skutecznie ją magazynować, a w konsekwencji wykorzystywać ją na własne potrzeby lub sprzedawać, gdy będzie to najbardziej efektywne pod względem biznesowym. Magazyny mogą dostarczać energię w sposób lepiej dopasowany do charakteru odbiorów, jak również służyć obszarowemu bilansowaniu przepływów energii – stwierdził Michał Wypychewicz, Prezes Zarządu ZPUE SA. – W nasze firmowe DNA wpisana jest odwaga w kreowaniu biznesowej rzeczywistości, dlatego postanowiliśmy aktywnie włączyć się w budowanie rynku magazynowania energii już na jego starcie. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i kompetencje, by budować pozycję rodzimego biznesu także na międzynarodowych rynkach. Bez wątpienia pomoże nam w tym aktywny udział w pracach PSME. Chcemy czerpać wiedzę od najlepszych i być na bieżąco tak w kontekście polskiego ustawodawstwa, jak i światowych trendów – podkreślił.
ZPUE jest projektantem jednego z pierwszych magazynów energii w Polsce. Powstał on na potrzeby firmy Inter Europol Piekarnia Szwajcarska. Jego głównym zadaniem jest wyeliminowanie krótkich przerw w procesie technologicznym. Jak wyjaśnił prezes ZPUE SA, dotychczas dzięki tej instalacji piekarni udało się kilkakrotnie zniwelować ogromne straty czasowe i finansowe, na które byłaby narażona w związku z przerwami dostaw prądu z sieci. Magazyn energii dla Inter Europol wybudowany jest na moc znamionową 500 kW i ma możliwość zamontowania akumulatorów do mocy 500 kWh. Dzięki zastosowaniu inwertera dwukierunkowego ma on możliwość zasilania bezprzerwowego wydzielonych obwodów zasilanego układu produkcyjnego. Z kolei instalacja stworzona przez ZPUE SA dla innogy Stoen Operator została wykonana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Realizacja ta ma dać odpowiedź na pytanie, czy zastosowanie mobilnych, ale także stacjonarnych magazynów energii jest technicznie, ale i ekonomicznie opłacalne dla warszawskiego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Wykorzystanie stacji ze stacjonarnym magazynem energii, ale także możliwość wykorzystania energii zgromadzonej w pojazdach elektrycznych pozwala zagwarantować zasilanie dla wielu klientów zasilanych z sieci OSD. Dodatkowo możliwość redukcji szczytów obciążenia w tej stacji, poprzez stacjonarny magazyn energii, pozwala ograniczyć straty w dystrybucji. Zrealizowany przez ZPUE magazyn energii wyposażony jest w baterie akumulatorów, falownik, jak również w rozdzielnicę średniego i niskiego napięcia, szafę telemechaniki i system zarządzania. – Jesteśmy przekonani, że tego typu rozwiązania będą rozwijać się w przyszłości. Chcemy być aktywnym uczestnikiem tego rynku – deklaruje M. Wypychewicz.
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) działa na rzecz rozwoju branży magazynowania energii oraz transformacji energetycznej. Uczestniczy w pracach legislacyjnych oraz w kształtowaniu działań pozalegislacyjnych a także prowadzi działalność edukacyjno-informacyjną i promuje standardy bezpieczeństwa użytkowania magazynów energii, także z uwzględnieniem bezpieczeństwa prawnego, technicznego i ekonomicznego. PSME skupia czołowe firmy działające na rynku magazynowania energii w Polsce: producentów, inwestorów, deweloperów i integratorów, zarówno z Polski, jak i zza granicy.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.