Michał Wypychewicz, Prezes Zarządu ZPUE SA w Radzie Programowej PSME
Do Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii (PSME) dołączył Michał Wypychewicz, Prezes Zarządu ZPUE SA, firmy produkującej najwyższej klasy urządzenia elektroenergetyczne, która stawia na rozwój w rytmie wyznaczanym przez najnowsze trendy w światowej gospodarce.
Promowany przez PSME rozwój rynku magazynowania energii to warunek konieczny, by poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, ustabilizować system dostaw, a także zdekarbonizować sektor energetyczny. Dla zintensyfikowania tych procesów PSME poszerza grono ekspertów, którzy swoją wiedzą i innowacyjnym podejściem do rynku elektroenergetyki będą wraz z władzami Stowarzyszenia wyznaczać kierunek, w jakim rynek powinien się rozwijać. – Skuteczność magazynów energii jako narzędzia poprawiającego efektywność gospodarowania energią jest bezdyskusyjna – powiedziała Barbara Adamska, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. – Jestem przekonana, że współpraca z Prezesem Michałem Wypychewiczem w ramach Rady Programowej PSME pozwoli nam na budowanie silniejszej i jeszcze bardziej innowacyjnej branży magazynowania energii – dodała.
To, co niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju rynku magazynowania energii, to szeroka perspektywa. PSME dostrzega m.in. ogromne możliwości, jakie rodzimym firmom stwarza współpraca z firmami zagranicznymi. – Dziś nie są one już dla nas jedynie wzorem do naśladowania, lecz także równorzędnym partnerem w biznesie. Chcemy wspierać polskie firmy, które odważnie wchodzą na zagraniczne rynki. Ich produkty i usługi znajdują odbiorców wśród najbardziej wymagających klientów nie tylko w Polsce, a to ważne z punktu widzenia rozwoju całej polskiej gospodarki. Dlatego do prac w ramach Rady Programowej PSME zaprosiliśmy Prezesa Michała Wypychewicza. Zarządzana przez niego firma może być świetnym przykładem dla innych przedstawicieli rynku magazynowania energii, którzy jeszcze zastanawiają się, czy warto ze swoimi technologiami wychodzić szerzej – zaakcentowała B. Adamska.
– W najbliższej przyszłości wygrają inwestorzy, którzy nauczą się masowo produkować bezemisyjną energię, potem skutecznie ją magazynować, a w konsekwencji wykorzystywać ją na własne potrzeby lub sprzedawać, gdy będzie to najbardziej efektywne pod względem biznesowym. Magazyny mogą dostarczać energię w sposób lepiej dopasowany do charakteru odbiorów, jak również służyć obszarowemu bilansowaniu przepływów energii – stwierdził Michał Wypychewicz, Prezes Zarządu ZPUE SA. – W nasze firmowe DNA wpisana jest odwaga w kreowaniu biznesowej rzeczywistości, dlatego postanowiliśmy aktywnie włączyć się w budowanie rynku magazynowania energii już na jego starcie. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i kompetencje, by budować pozycję rodzimego biznesu także na międzynarodowych rynkach. Bez wątpienia pomoże nam w tym aktywny udział w pracach PSME. Chcemy czerpać wiedzę od najlepszych i być na bieżąco tak w kontekście polskiego ustawodawstwa, jak i światowych trendów – podkreślił.
ZPUE jest projektantem jednego z pierwszych magazynów energii w Polsce. Powstał on na potrzeby firmy Inter Europol Piekarnia Szwajcarska. Jego głównym zadaniem jest wyeliminowanie krótkich przerw w procesie technologicznym. Jak wyjaśnił prezes ZPUE SA, dotychczas dzięki tej instalacji piekarni udało się kilkakrotnie zniwelować ogromne straty czasowe i finansowe, na które byłaby narażona w związku z przerwami dostaw prądu z sieci. Magazyn energii dla Inter Europol wybudowany jest na moc znamionową 500 kW i ma możliwość zamontowania akumulatorów do mocy 500 kWh. Dzięki zastosowaniu inwertera dwukierunkowego ma on możliwość zasilania bezprzerwowego wydzielonych obwodów zasilanego układu produkcyjnego. Z kolei instalacja stworzona przez ZPUE SA dla innogy Stoen Operator została wykonana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Realizacja ta ma dać odpowiedź na pytanie, czy zastosowanie mobilnych, ale także stacjonarnych magazynów energii jest technicznie, ale i ekonomicznie opłacalne dla warszawskiego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Wykorzystanie stacji ze stacjonarnym magazynem energii, ale także możliwość wykorzystania energii zgromadzonej w pojazdach elektrycznych pozwala zagwarantować zasilanie dla wielu klientów zasilanych z sieci OSD. Dodatkowo możliwość redukcji szczytów obciążenia w tej stacji, poprzez stacjonarny magazyn energii, pozwala ograniczyć straty w dystrybucji. Zrealizowany przez ZPUE magazyn energii wyposażony jest w baterie akumulatorów, falownik, jak również w rozdzielnicę średniego i niskiego napięcia, szafę telemechaniki i system zarządzania. – Jesteśmy przekonani, że tego typu rozwiązania będą rozwijać się w przyszłości. Chcemy być aktywnym uczestnikiem tego rynku – deklaruje M. Wypychewicz.
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) działa na rzecz rozwoju branży magazynowania energii oraz transformacji energetycznej. Uczestniczy w pracach legislacyjnych oraz w kształtowaniu działań pozalegislacyjnych a także prowadzi działalność edukacyjno-informacyjną i promuje standardy bezpieczeństwa użytkowania magazynów energii, także z uwzględnieniem bezpieczeństwa prawnego, technicznego i ekonomicznego. PSME skupia czołowe firmy działające na rynku magazynowania energii w Polsce: producentów, inwestorów, deweloperów i integratorów, zarówno z Polski, jak i zza granicy.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.