Morska Energetyka Wiatrowa na Święcie Łeby
Equinor i Polenergia wspólnie z Łebą świętowały 665-lecie nadania praw miejskich. Mieszkańcy oraz turyści mogli odwiedzić stoisko obu firm i zadać pytania dotyczące morskich farm wiatrowych. Jedną z licznych atrakcji była możliwość przygotowania pysznego koktajlu w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.
Equinor i Polenergia wspólnie realizują inwestycje na Morzu Bałtyckim i w niedalekiej przyszłości rozpoczną budowę projektów farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1440 MW. Łeba staje się centrum morskiej energetyki wiatrowej i operacji Equinor i Polenergii na Morzu Bałtyckim. W 2025 roku zostaną tu uruchomione baza i port serwisowy, które będą obsługiwały blisko 100 turbin wiatrowych.
„665 lat to długa historia i piękna tradycja, ale patrzymy też w przyszłość, a dla Łeby jest to m.in. morska energetyka wiatrowa. Dzięki realizowanym przez Equinor i Polenergię projektom MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, Łeba stanie się centrum morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, miasto uzyska kolejny impuls rozwojowy, powstaną nowe miejsca pracy – nie tylko w Łebie, ale też w całym regionie” – mówi Andrzej Strzechmiński, Burmistrz Łeby.
Podczas Dni Łeby mieszkańcy oraz turyści licznie odwiedzali stoisko Equinor i Polenergii gdzie mogli zadawać pytania na temat odnawialnej energetyki wiatrowej i morskich farm MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Dla wielu osób zaskoczeniem było jak efektywne są morskie turbiny wiatrowe. Zaledwie jeden obrót wirnika wystarczy by wyprodukować czystą energię elektryczną zaspokajającą potrzeby jednego gospodarstwa domowego przez 4 dni.
Odwiedzający stoisko mogli również sami się przekonać, jak działają odnawialne źródła energii przygotowując pyszny koktajl w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.
„Z radością przyjęliśmy zaproszenie władz lokalnych na obchody święta Łeby. Chcemy, aby obecność Equinor w Polsce przyczyniła się do sprawnej transformacji energetycznej. Baza serwisowa dla farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III w Łebie, to długoterminowa inwestycja, która przez najbliższe dekady będzie sercem naszych operacji na Bałtyku. Pragniemy zaangażować się w rozwój lokalnych społeczności, budowę lokalnego łańcucha dostaw oraz przygotowanie i kształcenie kadr dla naszych inwestycji” – stwierdza Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor Polska.
„W Łebie czujemy dobrą energię, która pozwala sprawnie rozwijać nasze bałtyckie projekty. Bez dobrej współpracy z lokalnymi interesariuszami i bez współpracy z zagranicznymi partnerami – nie bylibyśmy dziś pionierem i jednym z liderów nowego rynku offshore w Polsce, który wspiera ochronę środowiska i zmienia polską gospodarkę w kierunku tej lepszej, zeroemisyjnej” - podkreśla Maciej Stryjecki, Dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych Grupy Polenergia.
Realizacja projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zapewni nie tylko odnawialne i wydajne źródło energii, będzie również intensyfikować rozwój Łeby dzięki nowym inwestycjom i nowym miejscom pracy.
# # #
Equinor
Equinor to globalna firma energetyczna z ambicją odegrania wiodącej roli w procesie transformacji energetycznej. Jest jednym z największych deweloperów morskiej energetyki wiatrowej na świecie, buduje morskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA i na Morzu Bałtyckim. Od 2018 r. Equinor wraz z Polenergią rozwija w Polsce jedne z największych projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 3 GW. Od 2021, za pośrednictwem spółki Wento inwestuje na polskim rynku również w lądowe odnawialne źródła energii rozwijając portfel projektów fotowoltaicznych o mocy 1,6 GW.
Polenergia
Polenergia to największa polska, prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i gazowych źródeł, dystrybucji i obrotu oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów detalicznych i biznesowych. Kreuje innowacyjne rozwiązania łączące zeroemisyjną energetykę systemową z energetyką prosumencką. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych z indeksu sWIG80 w 2018 roku. Od 2021 roku akcje Polenergii wchodzą w skład indeksu mWIG40. Więcej informacji: www.polenergia.pl

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.