Polska hubem energetycznym Europy?
GISPartner S.A.
Jana Długosza 60
51-162 Wrocław
media|gispartner.pl| |media|gispartner.pl
+48 605 286 264
www.gispartner.pl
Uniezależnienie od płynących z Federacji Rosyjskiej węglowodorów, zapewnienie nowych kierunków dostaw oraz budowa zaplecza do ich magazynowania stanowią jedno z największych wyzwań przed jakimi stoi Polska i cała Europa po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Co zmieni się w polityce energetycznej? Które z działań dotychczas uznanych na niepotrzebne dziś okażą się konieczne?
24. lutego zmienił dotychczasowy kształt Europy i wprowadził ogromną niepewność w zakresie bezpieczeństwa energetycznego tej części świata. Oparte nie tylko na wieloletnich kontraktach, ale także na dostępnej i budowanej infrastrukturze zaufanie bardzo szybko straciło na wartości. Podejmowane i deklarowane dziś przez polityków z wielu europejskich krajów decyzje mają na celu uniezależnienie od surowców energetycznych z Rosji i wypracowanie nowych mechanizmów oraz kierunków dostaw.
Koncerny paliwowe będą musiały zintensyfikować nakłady i wzmocnić zaplecze magazynowe – tak, aby Polska stała się swoistym hubem energetycznym nie tylko dla siebie, ale również krajów sąsiednich.
Węglowodory z nowych rynków
Pojawiające się w przestrzeni publicznej scenariusze optymistycznie zakładają dostęp Europy do nowych kierunków pozyskiwania surowców. Transporty ropy naftowej drogą morską ze Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej są już realizowane. Zapewne w perspektywie kilku miesięcy świat zwróci się ku zasobom zamrożonym w takich krajach jak Libia czy Iran oraz zwiększy możliwości produkcyjne w Iraku. To w oczywisty sposób zdywersyfikuje źródła pozyskania i da lepsze gwarancje bezpieczeństwa energetycznego Europy. Te jednak wiążą się z koniecznością magazynowania. Czy Polska i Europa są na to przygotowane?
W pierwszym przypadku można rzec, że tak – potwierdza Piotr Stemporski, dyrektor operacyjny w spółce Climbex, należącej do Grupy Impel. Polska może odbierać ropę naftową transportowaną droga morską, tj. z kierunków, gdzie nie mamy połączeń przesyłowych. Mamy przy tym w gdańskim Naftoporcie infrastrukturę do przeładunku paliw płynnych. Do tego Gazoport w Świnoujściu i zlokalizowane na terenie Polski magazyny na surowce ropopochodne stanowią dziś solidną podstawę. Realizowany jest przy tym 3. etap rozbudowy pojemności o kolejne 15 zbiorników. Europa Zachodnia, która przyszłość energetyczną opierała o Nord Stream I oraz Nord Stream II, takowe zaplecze ma bardzo ograniczone. Jest tak za sprawą samej infrastruktury, jak również struktury kapitałowej terminali oraz linii przesyłowych.
Potrzebne czynne zbiorniki
Zapotrzebowanie na czynne pojemności magazynowe będzie w najbliższej przyszłości ogromne. Stąd też niezbędne są procesy i usługi, pozwalające przywracać sprawność wyłączonym czy zmieniającym swoje przeznaczenie zbiornikom. Kluczowy jest jednak element ekonomiczny i środowiskowy – realizacja tych czynności z możliwie jak najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko i z maksymalizacją korzyści dla klienta.
Rozwiązaniem, które wpisuje się w ten kierunek jest technologia automatycznego czyszczenia zbiorników ATC (Automated Tank Cleaning), opracowana i oferowana przez spółkę Climbex. Układ czyszczenia zbiornika, wzbogacony o dodatkową technologię dekontaminacji, pozwala na uzyskanie wymaganych bezpieczeństwem stężeń toksycznych składników w zbiorniku, tj. benzenu, ksylenu, siarkowodoru czy lekkich węglowodorów. Tym samym minimalizuje ryzyka środowiskowe poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Wyróżnikiem technologii ATC jest krótki czas realizacji procesu czyszczenia. Co jednak najważniejsze – technologia pozwala odzyskać węglowodory z osadów zalegających na dnie zbiornika. Po odzysku są pełnowartościowym surowcem i mogą być ponownie wykorzystane do dalszego przerobu. To w oczywisty sposób wpływa na niespotykaną dotąd efektywność kosztową tego rodzaju usługi. W praktyce oznacza to, że dzięki tej technologii, w 90% przypadków klienci osiągają dodatni wynik na zamówionej usłudze. Wartość odzyskanych węglowodorów niweluje koszty usługi oczyszczania zbiornika.
Od prawie 30 lat oferujemy naszym klientom kompleksowe usługi w zakresie czyszczenia przemysłowego i wsparcia procesów produkcyjnych. Jako jedna z kluczowych firm na świecie realizujemy ponadto usługi czyszczenia przemysłowego wielkogabarytowych zbiorników do magazynowania produktów ropopochodnych. Dysponując mobilnymi systemami automatycznego czyszczenia realizujemy zlecenia nie tylko w Polsce, ale również na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – dodaje Piotr Stemporski z Climbexu.
Kierunki rozwoju wyznacza ekologia… i potrzeby klientów
Eksperci szacują, że w perspektywie najbliższych 5-10 lat zapotrzebowanie na usługi ATC będzie rosnąć. Rokrocznie przybywa bowiem zbiorników, które wymagają specjalistycznego czyszczenia. Tylko w Iraku będzie ich aż 200, co stanowi nie lada wyzwanie dla firm oferujących tego typu usługi. Kluczowe będzie także międzynarodowe doświadczenie, dedykowana i odpowiednio wyszkolona kadra.
Więcej informacji na temat technologii Automated Tank Cleaning (ATC) znaleźć można na stronie www.climbex.pl.
SPIE kupuje spółkę Elektromontaż-Poznań
Nowe perspektywy na rynku. Czy OZE zasili portfele inwestycyjne?
Zielona lekcja na farmie wiatrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż nadzieję – wynika z badania ING Banku Śląskiego. Blisko połowa badanych spodziewa się obniżenia swojego poziomu życia po zakończeniu pracy. Mimo to wciąż mniejszość Polaków, bo 39 proc., oszczędza z myślą o tym okresie życia. Ten odsetek jednak stopniowo rośnie. Ponad 2/3 słabo orientuje się w instrumentach finansowych, które pozwalają gromadzić środki na emeryturę.
Polityka
Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.